Strana 6 z 6
- Počítačové sestavy - Paměti, HDD, ostatní a závěr
Ještě nás čeká zbytek komponent, které sestavy obsahují. Takže se podívejme, jak to dnes máme s operační pamětí ...
Už už to vypadalo, že ceny pamětí půjdou nahoru. Možná šli, ale v ČR to dokonale odfiltrovala posilující koruna, takže 2GB paměti a to samozřejmě 2x1GB DDR800MHz dnes pořídíme za necelých 800 korun s DPH. A při této ceně skutečně nemá ani do kancelářské sestavy cenu uvažovat o menší kapacitě. Do multimediálních počítačů už si s klidem osadíme 4GB. Samozřejmě k jejich využití potřebujeme 64bit Windows, protože 32bit využijí jen 3,5GB. Můžeme také zainventovat do modulů s lepším časováním. Tedy DDR2 800MHz cl4. V současnosti se pořád nevyplatí uvažovat o DDR3 pamětech, současné procesory Intel je stejně neumí pořádně využívat. To bude umět až Nehalem a souběžně s ním i AMD do socketu AM3, ale tyhle úvahy nás čekají až příští rok.
Dobré zprávy mám i v této části. Ceny pevných disků spadly na minimum a 640GB pořídíte za cenu kolem 1800 korun s DPH! 750GB pak lehce přes 2200 korun. V této souvislosti se skutečně těžce doporučuje menší disk, ale když někdo větší prostě nevyužije, tak se nedá svítit. Pokud chcete vyšší výkon, pak doporučím disky Western Digital VelociRaptor 300GB s 10 000ot/min. Stojí něco okolo 5000 korun. Zauvažovat můžete i nad rychlými SSD, jejichž ceny klesají, ale jejich kapacita 32-64GB a cena není pořád ono, aby se o tom reálně vyplatilo přemýšlet. Běžné pevné disky vybírejte od značek Western Digital, Hitachi, Seagate nebo Samsung.
Pokud jde o optickou mechaniku, tak většina z vás sáhne po DVD-RW, někteří už možná pomýšlejí na Blu ray. Čtečky BR stojí kolem 2500 korun, vypalovačky pak 5500. Zvažte tedy. Mnozí si jistě do sestavy rádi přidají čtečku paměťových karet, což je investice 250-300 korun.
- Skříně, zdroje a chlazení
A jsme u poslední kapitolky. Kam to všechno naskládat, čím to napájet a čím to chladit. U levných sestav z toho nemusíme dělat vědu. Tam jsem dokonce doporučil minitower ASUS s tichým 250W zdrojem, který to zvládne s přehledem. U dražších sestav pak doporučím skříně CoolerMaster Elite za cenu kolem 800 korun je to velmi dobrá volba. Zdroj k tomu pak 350-450W Fortron nebo Corsair. U dražších sestav pak nic nezkazíme velkou prostornou bednou a pořádným a hlavně kvalitním zdrojem. Žádné EC, LC, KME, Chill a podobné parodie. Výběr kvalitních zdrojů a skříní je ve vyšších cenových kategoriích značný a záleží tedy na osobních požadavcích a preferencích. S chlazením si moc starosti dělat nemusíme. Dostatečné chlazení jsem již zakomponoval do sestav a při jejich návrhu jsem se díval i na celkový návrh dobrého chlazení. Nedoporučuji dělat nějaké změny.
No a to by bylo asi tak všechno. Doufám, že vám tento aktuální a komplexní přehled bude k užitku a samozřejmě za nějaký čas se na všechno znovu podíváme a všechno si to z aktualizujeme. Do té doby čekejte testy komponent všeho druhu a plno dalších aktualit ze světa IT.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|