Nejlepší tipy na PC sestavy pro každého – pro kancelář, hry i multimédia Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 20 duben 2009
Přejít na obsah
Nejlepší tipy na PC sestavy pro každého – pro kancelář, hry i multimédia
Jak na počítačovou sestavu a její výběr
PC sestavy do 10 000 korun včetně DPH
PC sestavy kolem 15 000 - 20 000 korun včetně DPH
PC sestavy kolem 30 000 - 50 000 korun včetně DPH

 

  • Jak na počítačovou sestavu a její výběr

V první řadě musíme správně vybrat. Protože to není legrace je tu tento přehled. Každý totiž netráví denně prolézáním informací o tom, jak se to aktuálně má a co nového a jak na tom je. Proto nemusíte složitě pátrat, ale stačí vám tento jeden článek na udělání aktuálního přehledu. Hned také nabízím pár tipů ve vybraných cenových relacích.

Tyto výchozí odrazové můstky sestav mají sloužit skutečně jako etanol toho, co lze v dané cenové kategorii pořídit, aby to stálo za to. Pokud si sestavy trochu individuálně přizpůsobíte, je to jen vítané. Základ je ale vždy aktuální a maximálně cenově i kvalitativně výhodný. Sestavy jsou navrženy s ohledem na vyváženost. Ceny jednotlivých komponent jsou aktuální k datu vydání článku a jako takové jsou to běžné ceny v našich velkých PC internetových obchodech.

  • Na co při stavbě a výběru dbejte

Je zde několik věcí, které byste při nákupu, návrhu, či stavbě sestavy měli dbát. Je nutné je zdůraznit, protože stále to mnozí nevědí, podceňují a pak následují reklamace, problémy a potíže. Předejít mnoha z nich je přitom tak snadné.

  • Výběr vhodné sestavy

V první řadě je to prvotní výběr sestavy. Kupujte to, co využijete a to co potřebujete. Zbytečně nešetřete, ale také zbytečně neutrácejte. Potřebujete počítač na psaní dokumentů, surfování po netu a hraní flashových her? Tak vám stačí sestava kolem 10 000 korun. Chcete si hrát, pracovat s videem, náročnými aplikacemi atd.? Tak nešetřete, kupte si to, co vám umožní rychlou práci. Je sice pěkné, že dvoujádrový CPU to zvládne, ale čtyřjádrový to na stejné frekvenci třeba udělá 2x rychleji, stojí vám to za to? Každopádně nezapomínejte na to, že sestava by měla být vždy plně přizpůsobená vašim potřebám. Je dobré také při výběru vědět, co přesně chcete, co přesně žádáte a co přesně dostanete. Nenechte se utáhnout na vařené nudli ….

 

  • Výběr procesoru

AMD nebo Intel. Zapomeňte na obecné teze, že Intel je lepší než AMD, či obráceně. Staré modely nahrazují nové a věci se rychle mění. Není pravda, že Intel je stabilnější než AMD, že Intel topí více než AMD, že jedno jde taktovat lépe, než druhé. Zapomeňte na obecně teze, jsou to nesmyly!

TESTY a informace o procesorech Intel a AMD

Vždy při výběru platformy, procesoru projděte aktuální testy, porovnávejte aktuální nabídku aktuální konkurenty. Pozor některá přímá srovnání nejsou možná. Příkladem je například TDP. To je hodnota, kterou si každý vykládá posvém. Takže třeba 95W u AMD může být reálu méně než 95W u Intelu a naopak. U každého CPU je to trochu jiné. Testy procesoru a měření reálné spotřeby uvnitř sestav je to, co vám skutečnost ukáže. Každopádně Intel není lepší než AMD, či naopak a zatracovat jedno nebo druhé jen ze zvyku je to nejhorší, co můžete udělat. Zapomeňte na to, co platilo, sledujte aktuální situaci a vybírejte v aktuální situaci. AMD i Intel jsou stejně kvalitní, stejně stabilní, stejně funkční, stejně problémový i bezproblémový ….

