Strana 2 z 6
- Počítačové konfigurace do 10 000 korun
Dnes už opravdu nemusíte utrácet mnoho, abyste si domů pořídili počítač, který zvládne všechny myslitelné i nemyslitelné aplikace levou zadní. Samozřejmě drahou grafickou kartu si odpustíme, ale ani po stránce zábavy vás dnešní počítače do 10 000 korun se vším všudy při správném výběru nezklamou.
- Nízká cena především ....
Jako první jsem zvolil návrh konfigurace, vlastně toho nejlevnějšího, co by se tak vyplatilo pořídit a bylo by například ideální právě do kanceláře a pro podobné nenáročné účely. Cenová výhodnost je přeci jen trochu horší, protože jen o pár set korun dráž lze dnes pořídit poněkud silnější věci. Ovšem pro někoho je i tohle dost a mohu vás myslím bez obav ujistit, že i ten základ za 5000 zvládne veškeré současné běžné kancelářské aplikace levou zadní.
Sestava obsahuje nenáročné komponenty v pěkném balení a to vše za příjemnou cenu základu jen 5000 korun vč. DPH. K tomu jsem si dovolil navrhnout nějaké to orientační příslušenství, které se dle mého názoru do kanceláře hodí a samozřejmě hodí se k dané sestavě. Poslední, co si musíte zvolit, je operační systém. Počítač zvládne samozřejmě jakýkoliv Linux, ale také jakýkoliv Windows, včetně nejnovějších Vista. K ceně sestavy si tak přičtěte cenu vašeho softwaru. Celkově ale už za nějakých 9000 korun může mít vaše asistentka kompletní počítač, se kterým se může vytahovat svým kolegyním :). Pokud se ptáte, zda je lepší ta od AMD nebo ta od Intelu, tak z pohledu výkonu, i kvality integrované grafické karty je na tom AMD varianta za stejnou cenu o něco lépe. Samozřejmě alternativou k desktopovésestavě je mobilní počítač, kde už dnes je kolem 12 000 korun slušný výběr 15.4" modelů.
- Cenově dostupný výkon pro každého
Druhou sestavu jsem koncipoval jako rozšíření té první. Zde už nutně nešetříme každou korunu. Máme zde relativně výkonný procesor a v případě sestavy AMD i výkonnou integrovanou grafickou kartu.
Celkově by tato sestava měla být určena pro nenáročné domácí uživatele, zvládne klidně i HD film. Nemá cenu říkat, že varianta od AMD je na tom jako multimediální celek za danou cenu výrazně lépe a to zejména kvůli integrované grafické kartě, se kterou se nemůže alternativa od Intelu měřit. V kanceláři by to ještě asi nevadilo, ale pro domácí užití je AMD varianta jasně vhodnější. Celé je to opět v pěkném malém balení. Opět jsem si dovolil doporučit nějaké vhodné příslušenství. 22" monitor dnes nestojí hříšné peníze, samozřejmě pokud od něj nečekáte zázraky. Pro domácí sestavu je určitě vhodnější volba než menší úhlopříčky. Lepší repro 2.1 pak spolu s 22" monitorem dovolí obstojný zážitek z filmů i nenáročných her, prostě ideální pro nenáročné uživatele. Samozřejmě i zde vás čeká ještě výběr operačního systému. Linux i Windows včetně Vista nejsou problém.
- Levný a výkonný domácí multimediální základ
Tento základ jsem koncipoval tak, aby se cenově vešel přesně do 10 000 korun. Je postavený vyváženě a svým výkonem leckoho překvapí. Nelekne se ani těch nejnovějších her, samozřejmě ne všude si budete moci dovolit maximální detaily, ale ty vysoké zcela všude. Celkově je to koncipované jako multimediální sestava.
Obsahuje velmi slušný procesor v případě obou variant. Sestava AMD je opět díky nižší ceně a o něco vyššímu výkonu atraktivnější. Intel zkrátka nabízí víceméně to samé, ale nechá si za to více zaplatit. Hlavním bodem je zde grafická karta ATI HD3850 512MB. Tahle grafika nabízí skutečně vysoký výkon a za cenu kolem 2000 korun skutečně není pro příležitostného hráče co řešit! Nic jiného zkrátka nepřichází do úvahy a všem 128bit modelům dejte v klidu sbohem. Jako celkem nabízí za danou cenu skutečně hodně a úměrně k tomu jsem navrhl i odpovídající příslušenství. Jestli Windows nebo Linux je na vás, sestava bez problémů zvládne vše.
A tím zatím přehled sestav a konfigurací do 10 000 korun ukončíme. Obvyklé typy a povídání o jednotlivých komponentách jsem tentokrát přesunul na závěr článku do společné kapitoly pro všechny cenové kategorie. Přejděme teď k další cenové kategorii konfigurací ....
|