Nakupujeme PC: Aktuální doporučené sestavy a konfigurace
Je na čase si aktualizovat přehledy počítačových sestav a říci si, co je nového a udělat nová doporučení a orientační přehledy.
Už dlouho jsme se nepodívali na doporučené sestavy. Moje chyba. V poslední době nestíhám psát články na zajímavá témata. Je tolik věcí co zkouším a testuji a to nikoliv jen z hardwaru, ale i softwaru a her. Kromě toho nám ten server nějak vyrostl a vyžaduje pozornost. Zkrátka občas zapomínám, že není v silách jednoho člověka se věnovat tolika věcem naplno, navíc v měřítku jakém už DDWorld funguje. No věřili byste tomu, že se pohybujeme na hodnotě 300 000 návštěv měsíčně a více než 1 000 000 shlédnutí? Na web bez vydavatelství v zádech a profesionálního zázemí je to slušný, ačkoliv tomu řada věcí neodpovídá.
Snažím se zapojit další nadšence z řad vás, čtenářů do „literární“ tvorby na DDWorld a v poslední době se to docela daří a jsou zde 4-5 lidí, kteří se do toho opravdu zakousli a díky všem. Nicméně na ty sestavy si ten čas udělám, a protože se nám poměry na trhu trochu ustálily (minimálně pro tento rok), tak je na čase si ty přehledy pořádně projít a udělat si aktuálního průvodce nákupem počítačové sestavy v tomto období.
Začněme tradičně přehledem důležitých událostí, které nás budou chtě nechtě při výběru sestav ovlivňovat, ať už v dobrém, nebo špatném slova smyslu.
Procesory, základní desky – Platformy
Souboj AMD a Intel je tu neustále. V současné době rozhodně na tomto poli stojí hodně věcí za pozornost. Na rovinu se dnes dá říci, že kupovat novou sestavu na platformě Intel Socket 775 a tedy Intel Core 2 Duo nebo Intel Core 2 Quad, je prostě nesmysl. Tato platforma oficiálně končí, je mrtvá a již běží jen doprodeje desek i procesorů. Tuto platformu nahrazují procesory Intel Core i3/5 a patice LGA 1156 a čipová sada P55. Nicméně v současnosti jsou na trhu zatím dostupné jen procesory od ceny 4400 korun výše (Core i5-750) což znamená, že AMD má cenový segment pod 4000 pro sebe a čistě objektivně vzato, není zde vlastně rozumný důvod, kupovat v této cenové kategorii cokoliv jiného, než AMD platformu a AM3 procesory Athlon II/Phenom II, které své konkurenty Core 2 Duo/Quad porážejí. Změnu bude znamenat až příští rok, kdy se Intel vytasí v lednu s procesory Core i3, které právě Core 2 Duo nahrazují. Procesory budou nadále dvoujádrové, ale budou mít HT technologii a velkou novinkou je přítomnost integrovaného grafického jádra Intel v těchto procesorech. Tyto procesory navíc budou vyráběny 32nm. Do té doby je však nabídka AMD v každém směru pod cenou 4000 korun za CPU, dnes lepší a až Core i3 nám opět hodně změní. Pokud snad uvažujete o Core 2 Duo/Quad procesoru, tak rozhodně ne do nového PC, ale maximálně jako upgrade vaší s775 platformy, co máte doma. Nejde o to, že by Core 2 zastaralo až tak výkonově, ale už není aktuální platformou.
U AMD je dnes situace z pohledu zákazníka hodně zajímavá. Jeho nabídce dnes v současnosti není co vytknout. AMD dokonce nabízí X4 procesor za cenu 2100 korun a od 1700 korun včetně DPH má v nabídce hned dva X3 procesory. Tím pádem kupovat dnes dvoujádrový procesor kolem 2000 korun je jaksi pasé. AMD také zlevnilo výkonné Phenom II X4 9xx a ty se tak dostaly téměř všechny pod 4000 korun a to včetně modelu 945(3300,-), 955 (3700,-) a 965 (4050), které jsou přímou konkurencí Intel Core i5-750, které se však výkonově nachází mezi modely 945-955, ale cenově je dnes posazeno kolem 4400 korun včetně DPH. Na high edovém trůnu sedí platforma Intel Core i7 9xx a X58. Ta příští rok dostane posilu v podobě šestijádrového Core i9 (32nm). Ten do patice LGA 1156 neosadíte. AMD ale připravuje také na Q2 2010 svůj Phenom II X6, který do stávajících AM3 desek osadit půjde. Do konce roku se však už na poli procesorů nic nového neočekává a události se zase dají do pohybu hned v lednu.