Aktuálně bych upozornil na pár věcí:

U AMD máte dnes sockety AM2, AM2+ a AM3. Fyzicky jsou téměř shodné, ale do AM2 a AM2+ osadíte jen procesory Athlon K8/K10 a Pheom K10. AM3 procesory osadíte jen do AM2+ a AM3. AM3 procesor má DDR2/DDR3 integrovaný paměťový řadič, AM2+ procesor jen DDR2. U Intelu pozor na to, že Core i7 neosadíte do socketu 775 a procesory Core 2 Duo/Quad nedáte do X58. Pro Core i7 potřebujete DDR3, pro Core 2 můžete zvolit mezi DDR2 nebo DDR3. U Core i7 si dejte pozor na napětí na pamětech DDR3 větší jak 1,65V, nedoporučuje se.

 

  • Výběr základní desky

Na základní desce zbytečně nešetřete, ale také neutrácejte. Výkonově není mezi současnými modely moc rozdílu. Deska za 3000 nebo za 6000 se stejnou čipovou sadou má stejný výkon. Rozhoduje kvalita, výbava atd. Kvalitní deska nemusí stát mnoho, opět je to různé v závislosti na čipových sadách. Zvolte vždy odpovídající čipovou sadu vzhledem k použití sestavy. Plánujete multimediální PC pro kancelářské použití a filmy? AMD 780G nebo GF 9300 a podobně vyhovuje. Do mainstreamového PC tu máme AMD 790X/Intel P45. Do herních PC a výkonných sestav tu máme AMD 790FX nebo 790GX a U Intelu třeba X48/X58. Ze značek základních desek dávejte přednost těm, které nejsou podezřele levné, ve vztahu ke konkurenci. Nejvyšší cena také neznamená ale automaticky nejlepší desku a značku.

 

 

  • Výběr grafické karty

Velké téma. V první řadě je nutné si říci, zda vůbec grafiku potřebujeme. Na většinu toho, co požadujete po kancelářském PC nebo PC zaměřeném na filmy a hudbu, vám stačí integrovaná grafika levou zadní. Jinak záleží na tom, jak moc a na čem si hrát chcete. Máte 17-21“ monitor? Pak je vám duální grafika typu HD 4870 X2 platná, jak mrtvému zimník. Malá nápověda, pro jaké úhlopříčky, jaké grafiky chtít …

 

  • Monitory 17-21“ (do 1600x1200) grafiky do 4000 korun ideální (příkladem je HD 4670/4830/4850 nebo GF 9600GT/9800GT/GTS 250(9800GTX+)
  • Monitory 22“ (1680x1050 – 1920x1080) – grafiky od 4000 – 7000 korun ideální (příkladem HD 4870 512MB/1GB, či HD 4890 1GB nebo NVIDIA GTX 260/275)
  • Monitory 24-30“ (nad 1920x1200) – grafiky nad 7000 korun ideální (příkladem duální HD 4870 X2 nebo GTX 295)

 

Počítejte samozřejmě u výkonných grafik s vyššími nároky na napájení (souvisí se zdroji níže) a chlazení.

Testy grafických karet AMD-ATI Radeon a NVIDIA GeForce

Pamatujte na to, že grafická karta je základem pro hry. Pokud si chcete hrát, vyberte si grafiku, která to skutečně umožní, a nedejte se odbít nějakým zastaralým modelem. Ideální grafická karta by v současné době měla mít Microsoft DirectX10 ideálně poslední verzi DX10.1, podporu GPGPU aplikací a akcelerace fyziky, dvouslotové tiché chlazení. U grafické karty není důležité velké množství paměti, jako to, aby to množství bylo využitelné a odpovídalo ostatním parametrům karty. Nově nastupují GDDR5 paměti, které díky své rychlosti udělají i ze 128bit grafiky rychlou herní grafiku. Jinak pro herní využití hledejte ideálně 256bit grafickou kartu. 512-1GB na jednojádrové grafice je dnes ideální množství paměti. Zda AMD-ATI nebo NVIDIA? To je otázka za milion. Opět platí, že nelze paušalizovat, zapomeňte na to, co platilo před rokem, dnes jsou nové modely a je všechno jinak. ATI není automaticky horší nebo lepší než NVIDIA a obráceně. Rozhodujte se vždy na základě aktuálních testů ne na základě preferencí, které vás mohou zklamat a ve výsledku si za stejné peníze můžete vybrat hůře. Kromě dobrého poměru cena-výkon, hledejte i tiché chlazení, technologickou pokročilost a podporu nejnovějších obecných standardů, což je záruka toho, že by vám grafika mohla aktuální nějakou dobu vydržet.

