Strana 3 z 6
- Počítačové konfigurace 10 000 - 20 000 korun
Teď se podíváme na nejoblíbenější cenovou kategorii sestavy. Zde leží ten pravý poměr cena-výkon. Zde leží dnes skutečně vysoký výkon pro všechny aplikace za velmi přijatelnou cenu.
Začněme lehce nad 10 000 korunami. Zde jsem připravil jakýsi levný HTPC. To je počítač určený primárně do obýváků a zkrátka jako domácí multimediální centrum. Podle toho se ostatně i jmenuje. Osadil jsem do nich slušné dvoujádrové procesory s nízkou spotřebou. V případě AMD i velmi slušnou integrovanou grafickou kartou, díky ní byste se klidně bez přídavné grafické karty obešli. Tu tam ale musíme osadit kvůli Intelu, který nemá tak schopné integrované grafické karty.
V sestavě se dále nachází celkem drahá čtečka Blu ray disků. Vypalovačka pak dnes stojí přibližně 5500 korun s DPH. Do sestavy jsem ještě osadil TV Tunner. Vybral jsem i nějaké to příslušenství a to v podobě HD monitoru LCD 24". Samozřejmě mnozí nejspíše šáhnou po nějaké 46" LCD TV HD. To už je individuální. Stejně jako operační systém.
- Levný a výkonný herní a multimediální základ
Následuje varianta počítačových základů kolem 14 000 korun. Tyto základy jsou již určeny pro multimediální domácnosti včetně hraní nejnáročnějších her. Nutno říci, že tyhle sestavy už zvládnou plné detaily na 22" LCD v jakékoliv hře a z čistě z pohledu poměru cena-výkon užitná hodnota jsou dnes nejspíše to nejlepší.
Obsahují výkonné procesory, v případě AMD dokonce tříjádrový. Základem jejich herního výkonu je ale excelentní grafická karta ATI Radeon HD4850 512MB, která za cenu dnes už kolem 3500 korun vč DPH nabízí ohromný výkon, který často na 22" LCD ani nevyužijete. Samozřejmě sekunduje k tomu 4GB operační paměti a abyste tohle všechno mohli řádně využít včetně 64bit instrukcí procesoru, rozhodně doporučuji operační systém Windows Vista Home Premium 64bit. Příslušenství pak jde v duchu sestavy, tedy cestou poměru cena-výkon-kvalita. Celkově se jedná podle mého o nejatraktivnější sestavy vůbec. Zda Intel nebo AMD je otázka, obojí má výkonu až až. Chcete-li taktovat, zvolte Intel. Nebudete-li taktovat pak je to jedno, AMD nabízí pak v určitých multimediálních úlohách díky vícejádrovému procesoru více výkonu, ale ne všude.
- Domácí multimediální základ pro náročnější
Tyto sestavy jsem pak navrhl tak, abychom se cenově dostali přesně pod 20 000 korun. Je to ale vlastně rozšíření sestav za 14 000 korun a to hlavně do kvality nikoliv do výkonu, protože toho je až nadbytek. Vybíral jsem tedy kvalitní komponenty a osadil multimediálně zajímavější neintegrovanou zvukovou kartu.
Zvolil jsem k tomu i podstatně kvalitnější příslušenství, které odpovídá celkově povaze sestavy. Sestava je navržena na použití s 22" LCD. Pokud byste chtěli větší monitor tedy HD rozlišení 1920x1200, tak pak už doporučuji investici do silnější grafické karty, protože některé náročnější hry, i když jich dnes moc není, by vám nemusely v plných detailech se zvolenou grafickou kartou šlapat. Pokud ale zůstanete u 22" je trochu zbytečné peníze za dražší grafiku dnes vyhazovat. Samozřejmě zda rozhodnutí zda Intel nebo AMD je na vás, opět lze říci, že pokud jde o taktování, je Intel jasná volba, pokud nejde o taktování, pak je to jedno. Výkon je podobný jen u AMD se občas dokáže v aplikacích, která jsou optimalizována pro vícejádrové procesory sestava AMD díky X3 docela vyšvihnout. Záleží tedy na vás. Ale trpět nedostatkem výkonu nebudete ani v jednom případě :). Samozřejmě, jako operační systém pak bez debat doporučuji Windows Vista Home Premium 64bit.
A tím bychom opět povídání o sestavách mezi 10 - 20 tis korunami pro teď ukončili. Podrobněji o jednotlivých komponentách až v závěrečné kapitole přehledu. Přejděme teď k cenovým příčkám nejvyšším ...
|