NÁVOD: Jak postavit PC krok za krokem! Stavíme ukázkový mainstreamový počítač Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 30 December 2015
Přejít na obsah
NÁVOD: Jak postavit PC krok za krokem! Stavíme ukázkový mainstreamový počítač
Stavíme PC - Příprava case, osazení CPU, chlazení a základní desky
Stavíme PC - Osazujeme RAM, grafickou kartu, disky a ostatní
Stavíme PC - Osazujeme zdroj, kabeláž a děláme pořádek
PC sestaven a žije - Co dál? Instalace, testy a provoz v praxi
Závěr

 

 

  • Stavíme PC - Osazujeme RAM, grafickou kartu, disky a ostatní

Nedá se říci, že by byl nějaký přikázaný postup, jak věci v jakém pořadí dělat, záleží na okolnostech, hlavně na velikosti case a tedy manévrovacím prostoru. Toho však v našem případě máme dost a dost, takže nejsme nijak omezováni. Osobně bych tedy začal osazením operačních pamětí.

  • Osazení RAM - Operačních pamětí

Pro naši platformu a patici je vhodné pořízení minimálně dvou paměťových modulů (na místo jen jednoho), protože řadič pamětí je dvoukanálový. Základní deska má barevně rozlišené páry paměťových kanálů. Dva sloty stejné barvy = dvoukanálové osazení. Vždy tedy osazujte moduly do slotů stejné barvy.

Poznámka: Je z funkčního hlediska celkem jedno, jestli to budou ty blíže patici procesoru, nebo ty dva dále. Nicméně naše deska, jako většina podobných desek, má sloty číslované 4, 2, 3, 1 v pořadí od toho nejblíže patici procesoru, čímž chce výrobce jasně naznačit, že nejlépe je v našem případě využit ty dvě pozice dále od procesoru, konkrétně ty dva červené, číslované jako DDR4_1 a DDR4_2. Je to lepší i kvůli osazení ventilátoru na chladič procesoru, i kvůli případnému zbytečnému ohřívání pamětí teplem od procesoru a jeho okolí, tedy napájecí kaskády.      

V našem případě osazujeme paměti Kingston HyperX FURY DDR4 2133MHz a to 2 moduly po 8GB, co je 16GB operační paměti celkem.

Opět nelze osadit moduly do slotů jinak, než dobře. Slot má v určitém místě přehrazení, které odpovídá výřezu v paměťovém modulu a do slotu tak zapadá pouze jedním způsobem. Do DDR4 slotů také nelze osadit DDR3 paměti a naopak, i to je výše uvedeným způsobem fyzicky ošetřeno. V horní části slotu na desce je zámek, který lehce vyhnete (jde to jen jedním směrem), tím pádem půjde osadit paměťový modul na místo a jak jej lehce zatlačíte dovnitř, zámek a celá pacička zapadne a je hotovo. Dbejte na to, aby modul skutečně ve slotu seděl na obou koncích, tedy zkuste lehce zabrat, zda nejde třeba ven.

  • Osazení M.2 SSD disku

Novinkou jednoho maximálně dvou posledních let, je M.2 konektor a pozice pro speciální SSD karty na základních deskách. Naše deska má dokonce již dvě takové pozice. Toto řešení SSD spočívá vlastně jen v tom, že místo aby PCB s paměťovými čipy a řadičem bylo uloženo v té klasické 2,5" krabičce, kterou všichni znáte, je zde samostatně v podobě přesně dimenzované karty. Toto řešení se běžně používá u mobilních PC, protože jak asi sami vidíte, výrazně šetří prostor, přičemž nabízí stejný výkon i kapacitu 2,5" řešení.

Aktuálně se již běžně tyto pozice objevují i u desktopových základních desek a tak je možné, je využívat. Výkonnostně je většinou M.2 řešení stejné, jako nějaký 2,5" model stejného výrobce, ostatně není žádný důvod, proč by mělo být nějak rozdílné. M2. Řešení jsou zatím jen o malinko dražší. Námi použitý příklad v podobě 128GB SSD KINGSTON M.2 karty, je jedno z cenově vůbec nejdostupnějších řešení, ale i výkonově také odpovídá levnější kategorii SSD a již jsme jej testovali dříve. Nicméně pořád je to SSD disk se všemi jeho výhodami a M.2 provedení přidává i výhodu umístění.

