Strana 5 z 6
Procesory, základní desky a grafické karty
Celé povídání o výběru jednotlivých komponent pro všechny sestavy spojíme do jediné kapitoly, protože můžeme a ušetříme si spoustu opakování. Začněme tedy procesory ...
Pro naše účely jsme se omezili na to dvě běžné platformy, tedy procesory Intel a AMD. V současné době nejme výkonem procesorů nijak omezování a dokonce v mnohých případech konkrétně třeba ve hrách je výkon levného procesoru ve vyšších rozlišeních stejný, jako výkon několikanásobně dražšího. Pro domácí účely skutečně nemusíme za procesor vyhazovat velké peníze a troufám si dokonce říci, že pro většinu lidí stačí bohatě CPU za 1500 maximálně, pro ten zbytek pak za 3000 a klenci co neví co s prachama, a nebo lidé, kteří vědí jak ten výkon účelně využít, pro ty jsou tu ty nejdražší procesory aneb sponzoring výrobců.
Pro nejlevnější sestavy zde máme u AMD zajímavou paletu dvoujádrových 45W modelů. Intel nabízí zajímavý model až E7200, který nabízí opravdu zajímavý taktovací potenciál. AMD zase o pár stovek výše už má tříjádrové modely Phenom X3, které ve specifických aplikacích, jako je zpracování videa apod. překonají jakékoliv dvoujádro. V běžných aplikacích je pak jejich výkon nižší, ale zase ne o tolik, aby to něčemu vadilo. Takže varianta více než slušná zejména k dražším dvoujádrům Intel. Čtyřjádrové procesory pak už v případě AMD dnes začínají na ceně nějakých 3000 korun, což je velmi atraktivní, pro ty, kteří vědí jak je využít. Nejlevnější čtyřjádro od Intelu je pořád starý známý Q6600. AMD má k němu ale více než srovnatelnou konkurenci. Občas mě pobaví hlášky o tom, že Phenom má horší spotřebu než Intel Core 2 Quad. Ne, spotřeba není u genomu problém. Ta je dokonce na srovnatelné sestavě s DDR2 RAM v klidu u AMD nižší než u Intelu včetně 45nm verzí. V zátěži je ale 45nm Intel úspornější, ale zase ne o tolik abychom řekli, že je na tom AMD Phenom špatně. Navíc AMD Phenom má integrovaný řadič paměti, Intel ho má v čipsetu, takže ono to s tou špatnou spotřebou u AMD tak horké nebude.
Ne problém Phenomu je jinde. Nepřinesl očekávaný výkon, ten sice není špatný ani nízký a za danou cenu je odpovídající, ale prostě to vůči Intelu není úplně vždy ono. I když více vidět je to u výše taktovaných verzí, které ale zase 99,9% zákazníků vlastně vůbec nezajímají. Celkově, pokud netaktujete a využíváte běžné aplikace je jedno, zda dnes pořídíte Intel nebo AMD, rozdíl nepoznáte. Pokud taktujete, pak je Intel jasně lepší volbou. Celkově ale opravdu o moc nejde, protože všechny slušné dvoujádrové procesory mají výkonu více než dost a než většina lidí vůbec využije.
Dnes celkem jednoduchá věc a snadná orientace. Pro levnější sestavy volíme ty s integrovanou grafickou kartou. Zde má jasně návrh AMD-ATI, protože Intel prostě na ty multimediální schopnosti u svých integrovaných grafik nekouká natož, aby se patlal s ovladačem. Takže pokud Integrovanou grafickou kartu tak AMD a to konkrétně čipové sady AMD 740G, což je vlastně 690G čipset s novějším můstkem. A nebo současnosti jednoznačně nejlepší čipovou sadu s integrovanou grafickou kartou AMD780G. U Intelu vzhledem k ceně pak jako alternativu G31 nebo G33.
Pokud jde o dražší sestavy bez integrované grafické karty, tak u AMD doporučím čipové sady AMD 770 a AMD790FX. Z pohledu výkonu je to jedno. 790FX má pak podporu CrossFire. V dohledné době přijde možná zajímavější varianta 790GX. U Intelu pak mám jasný typ na nový čipset P45 a u dražších sestav pak klidně X38, ale to jen do doby, než se objeví vyšší modely kvalitních desek s P45. Jistě se mnozí zeptáte, a co čipové sady NVIDIA. No čipové sady sice má, ale jsou s nimi takové problémy, že je ani ty největší výrobci příliš rádi nevyrábí a když už je vyrobí, tak jsou dražší než alternativy přímo výrobců procesorů. Čipovou sadu NVIDIA bych tedy dnes doporučil jedině pokud uvažujete o SLI, pokud ne, tak skutečně neexistuje smysluplný důvod proč brát něco jiného než Intel k Intelu a AMD k AMD. Co se týká značek základních desek, pak dnes doporučím dvojici ASUS a Gigabyte a to se vší úctou k ostatním výrobcům. Ne nadarmo mají tyto dva výrobci většinu trhu a jejich desky mají nejvyšší kvalitu, na kterou je spoleh.
