Strana 5 z 5
- Sestavy nad 30 000 korun – Výkon a kvalita
Dostáváme se k poslední cenové kategorii sestav. Zde najdeme to nejlepší a nejzajímavější z hlediska výkonu a kvality. Obojí samozřejmě něco stojí, ale zejména sestavy kolem 30 000 korun nejsou vůbec k zahození.
Jde nám zde kromě výkonu i kvalitu. Teoreticky by se dal vypustit rychlý systémový HDD od WD a místo toho připlatit třeba na HD 5870, ale diskové pole je podle mě dnes větší brzda ve více aplikacích.
S nějakým ubíráním si nemusíme dělat starost u nejdražších sestav kolem 50 000 korun. Zde najdeme jen to nejlepší, co ale ještě není jen sponzoringem výrobců a tedy má to svoji hodnotu i pro zákazníka.
Souboj platforem zde má už jiný nádech. Zde už Intel operuje výhradně se svými Core i5/7 procesory. AMD stačí bez problémů na Core i5, kdy nám tedy kolem 4000 vládne skvělé konkurenční prostředí. Core i5-750 je čisté čtyřjádro a výkonově se v současnosti pohybuje mezi modely AMD Phenom II X4 945-955, které ale stojí až o 500-1000 korun méně. U Core i5 platíte zkrátka daň za novinku – ačkoliv objektivně vzato jsou si konstrukčně Phenom II a Core i5 neuvěřitelně podobné, a za dlouhé roky jsou to nejpodobnější CPU Intelu a AMD. Pokud ale uvažujete o Core i7, pak už nemá AMD dnes co nabídnout v určitých případech nasazení těchto CPU. Připomínám, že na trhu už máme Core i7 i do LGA 1156, kde nemají tříkanálový řadič. Tyto modely jsou ale dost předražené a osobně tak doporučuji když Core i7, tak Core i7 920 a X58 platformu. Tříkanálový řadič je neoddiskutovatelná výhoda v náročných aplikacích a kromě toho si X58 platformu budete moci příští rok rozšířit 32nm Core i9 se šesti jádry. V cenové hladině nad 4500 korun se AMD v současnosti vůbec nenabízí, takže při výběru sestavy bez ohledu na cenu je favoritem jasně Intel a tak u sestav za 50 000, pokud to není čistě pro herní využití, kde by AMD mělo díky vyšším frekvencím proti Core i7 920 výkonově navrch, tak jinak je to jasně Core i7 920, i když proti Phenom II 965 a jeho velmi vysoké frekvenci to není až tak znatelné jako dříve proti níže taktovaným modelům. Ale Core i7 jde také dobře taktovat a má značné rezervy.
Pokud jde o základní desky, které tvoří nedílnou součást platformy, pak u AMD je fakt, že TOP model stojí kolem 4000 korun. Tam Top modely pro Core i5 ani nezačínají a pro Core i7 LGA1366 už vůbec ne. Poměr cena-výkon je tedy na straně AMD a u Intelu si zkrátka musíte za desky připlatit – zřejmý důvod to nemá – relativně by ceny měly být dokonce nižší, protože kvalitních desek pro Intel se vyrábí vzhledem k pozici platformy více než podobných desek pro AMD a výroba by tudíž měla být vzhledem k větším sériím lacinější, ale prostě to neplatí. Nic moc s tím neuděláte, takže se s tím smiřte. Pokud se chcete udržet na přijatelných cenách, musíte sáhnout po nižších modelech. Opět zde doporučuji dnes vyrovnanou trojici ASUS-Gigabyte-MSI. Jako alternativu bych doporučil zvážit i desky od EVGA a DFI a to zejména zájemcům o taktování.
