Strana 4 z 6
- Stavíme PC - Osazujeme zdroj, kabeláž a děláme pořádek
Osazování zdroje necháváme, pokud je to možné, až na konec. Je to proto, že právě na zdroj připojujeme jednotlivé komponenty a hlavně rozvádíme nutné kabely po skříni. Souvisí to tedy i s dokončením vlastní montáže.
Pokud jde o námi vybraný zdroj, berte to jako ukázkový model, narovinu říkám, že těch 650W 80+GOLD je až zbytečně výkonné řešení a na tuhle sestavu by, vzhledem k její spotřebě, s přehledem a stále s rezervou stačila kvalitní 400-450W maximálně. Ale zase máme rezervu pro osazení třeba výkonnější grafické karty někdy v budoucnu.
V našem případě máme pro montáž úplně ten nejlepší možný případ. Osazujeme totiž jednak fyzicky krátký zdroj (má nestandardně jen 125mm na délku, což ale v našem případě ani není nutné), který je hlavně modulární. A to plně, tedy včetně hlavních napájecích kabelů. Výhoda modulárního zdroje je v tom, že do skříně osadíme jen ty kabely, které potřebujeme a další nám tak nepřekáží a hlavně při montáži se nám s tím vším snadněji dělá. Můžeme vést (a usazovat do skříně) třeba kabel od komponenty ke zdroji, což bychom u nemodulárního zdroje nemohli.
Zatímco normálně nemodulární by tedy náš zdroj měl v našem případě 8 kabelů celkem a protože potřebujeme jen 4, tak bychom ty 4 nepotřebné kabely museli v té skříni mít a občas složitě schovávat, díky modulárnímu řešení můžeme osadit jen ty 4 kabely, které potřebujeme. Bezpodmínečně je to ten hlavní 24-pin, pak 8-pin ATX pro napájení CPU a pak už jen 8-pin pro PCIe, tedy grafickou kartu a posledním kabelem je ten s konektory pro SATA/Molex. Takže od zdroje rozvádíme jen tyhle 4 kabely a další nemusíme osazovat.
Zdroj do skříně montujte s přepínačem nastavením na vypnuto (0) a bez připojeného zdroje do elektrické zásuvky. Opět, nesmějte se, i to se některým nezdá logické. Zdroj má ve skříni přesně své místo, dnes už je to většinou tak, že je na spodu skříně a to ventilátorem dolů, takže zdroj vůbec neovlivňuje chlazení skříně. V našem případě je to podpořeno ještě zcela odděleným prostorem od zbytku prostoru skříně. Zdroj posadíte na místo a zajistíte 4 šrouby dodávanými spolu se zdrojem nebo skříní. To je všechno. Zbývá jen nasadit ty potřebné kabely (to můžete udělat i před tím, než zdroj dáte do skříně, pokud to prostor ve skříni neumožňuje), což je u modulárního zdroje jasně naznačeno barvou. A patří tedy barva na barvu (červená na červenou, šedá na šedou).
Jediné dva kabely, které si můžete trochu plést, jsou 8-pin pro PCIe (tedy grafiku) a 8-pin pro napájení CPU. Nicméně v našem případě ten pro grafiku má červený konektor, ten pro CPU jej má šedý, a pokud by ani to některým nepomohlo, tak opět, fyzicky jsou tvary jednotlivých plastových konektorů udělány tak, že je nelze zaměnit a nelze je osadit jinak než do toho jednoho správného konektoru jediným možným způsobem. Dbejte na to, že konektor je zasunutý opravdu pořádně a to až cvakne taková ta plastová pojistka, která je ve formě zobáčku na straně a konektor nejde bez jeho stisku vytáhnout zpět ven.
- Připojení napájení a ostatní kabeláže a úklid
Při rozvádění jednotlivých napájecích kabelů už rovnou můžete myslet na vhodné umístění, tak aby co nejméně překážely, byly vidět apod. Skříň nabízí možnost protáhnout kabely na tu hlavní viditelnou stranu až na poslední okamžik, díky vhodným montážním průtahům kolem základní desky.