Jeho osazení do desky je snadné. Povolíte šroubek na druhé straně od M.2 slotu. Pak tu kartičku zasadíte do M.2 slotu, přitlačíte tak, abyste ji tím šroubkem mohli přichytit a je hotovo. Je to tedy ještě jednodušší, než osazení klasického 2,5" SATA SSD disku. Žádný kabel ani žádné další místo ve skříni nemusíte řešit. Je to také řešení nativně podporované u Intel Z170X platformy a připojené přes PCIe linky, tedy maximální možný výkon. Proč toho tedy nevyužít. Tímto jsme tak vlastně osadili disk "C", na který později nainstalujeme náš operační systém Windows.

  • Osazení grafické karty

Další co můžeme osadit, je grafická karta. Ta je dodávána jako celek, tedy PCB deska s GPU čipem, paměťmi a napájecí kaskádou a na tom je chladič, takže nemusíme už nic montovat. Na nás je jen výběr správného slotu a připevnění karty ke skříni.

Výběr slotu je velmi jednoduchý. Karta je "PCIe x16" a potřebujeme tedy ideálně ten 16-linkový slot. Fungovala by i v 8-linkovém, a ačkoliv byste ve výkonu asi nezaznamenali žádný rozdíl dnes, proč ji neosadit do toho 16-linkového, když se nabízí? Poznáte je snadno i bez koukání do návodu. Když se na ty sloty podíváte kolmo z vrchu, ten 16-linkový má všechny ty drobné otvory plné vodících konektorů po celé délce. 8-linkový jen asi do poloviny své délky. Navíc, téměř vždy je ten 16 linkový PCIe slot pro grafiku umístěný na základních deskách jako první takto velký slot směrem od patice procesoru. U naší desky je to velmi snadné, deska má tři sloty velikostí "PCIe x16" vhodné pro grafiku (ty červené s plechovým posílením), ale jen ten první má 16 linek, další mají jen 8 linek (využitelné případně pro osazení dalších grafik do systému CrossFire/SLI). Takže volíme ten první.

Než grafickou kartu můžeme osadit na své místo, musíme také odstranit zadní kryty na skříni pro námi zamýšlenou pozici. Grafiku máme dvouslotovou, takže odmontujeme dvě krytky a grafiku tak jednoduše můžeme usadit na místo. Jde to opět jen jedním správným způsobem. Lehkým tlakem zasadíme grafiku do slotu, tím zapadne zámek na konci slotu a grafika tak sedí na místě. Pak ji jen přitáhneme těmi šrouby, kterými držely původně ty krytky, ke skříni. Grafika sedí na místě.

  • Osazení pevného disku

Pokud bychom měli SSD ve 2,5" verzi, osazovali bychom jej podobně jako 3,5" disk. Dnes už mají moderní skříně trochu jiné řešení. Námi vybraná skříň je takový univerzální mix. Má dokonce i dvě 5,25" pozice pro osazení optické mechaniky pokud by někdo chtěl. Má ale také hned 3 speciální pozice pro 2,5" SSD a další 2 posice formou šuplíků pro 3,5"/2,5" disky. V našem případě je přístup k nim z druhé strany skříně.

SilentiumPC zvolilo ten absolutně nejjednodušší způsob osazení 3,5" disků. Zatímco 2,5" disky musíte přišroubovávat na jejich pozice, 3,5" disk jen osadíte do toho plastového rámečku a zasunete jako šuplík na místo. A máte hotovo a funguje to i jako proti-vibrační podložka celé. Nyní tedy jen k diskům připojíte SATA kabel, podle potřeby a vhodnosti použijete ten se zalomeným koncem nebo rovným.

Nyní tedy máme všechny naše komponenty ve skříni a zbývá osadit poslední věc, která souvisí i s uděláním pořádku ve skříni.



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 855x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 578x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1030x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1219x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1555x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1374x
Komentářů: 7