Náš server dělá spousta testů zajímavých základních desek, takže recenze najdete zde.
Dnes poněkud jednoznačná kapitola. Jako nejlevnější skutečně zajímavou alternativu bych doporučil ultra levný ale velmi výkonný ATI Radeon HD3850 512MB. Za 2000 korun je to opravdu vynikající karta v každém ohledu. Konkurencí k ní je až 9600GT 512MB. Jenže ta se prodává za ceny 2500-2600 korun minimálně a to vzhledem k ceně podstatně výkonnějšího HD4850 už skutečně není karta, nad kterou by se dalo reálně uvažovat. A právě ATI Radeon HD4850 je grafika, která notně překopala celý grafický trh. Za ceny kolem 3600 korun nabízí výkon o chlup vyšší než 9800GTX (s AA dokonce o dva chlupy), tedy i vyšší než stará Nvidia 8800Ultra a proti HD4850 nemá za danou cenu NVIDIA vůbec nic. Slibované slevy 9800GTX zůstávají u slibů, protože prostě výrobci i prodejci nechtějí jít s cenou tak dolů a tak nám dnes 9800GTX zůstává na cenách kolem 4800-5000 korun za skutečně reálně dostupné modely, což je absurdní cena a každého kdo tuhle kartu za tyhle peníze koupí bychom měli raději poslat na vyšetření. Nvidia „vyhrožuje" modelem 9800GTX+ s 55nm G92 jádrem, ale ten kromě vyšších taktů a tedy přibližně o 5% vyšším výkonu než HD4850 nebude o moc konkurenceschopnější. Tím spíše, že technologicky, taktovacím potenciálem a hlavně se spotřebou je na tom model ATI HD4850 512MB lépe. Pro 22" monitor je HD4850 512MB jasná a dnes dokonce jednoznačná volba. Konkurenční NVIDIA zkrátka nemá nic a nechala se ukolébat dnes už zapomenutým úspěchem 8800GT, která ve své době budila podobné nadšení jako HD4850.
A aby toho nebylo málo kolem 5500 korun s DPH je k mání v současnosti technologicky nejpokročilejší grafická karta. ATI Radeon HD4870 s GDDR5 paměťmi. Tahle grafika zdaleka neukázala skutečný potenciál, a přesto výkonově poráží model GTX 260 na grafickém jádru NVIDIA GT200 a to má k tomu vlastně poloviční parametry. Cenově mu model NIVIDIA GTX 260 nemůže konkurovat a to ani při masivních slevách, pořád je minimálně o 1000-2000 korun dražší nemluvě o vyšší spotřebě, celkově o něco nižším výkonu, nižším potenciálu a víceméně technologické zaostalosti. Jádro GT200 je pro společnost NVIDIA vůbec velký neúspěch a evidentně krok vedle a dá se říci, že tím jen potvrdila slova AMD-ATI, která řekla, že velké monolitické čistě High-endové čipy jsou prostě mrtvé. GT200 je o třetinu větší, výrobně výrazně dražší a stejně je jako jádro čistě výkonnostně pomalejší než RV770 a nic na tom nezmění ani plánovaný přechod na 55nm výrobu. Jediný zajímavější model v současnosti od firmy NVIDIA je model GTX 280 a to proto, že je to nejvýkonnější jednojádrová grafická karta současnosti.
Bohužel není nejvýkonnější, tuto pozici ji bere duální model NVIDIA 9800GX2. A ani ten už nezůstane na trůnu dlouho, protože za měsíc tu máme duální ATI HD4870X2 s 2GB GDDR5, která podle prvních měření má až o 80% vyšší výkon než GTX 280 a to se má prodávat za ceny 10 000 - 11 000 korun vč DPH. Z toho pohledu není GTX 280 za současné ceny 9000 - 11 000 příliš atraktivní, tím spíše, že HD4870 za 5500 korun nabízí většinou 90% výkonu GTX 280, nemluvě o tom, že za cenu jedné GTX 280 můžeme mít dva HD4870 a v průměru o dalších 50-60% výkonu více. Výkonu, který navíc ani v současné herní realitě často není třeba.
Není tedy žádným překvapením, že jasným doporučením jsou dnes grafické karty ATI Radeon HD3850 512MB za 2000 korun, HD4850 za 3600 korun a HD4870 za 5500 korun a nic jiného vlastně nelze doporučit a není zde dnes důvod ani uvažovat o ničem jiném. Uvidíme, jaká bude situace za měsíc. Pravidelné uživatelské testy grafických karet najdete zde.
Podívejme se na další doporučení ...
|