Grafické karty
Zde nám také nezůstal kámen na kameni. Jak jistě víte v našich aktualitách, AMD-ATI se zpožděním vydala novou generaci grafických karet ATI Radeon HD 5000 a to nikoliv do nejvyššího cenového segmentu, jak by možná někteří očekávali, ale rovnou do mainstreamu a to v podobě modelových řad Radeon HD 5800 a HD 5700. V obou případech tyto nové generace grafik podporují DirectX11, DirectCompute11, OpenCL a v případě ATI i podporu zobrazení na 3 monitory. Všechny jsou vyráběny 40nm a v současné době nemají výkonem ani technologiemi žádnou konkurenci. Společnost NVIDIA totiž pravděpodobně mění celý svůj dosavadní přístup ke grafikám a jediné, na co se zmohla, bylo jakési rychlé papírové představení nové architektury FERMI, která spíše než grafiku zatím připomíná serverovou platformu.
NVIDIA v současnosti nemá žádnou DirectX11 grafickou kartu a ještě dlouho mít nebude. Natož aby měla nějakou konkurenci mainstreamovým řadám Radeon HD 5800/5700. Samozřejmě po vydání Windows 7 je nesmysl kupovat DirectX10 grafiky, pokud s ní nějaký ten rok chcete vydržet. Nemluvě o tom, že 40nm grafiky jsou na tom i daleko líp z provozního hlediska a ostatních technologií. NVIDIA se zmohla jen na vydání GT220/G210 grafik, které jsou 40nm mají dokonce podporu dva roky DX10.1 (kvůli Windows 7), kterým jinak GT200 grafiky nedisponují, ale výkonově jsou více než strašné a staré modely ATI HD 4670 je za stejnou cenu při stejných provozních vlastnostech a technologií porazí 3x! Jinými slovy, v současné době je situace na poli grafických karet více než příliš jasná a do konce roku se na tomto poli nic nezmění, kromě příchodu HD 5900 grafik do High endu.
Operační paměti a pevné disky
DDR3 přebírají s definitivní platností vládu. V současné době rostou ceny pamětí obecně, což je dáno tím, že DDR2 se již přestávají vyrábět a dodávky DDR3 zatím nestačí. Přesto dnes už z pohledu ceny nemá žádný důvod setrvávat na DDR2.
U pevných disků nám neustále klesá cena velkých kapacit, tak jak se objevují disky s většími kapacitami. Aktuálně se na trh dostávají nové modely pevných disků s novými plotnami s vysokou hustotou zápisu. Ty by měly umožnit tvorbu zase o něco větších pevných disků a zanedlouho bychom měly mít na trhu 2,5TB modely. Vývoj pokračuje i na poli SSD, kde nám nově výrobci začínají přecházet na pokročilou 34nm výrobu NAND pamětí. Výkonné SSD jsou stále ale velmi drahé. I když za 80GB 34nm model Intel X-25M dáme dnes už něco kolem 4500 korun.
Ostatní
Pokud jde o ostatní, tak samozřejmě tématem číslo jedna je nástup operačního systému Windows 7, který samozřejmě okamžitě nasazujeme do sestav. Více o Windows 7 se dočtete v našem článku:
A teď se už vydejme do samotných sestav, i když ještě před tím si udělejme takovou malou historickou odbočku a podívejme se na to, co jsme to pořizovali před dvěma lety, kdy mnoho z vás právě tehdy pořízené PC dnes zamýšlí nahrazovat.