A pokud jde o výběr grafických karet tak tradiční předvánoční souboj nových modelů ATI a NVIDIA se letos nekoná a nad 5000 korun jsou dnes jen dvě možnosti – ATI Radeon HD 5850/5870. V obou případech nemá NVIDIA nic, co by proti nim mohla nabídnout ať už z hlediska výkonu, provozních vlastností nebo technologií. Bohužel zájemci o high end mají zatím smůlu, HD 5800 grafiky jsou mainstream. HD 5900, které budou tvořit duální modely HD 5950/5970 se teprve chystají na trh. Jaký bude výkon HD 5970? Dejte si dvě HD 5870 do CrossFire a uvidíte. NVIDIA zatím hrozí jen na papíře – FERMI však více než čip pro herní grafiku stále více připomíná čip pro GPU servery a tak je otázka, zda vůbec bude FERMI schopnou konkurencí k velmi povedeným RV870 ATI čistě grafickým jádrům. Opět je totiž zřejmé, že ATI sází na malá mainstreamová jádra, kdežto FERMI bude opět velký monolitický čip. RV870 má 2,13 miliardy tranzistorů, FERMI má 3 miliardy. Čistě vzato, pokud nebude o 1/3 rychlejší a výkonnější než RV870 bude to neúspěch, zvlášť když výrobní náklady budou astronomické. Bohužel v současnosti neexistují ani finální revize jádra, natož grafiky, NVIDIA dokonce musela přiznat, že na představení mávala nefunkční atrapou grafické karty. Ačkoliv optimisté z řad NVIDA věří, že TOP model včetně duální verze (jedno FERMI na poražení HD 5970 prý nestačí) vyjdou na konci letošního roku, všichni ostatní věří tomu, že leden-či spíše únor je daleko realističtější datum a to bude muset jít vše jak na drátkách. Každopádně pro tento rok je vítěz na poli grafik jasný a výběr také.
U pamětí samozřejmě hrajeme jen na DDR3 1600MHz a 4GB minimálně. Pro platformu Intel Core i7 9xx se podívejte po tříkrálových modulech, a tedy 6GB minimálně a držte se napětí 1,65V, které předepisuje Intel. U pevných disků pro data doporučím 1TB z hlediska poměru cena-kapacita, ale klidně si naspěte 2TB otesánky. Zde bych se spíše soustředil na výkonný systémový disk. RAID pole je podle mě pro domácí užití k ničemu, ale rychlý systémový disk považuji za standard. Zde bych dal přednost WD Velociraptor, hlavně kvůli ceně. Pokud vám jde ale hodně o výkon, tak jsou tu SSD Intel X25-M, kdy za 80GB dáte skoro 5000 korun a za 160GB 10000 korun. Ale výkon je bezkonkurenční.
Ke kvalitním sestavám patří i kvalitní počítačová skříň, ale zde dávám spíše návrhy, protože výběr zde je extrémně velký a hodně individuální. Osobně ale určitě doporučuji větší skříň - Bigtower. Stejně jako v této cenové kategorii nemusím zmiňovat potřebu a nutnost kvalitního zdroje - Seasonic, Enermax, tagant apod. jsou vřele doporučeny - pokud plánujete pořízení HD 5870 do CF nebo HD 5970 až vyjde, tak počítejte s výkonějším zdrojem tak ideálně 750-850W. O tichém a účinném chlazení se rozvádět už nemusím vůbec. Zde bych snad jen upozornil na možné kolize pamětí s chladiči. Někteří výrobci RAM své moduly osazují chladiči s hřebeny, které prostě pod některé procesorové chladiče nenarvete. Tak pozor na to! Ke kvalitní sestavě pak určitě patří kvalitní zvuková karta.
K uvedeným sestavám bych doporučil operační systémy Windows 7 PRO nebo Ultimate, ať už OEM nebo DVD verzi. Samozřejmě o jiné než 64bit verzi ani neuvažujete.
A tím se dostáváme k samotnému závěru. Výše uvedené sestavy jsou doporučením ideálních sestav v daných cenových kategoriích. Slouží primárně jako odrazové můstky pro výběr individuální sestavy. Slouží hlavně jako příklad toho, co dnes je dobré mít a požadovat, když si v dané cenové hladině jdete pořídit počítač. Doufám, že vám tyto kompletní přehledy přijdou vhod. Pravděpodobně si je ještě před vánoci zaktualizujeme, ale mnoho změn už nelze letos čekat. O dost zajímavější to bude v lednu. Každopádně vzhledem k tomu, že se na nás chystá záplava kvalitních her jak teď v Q4 2009, ale i v Q1 2010 a mezi nimi už i DirectX11 tituly s optimalizacemi na vícejádrová CPU, je na čase zauvažovat o nové sestavě. Přišel i OS Windows 7, který si tu následující 3 roky pobude, takže výměna je dobře načasována.
Snad vám tedy tento ucelený přehled aktuálních poměrů na poli počítačových sestav přijde vhod.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|