Strana 9 z 9
- Počítačové sestavy kolem 50 000 korun
A jsme u nejdražších sestav. Rozhodně se zdaleka nejedná o to nejdražší, co lze postavit, spíše se jedná o to nejsmysluplnější, co se ještě vyplatí koupit. Dražší sestavy jsou až na výjimky víceméně sponzorováním výrobců.
A teď podrobněji o jednotlivých komponentách ...
Procesory
Nebudeme se pouštět do žádných předražených kousků. Sáhneme po AMD Phenom II 940 u AMD a u Intelu po Core i7 920. Cenově ani výkonově se nejedná s přímé konkurenty, i když se v mnoha aplikacích bude jejich výkon podobat, v mnoha má zase Core i7 díky tříkanálovému řadiči pamětí navrch a to o dost. Core i7 platforma je také o něco dražší, ale pokud víte, jak výkon v optimalizovaných aplikacích využít, je to volba č.1. Ale je to opravdu drahá legrace.
Základní desky
U AMD je to jednoduché AMD 790GX čipset. Můžete si také počkat na nové desky nebo AM3 desky, tam ale AM2 procesor nenarvete. Jde to jenom obráceně - tedy AM3 procesor do AM2+ desky. U Intelu, pokud vezmete Core i7, tak nemáte moc na výběr - čipset X58. Nicméně základních desek už je docela dost. Nacházejí se v cenovém rozpětí 5000 - 10 000 korun. Sáhl bych asi po těch levnějších, na výkonu sestavy cenu desky vážně nepoznáte.
Grafické karty
Víceméně bych se omezil na dva modely. ATI Radeon HD 4870 X2 a NVIDIA GF GTX 295. Oba jsou duální, který je výkonnější je stále jasně nevyřešená otázka. V nižších rozlišeních a nižších nastaveních se zdá GTX 295 nejvýkonnější, ovšem v rozlišení 30" LCD je HD 4870 X2 stále rychlejší. Spotřeba obou modelů je velmi vysoká, ovšem konstrukce GTX 295 je o dost zastaralejší než HD 4870 X2. GTX 295 je sendvič a jeden chladič chladí dvě PCB a těžko jej nějak nahradíte. Je dost hlučný a teploty karty nejsou nic moc. U HD 4870 X2 je chladič klasický na jedno PCB a existuje už řada velmi dobrých nereferenčních modelů. HD 4870 X2 je také v současnosti levnější, i když ne o moc. Celkově bych ale, když už duálnímu řešení, dal přednost právě jemu. Pro HD rozlišení umožňuje hrát i v 8AA detailech je výkonnější než GTX 295 a jako duální řešení je i půl roku po vydání stále technicky pokročilejší a poměr cena-výkon mluví spíše pro něj. V nižších rozlišeních obě grafiky poskytují výkon vysoko nad 100FPS v téměř ve všech hrách, takže není vítěze.
Ostatní
U platformy AMD sáhneme po DDR2 RAM, protože DDR3 budou otázkou až AM3 procesorů. U Intelu sáhneme po DDR3, protože Core i7 DDR2 nepodporuje. Core i7 má také tříkanálový řadič - takže tři moduly doporučuji. Pokud jde o pevné disky, tak dle potřeby volíme kapacitu disku na data a pro systém osadíme určitě rychlý WD Velociraptor. X58 desky mají také SAS řadiče, takže toho můžete využít. Výkonné SSD disky jsou stále extrémně drahé. Kvalitní zdroj, bedna a zvukovka jsou pak standard, stejně jako chlazení.
Závěr
Uvedené sestavy jsou opravdu drahá legrace, chce se říci pro domácího uživatele až zcela zbytečná. Nicméně pokud víte, že výkon využijete, ušetří vám mnoho času. Jako OS doporučuji Windows Vista Home Premium 64bit v krabicové verzi. Ultimate mi přijde jako zbytečné.
A tím jsme se dostali na samý závěr výběru sestav. Doufám, že vám aktuální tipy přišli vhod a samozřejmě si je zase za měsíc zaktualizujeme. Sestavy mají sloužit jako odrazový můstek pro výběr té vaší individuální sestavy a pro orientaci toho, co se právě vyplatí pořídit a v jaké cenové relaci.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|