 

Výběr RAM (operační paměť)

DDR2 nebo DDR3? V tuto chvíli se nám ceny srovnávají. Z pohledu výkonu záleží, co porovnáváte. Ekvivalentem k DDR2 800MHz je DDR3 1066MHz, DDR2 1066MHz lze srovnat s DDR3 1333MHz. DDR3 paměti jdou frekvenčně i výkonově samozřejmě výše. V čem je rozdíl, že DDR3 má většinou nižší napětí, takže srovnatelně výkonné moduly spotřebovávají méně energie. U 4GB DDR3 (1,5V) to může proti 4GB DDR2 (2,1V) dělat třeba i 25-30W v zátěži na celé sestavě! DDR3 a DDR2 nejsou vzájemně kompatibilní. Pozor na časování ideální je (CL5-Cl7). Pozor na napětí u Intel Core i7 (nedávejte více než 1,65V).

Využívejte paměťový kanálů. U procesorů s dvoukanálovým řadičem osazujte 2x1GB, 2x2GB nebo 2x4GB paměti. U tříkanálových pak 3x1, 3x2 či 3x4GB. Pozor na kolize chladičů procesorů a chlazení pamětí. Dávejte pozor už při výběru.

Pozor: K využití více jak 3,5GB operační paměti, musíte mít nainstalován 64bit operační systém. S 32bit systémem narazíte na výše zmíněnou hranici.

Výběr chlazení a zdrojů

Asi tu největší chybu, kterou můžete udělat, je výběr nekvalitního a levného zdroje. Zapomeňte na šetření na zdroji. Jo, je pravda, že kvalitní zdroj vám FPS navíc nepřinese, ale pokud se někteří divíte, že vám padá PC, pískají disky, máte artefakty při hrách a odcházejí komponenty, tak nenadávejte Windowsům, výrobci grafiky, disku či základní desky, ale nadávejte sobě a pořádně si nafackujte.

Zdroj 500W za 600 korun není to samé, co 500W za 1600 korun! Zapomeňte na Watty! Levná 500W vám ve skutečnosti nedá ani 350W. Levný zdroj není ušetření. Už za pár měsíců provozu se vám levný zdroj sakra prodraží. V první řadě je to účinnost. Nekvalitní zdroje kašlou na nějaké normy a předpisy. Účinnost je mizerná a 65-70% je normální. Jenže kvalitní zdroj má účinnost 80%. Co to znamená?

Když totiž počítač odebírá třeba 300W, tak s 500W zdrojem při 65-70% účinnosti máte ve skutečnosti odběr ze zásuvky 405-390W. Se zdrojem s účinnosti 80-84% to máte 360-348W. Samozřejmě to co si ten zdroj odebere navíc, to se přemění do tepla, takže více hluku při chlazení a namáhání součástek. A to není vše. Mizerný zdroj má i mizernou stabilitu napětí, takže místo 12V dodává na větvi třeba 11,2V, což způsobuje nestabilitu a další problémy. 90% problémů se stabilitou PC způsobuje nekvalitní zdroj!

Vybírejte proto jen kvalitní zdroje kvalitních značek a výrobců – Seasonic, Enermax, Tagan, Thermaltake, OCZ, Corsair. Naopak se vyhněte zdrojům, jako jsou levné edice Fotron, Eurocase, KME, LC-Power, Xilence a další nekvalitní značky.

A teď se již podívejme lehce na aktuální tipy na PC sestavy …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 85x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1672x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1833x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3924x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1299x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1267x
Komentářů: 1