NÁVOD: Jak postavit PC krok za krokem! Stavíme ukázkový mainstreamový počítač Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 30 December 2015
Přejít na obsah
NÁVOD: Jak postavit PC krok za krokem! Stavíme ukázkový mainstreamový počítač
Stavíme PC - Příprava case, osazení CPU, chlazení a základní desky
Stavíme PC - Osazujeme RAM, grafickou kartu, disky a ostatní
Stavíme PC - Osazujeme zdroj, kabeláž a děláme pořádek
PC sestaven a žije - Co dál? Instalace, testy a provoz v praxi
Závěr

 

 

  • Stavíme PC - Příprava case, Osazení CPU a chlazení

                                                                            a osazení základní desky

Osobně začínám vždy u počítačové skříně. Tedy sundám obě bočnice, případně další věci, které brání montáži, či montáž komponent usnadní.

Zkontroluji ještě jednou, zda je u skříně vše potřebné a pokud ano, udělám ve skříni prostor pro základní desku a namontuji distanční podložky tam, kam patří. Do nich se bude totiž přichytávat deska do skříně. V našem případě již výrobce z výroby osadil distanční podložky tam, kde mají být, takže máme o práci méně.

Skříň je tedy připravena a teď se podíváme na to, co do ní dáme. Jako první si připravíme základní desku, procesor a chladič s příslušenstvím.

V našem případě jsme zvolili jeden z výkonnějších chladičů a ten má vlastní upínací systém. Recenzi na tento chladič budeme mít později na webu také, ale již nyní řeknu, že jsem byl příjemně překvapen dobrým řešením jinak jednoho z komplikovanějších systémů na montáž. U tohoto chladiče je to totiž tak funkčně vyřešené, že by vlastně šlo namontovat chladič na desku, která už by byla osazena ve skříni. Také to jde. Osobně ale preferuji osazení chladiče před montáží desky do skříně. V balení a příslušenství chladiče je v našem případě (stejně jako u většiny podobných chladičů) i teplovodivá pasta. Ta se aplikuje na procesor.

  • Osazení procesoru

V našem případě máme tedy kombinaci nového Intel SKYLAKE Core i5-6600K se základní deskou GIGABYTE Z170X GAMING 3, tedy platforma Intel a patice LGA 1151. Jak víte, s touto novou a aktuální paticí jsou kompatibilní jen nové procesory Intel SKYLAKE. Montáž procesoru je však stejná, jako vlastně u všech LGA patic poslední doby.

Intel má takový speciální mechanismus, u LGA 11xx patic má jen jednu páčku. Tu uvolníte, otevřete patici a teprve pak osazujete procesor. Ten jde osadit pouze jedním způsobem a navede vás k tomu jak označený jeden roh procesoru i patice (je tam trojúhelník) tak hlavní speciální výběr po stranách. Zkrátka není možné osadit procesor jinak, než dobře. Čip tam jednoduše tedy položte, zapadne přesně na místo a zase zavřete a zajistěte mechanismus. Procesor je tímto osazený.

Poznámka: Námi vybraný procesor, který vidíte na obrázku, je testovací sample, takže má na sobě jiné popisky, ale fyzicky je to ten stejný procesor, který si koupíte v obchodech. Pozor. Všechny K verze procesorů Intel jsou dodávány bez chladiče, takže ten si musíte vybrat a koupit sami.

  • Aplikace pasty a osazení chladiče

Jednou a vlastně jedinou "špinavější" prací je aplikace teplovodivé pasty na procesor. Tato pasta sice není nezbytně nutná, a chladilo by to i bez ní, ale ne až tak dobře. Nedoporučuje se tedy vynechávat pastu, obzvlášť, když u chladičů je přiložena.

Poznámka: Na trhu je řada past, podle testů jsou mezi nimi rozdíly a to až v řádu několika stupňů. Pasta má za úkol kromě napomáhání přenosu tepla svým materiálem, hlavně dokonale vyplnit prostor mezi plochou pouzdra procesoru a pasivem chladiče. Zejména u těch pasivů chladičů není vždy plocha úplně rovná a jsou tam různé nerovnosti.

V žádném případě nedávejte pastu jinam než na tu horní plochu pouzdra procesoru, která je jediná přímo ve styku s chladičem. Nepatlejte ji na okolí pouzdra a už vůbec nesmí pasta přijít do patice samotné. Nesmějte se, i to jsou schopni někteří udělat. Kolik pasty a jak? Rovnoměrně a co nejméně. Ideální množství party je asi takové, že akorát zakryje plochu pouzdra. Roztírejte ji nejlépe kouskem plastu, v žádném případě ne prstem. Pokud roztíráte pastu dobře a dáváte jí akorát, můžete ji dát až téměř ke krajům, pokud jí dáte více, tak tlak chladiče na procesor vám toho hodně vytlačí kolem, což rozhodně není dobře a v takovém případě doporučuji ten chladič sundat a tu vytlačenou pastu opatrně, tím plastovým "roztírátkem" odstranit. Teprve po správné aplikaci pasty nasazujeme chladič.

V závislosti na modelu se liší upínání chlazení. Nejjednodušší je BOX chladič, který Intel přidává ke všem procesorům mimo K edic. Ten tak nemáme a ani není vhodný. Výkonnějších chladiče mají podobný systém upínání, jaký má i náš mode a tedy musíte osadit speciální nástavec a sešroubovat systém ze spodu i z vrchu desky. Dá se to u dobře udělaných skříní udělat i s deskou již osazenou ve skříni, pohodlnější je ale udělat to mimo case. Chladič pak tedy jednoduše dotáhnete, jak má být a máte osazen procesor v desce a chlazení na procesoru. Na chladič můžeme rovnou namontovat i ventilátor, pokud se montuje zvlášť a nebude bránit v montáži jiných komponent, což v našem případě viditelně nebude. Klidně jej tam tedy můžete dát anebo to nechat až na závěr celé montáže (já osobně jej dávám na konec, když je pro to místo ve skříni). Tento celek pak můžeme namontovat snadno do skříně.

  • Montáž desky do skříně

Na začátku jsme si připravili skříň a montážní prostor pro osazení desky. Teď když máme desku osazenu procesorem a chlazením a víme, že můžeme pokračovat, tak do skříně namontujeme na zadní pozici kryt konektorů. U kvalitních desek je dnes tento, jinak jednoduchý plech, vyvedený včetně odhlučnění s měkkou výstelkou.

Desku pak můžeme jednoduše osadit přesně tam, kam patří. Nasadíme ji tak, že se držíme právě otvorů v tom zadním plechu pro všechny konektory. Lehkým tlakem směrem k tomu plechu, protože ten klade drobný odpor, nasadíme desku přesně tak aby seděly konektory a hlavně aby seděly všechny otvory distančních podložek (vše je rozměrově přesně standardizované). Těch je v našem případě celkem 6 a všechny osadíme postupně šroubkem a desku tak připevníme do skříně.

Prvním šroubkem, doporučuji začít tím uprostřed dál od zadní stěny, zajistíte desku tam, kde potřebujete a dalšími 5 to pojistíte. A máte hotovo. Deska je ve skříni. Co teď? .... Přestávka :). Ne vážně, teď začneme řešit zbytek komponent ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 880x
Komentářů: 1
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1215x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3808x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1180x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1193x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1145x
Komentářů: 0