Nejdříve napojte ten 24-pin hlavní napájecí kabel, pak připojte ten 8-pin k napájení CPU (ten je nahoře na desce a většinou zejména majitelé starších PC na něj občas zapomínají a bez něj to opravdu nefunguje).
Následovat bude třeba ten k pevnému disku a naposledy připojte ten ke grafické kartě. V našem případě má použitá GIGABYTE Radeon R9 380 GAMING G1 jeden 8-pin, takže tam krásně zapadne.
Následovat by mělo připojení a úklid ostatní kabeláže. Jistě jste si všimli, že v samotné skříni je hned několik dalších kabelů. V našem případě jich je docela dost, protože námi vybraná skříň má i čtečku karet, USB porty, řízení otáček ventilátorů prostě všechno. To všechno, aby to fungovalo, ale musíte zapojit do správných konektorů na desce.
Takže přední USB do příslušného konektoru, další USB do dalšího, aby vám fungoval zvukový vstup/výstup, připojte i ten. Všechny jsou řádně popsány a označeny na desce i konektorech a opět je fyzická záměna nemožná.
Kabely, jak je budete rozvádět, můžete (nemusíte) třeba svázat k sobě, vše potřebné je v příslušenství, nebo můžete využít ty drátky, kterými byly svázané kabely u zdroje apod. Zkrátka udělejte to tak, aby bylo co nejméně kabelů vidět v tom hlavním prostoru (a tak co nejméně překážely v chlazení) a zároveň aby se vám co nejméně pletly na zadní straně, netlačily na sebe, či se nelámaly. Prostoru je v námi vybrané skříni dost a dost a výrobce délku všech navrch velmi dobře.
- Osazení chlazení a připojení ovládání
Součástí finálního úklidu má být i kompletní řešení chlazení. V našem případě už námi vybraná skříň má všechny potřebné ventilátory osazeny. Konkrétně má jeden zadní 120mm foukající ven, a dva přední 120mm foukající dovnitř (pozice je osazena odnímatelnou přední mřížkou), což je zcela ideální. Variabilně má skříň ještě pozice pro další dva ventilátory na stropě. Můžete je jednotlivě napojit do příslušných konektorů pro ventilátory na základní desce anebo využít toho, že skříň obsahuje i vlastní ovládání řízení otáček a k němu napojíte jen napájení (na tom SATA napájecím kabelu je i jeden klasický MOLEX, který k tomu patří). Jediný ventilátor, který musíte osadit konektorem do správného konektoru na základní desce, jen ten ventilátor na chladiči procesoru. Na desce je v bílém provedení a označen jako "CPU fan", a tam ho také zapojíte.
Poslední co zůstává, jsou ovládací a signální kabely od zapínání/restartu a diod skříně (případně signální reproduktor, který je v našem případě v příslušenství skříně).
Na to všechno má většina výrobců desek dnes už pomůcku v podobě šikovného nástavce, do kterého tyhle nepříjemně malé kablíky nasázíte (musíte to dát správně, tedy + na + a - na -, pokud tápete, tak + je na konektoru vždy ten s drobnou šipkou) a pak to celé umístíte na ty porty na desku. V minulosti jsme to tak snadné neměli a museli jsme s těmito malými konektory často hodně bojovat :(. V našem případě je to sranda, nástavec má GIGABYTE dobře zvládnutý.
- Montáž hotova - Kontrola!
Před tím, než počítač zapojíme do elektrické zásuvky, zkontrolujeme ještě jednou celou montáž. Takhle nějak by to mělo vypadat:
Zkontrolujeme, zda všechno sedí, jak má, nic nikam nepadá (nebude, pokud jste to osadili dobře), všechny konektory a kabely jsou správně připojeny, chladiče a ventilátory jsou zapojeny, napájecí kabely jsou zapojeny, prostě všechno je, kde má být. Hotovo?
Dobře, tak jsme asi právě postavili počítač. Jestli funkční, o tom se hned přesvědčíme ...
|