NÁVOD: Jak postavit PC krok za krokem! Stavíme ukázkový mainstreamový počítač Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 30 prosinec 2015
Přejít na obsah
NÁVOD: Jak postavit PC krok za krokem! Stavíme ukázkový mainstreamový počítač
Stavíme PC - Příprava case, osazení CPU, chlazení a základní desky
Stavíme PC - Osazujeme RAM, grafickou kartu, disky a ostatní
Stavíme PC - Osazujeme zdroj, kabeláž a děláme pořádek
PC sestaven a žije - Co dál? Instalace, testy a provoz v praxi
Závěr
altVybrali jsme pár komponent od GIGABYTE, SilentiumPC a pár dalších a postavíme si počítač.

 

 

 

 

  • NÁVOD: Jak postavit PC krok za krokem!

                                            Stavíme ukázkový mainstreamový počítač.

Vybrali jsme pár komponent od GIGABYTE, SilentiumPC a pár dalších a postavíme si počítač.

Protože nám do redakce stále chodí spousta dotazů na nějaké ty věci kolem vlastní stavby PC, rozhodli jsme se udělat pro vás takový malý a přehledný aktuální návod na stavbu PC krok za krokem z aktuálních komponent, podobný, jaký jsme kdysi dávno už dělali. Dnes tedy znovu a aktuálně.

  • Výběr komponent

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Ohledně výběru komponent, tak tomu se podrobně věnujeme v našich přehledech a doporučených sestavách, kdy vám jako jediný magazín v ČR stavíme jednotlivá PC, fyzicky testujeme většinou jednotlivých použitých komponent a většina námi navržených PC skutečně existuje (velmi podobně jako dnes představená sestava), takže nevybíráme a nestavíme jen podle ceníku. No a tak výběr jednotlivých komponent pro svůj PC máte díky nám velmi jednoduchý, protože ho vlastně uděláme za vás :).

Vy se jen musíte rozhodnout pro jaký účel, za kolik a jak velký ten PC chcete. To je zkrátka téma na ty články ohledně výběru, kterými se budeme zabývat zase jindy a jinde. Dnes se budeme věnovat tomu, co udělat s těmi komponenty, když už máte vybráno.

  • Ukázková konfigurace PC

                                        - Herní PC s dobrým poměrem cena-výkon

Naši stavbu PC si ukážeme na příkladové konfiguraci, která má sloužit jako moderní, dobře technicky vybavené herní PC s aktuálními komponentami za rozumnou cenu a tedy s dobrým poměrem cena-výkon. Nicméně je zde i požadavek na to, aby komponenty podporovaly maximum aktuálních technologií (a tedy alespoň 1-2 roky aktuální vydržely), ale byla zde i možnost pozdějšího rozšíření sestavy, ať už výměnou některé komponenty nebo dodáním dalších věcí. Taktéž by měla umožňovat taktování procesoru atd. Sestava má být včetně operačního systému, kterým bude pochopitelně Windows 10 64-bit. Nakonec jsme dali dohromady toto:

Myslím, že pro mnoho z vás by to byla docela zajímavá sestavička :). Takže si samozřejmě i ukážeme pár grafů toho, co umí a dokáže. Ano, již nepoužíváme optickou mechaniku, ačkoliv v případě dodatečného zájmu ji lze do sestavy dodat, je tam pro ni místo. Přeskočme tak krok samotného objednání a dodání komponent, kdy samozřejmě asi víte, že stejné komponenty stojí různě v různých obchodech. U některých se ceny liší až o stokoruny, takže námi uvedená cena reprezentuje běžnou cenu, ale můžete se dostat i o pár set korun níže, či výše :). Každopádně to přeskočme.

  • Komponenty máme doma. Co teď?

Pokud zmateně koukáte na tu hromadu krabic a nevíte kudy kam, možná by bylo dobré přeci jen zavolat někoho na pomoc. Pokud si jen nejste úplně jisti v některých krocích, tak snad vám dnešním článkem pomůžeme. Takže když vaše balíčky někde naše slavné přepravní a poštovní služby nezašantročily, tak máte doma asi toto:

A ano, to je vlastně celý váš PC. Nic dalšího netřeba, vše potřebné obsahují krabice a krabičky s jednotlivými komponenty. Co si však asi určitě připravte je vhodný pracovní prostor a pomůcky.

  • Kde stavět PC a s čím?

Tak pokud nejraději z krabic vysypete všechny komponenty na nejbližší volné místo na zem, nejlépe na koberec, tak radši zadržte. Ačkoliv stavba PC není žádná velká věda, jedna věc vám může velmi rychle zkazit náladu a pokazit některé komponenty a to ještě než to celé složíte a zapojíte do elektriky. Váš nepřítel se jmenuje statická elektřina, která vzniká třením určitých materiálů. Znáte jistě někteří ze školy pokus s ebonitovou tyčí a liščím ohonem ;). Takže se rozhodně vyplatí vyhnout se věcem jako koberec, svetr, či některé mikiny nebo pletené rukavice, prostě takové ty věci, které rády a snadno vytvoří statickou elektřinu a dáváte pak "pecky" ostatním kolem. Statická elektřina totiž vůbec nesvědčí základním deskám, grafickým kartám ani dalším komponentám s odhalenými PCB a obvody. Tím samozřejmě neříkáme, že byste měli počítač stavět navlečeni v gumovém oblečku ve speciální místnosti. Postačí zkrátka udělat rozumná opatření, takže místo stavění PC na koberci zvolit třeba lino, ideální je ovšem nějaký vhodný stůl. A na sobě mějte vhodné oblečení, tak abyste se o nic nechytali a nikde se s ním o komponenty neotírejte.  

Co jinak ke stavbě potřebujete? Všechno by mělo být v jednotlivých balení u komponent, pokud jde o nutné šroubky, kabely a upínky. Jediné co tedy potřebujete extra a v baleních většinou nenajdete, je vhodný křížový šroubovák. A právě tohle si před samotnou stavbou PC zkontrolujte. Není zrovna příjemné během stavby zjistit, že vám něco chybí a začít se po tom shánět a zjistit že to není tak snadné. Takže když už tedy máte vhodný prostor, opatrně vybalte jednotlivé komponenty, zatím je ale nezbavujte některých těch krytek a chráničů.

Zkontrolujte všechny komponenty, zda nevykazují nějaké viditelné vady, zkontrolujte přítomnost všeho příslušenství a ještě jednou zkontrolujte, zda tedy máte vše, co ke stavbě PC potřebujete. V našem případě tedy máme:

  • Procesor a k němu vhodný chladič (pro LGA 1151)s teplovodivou pastou a ventilátorem
  • Základní desku, ke které máme SATA kabely + zadní krycí plech do skříně
  • Kompatibilní operační paměti
  • SSD disk pro operační systém a k tomu 3,5" HDD pro ostatní data (technicky vzato stačí pochopitelně jeden disk)
  • Grafickou kartu
  • Kompatibilní napájecí zdroj s vhodným výkonem a kabeláží
  • Skříň, do které se to všechno osadí s veškerým příslušenstvím a upínkami
  • A na závěr operační systém, kterým náš hardware oživíme (ideálně na instalačním USB Flash disku)

Takže jdeme na to!



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 283x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 203x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 826x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1153x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1466x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1314x
Komentářů: 6