Strana 5 z 5
Jsme na konci. Jistě by se do žebříčku dala zařadit celá řada událostí a věcí, a nutno říci, že v roce 2009 převažuje zástup těch propadáků nad těmi úspěšnými. Abychom si nekazili náladu, tak začneme u vyhlášení největšího technologického omylu a přehmatu roku 2009:
Snaha demokratických vlád cenzurovat internet a monitorovat činnost uživatelů
Jednoznačně a bezkonkurenčně je největším přehmatem roku nepochopitelná snaha pošlapat svobodu, práva a demokracii ze strany mnoha údajně svobodných a demokratických států světa a hlavně členů vyspělé Evropy. Zatímco v severských zemích je dokonce svobodný Internet postaven jako základní lidské právo, v zemích jako Francie či Velká Británie se tamní vlády snaží zavést monitoring činnost uživatelů, který by měl směřovat až k odpojení uživatelů. To vše chtěli tyto demokratické státy zavést tak, že by uživatele odpojoval bez souhlasu soudu nějaký úředník, ze své vlastní (z)vůle. Zkrátka pošlapání svobody, zákonů a demokracie se vším všudy a vše jen jako výsledek mocného lobbingu některých zkostnatělých vydavatelských společností, které ustrnuly v čase a vývoji.
Snaha o státní monitoring činností na internetu svých občanů je už sama o sobě do nebe volajícím porušením práv a svobod. Snaha vydávat to za boj proti pirátství podporovaný jednostranně jen vydavateli bez účasti uživatelské základny, je ještě opovážlivější. Nutit poskytovatele špehovat své zákazníky a odpojovat je, je asi ten nejnebezpečnější nápad, a že se zrodil v demokraticky nejvyspělejších zemích světa, je to naprosto nepochopitelné. Spoléhat na zdravý rozum, že zvítězí jen tak, je hodně naivní. Pomoci může jen to, že si občasné zemí, kde vládnou zákonodárnou mocí zkorumpovaní politici s diktátorskými sklony, zvolí nové vedení. Snaha zavádět v EU diktátorské čínské technologie monitoringu a cenzury uživatelů, je po právu výhercem našeho žebříčku technologických propadáků roku 2009. O to horší je to, že tyto snahy budou i nadále trvat, protože někteří politici se prostě zbláznili nebo jim svobodný internet, svobodné vyjadřování nahánění strach ….
Abychom to zakončili radostně a s dobrou náladou, podívejme se na letošního výherce žebříčku největších technologických úspěchů roku.
- Úspěch roku: Facebook a síla sociálních sítí
Opravdu nebylo těžké vybrat to, co v roce 2009na poli IT mělo největší ohlas a vliv. Rok 2009 je rokem sociálních sítí a zejména pak Twitteru a Facebooku. Z malých uživatelských webů se staly obří světové sociální sítě a tahouni informačního proudu. Například Twitter sehrál důležitou roli v nejrychlejším informování o situaci v zemích, kde svobodě slova režim nepřeje. Facebook pak dokázal neuvěřitelně rychle spojit hodně lidí a získat tak podporu pro různé věci. U nás můžeme jmenovat „Paroubkovanou“, ještě nikdy neměla ČSSD tak hojnou účast na svých mítincích jako letos, s bohatou vaječnou nadílkou a vděčí tomu určitě Facebooku a internetu.
Z hlediska dopadů a důležitosti pro běžného uživatele je Facebook, Twitter a podobné sítě jednoznačně úspěšnou technologií. Jenže mají i svá negativa. Tyto sítě jsou rájem podvodníků všeho durhu a také ulejváků. Lidé na sebe na Facebooku řeknou snad vše a místo práce tráví čas v pracovní době na sociálních sítích. Z tohoto pohledu tak pro mnohé jsou sociální sítě spíše černou můrou. Přiznám se osobně (DD), jsem jedním z nich. Sociálním sítím nefandím a negativa podle mě zcela převažují nad uživatelskými pozitivy. Ale realita je taková, jaká je, ať už se mi líbí, nebo ne. A ta realita je taková, že sociální sítě táhnou. Ke zděšení nejedné nedemokratické vlády světa. No představte si, že si na sociální síti může člověk psát, co chce. Na druhou stranu jsou sociální sítě i nebezpečím pro samotné svobodomyslné uživatele, anonymita mizí, což je fajn, ale jen do doby, než narazíte na někoho, kdo má nad vámi moc a nelíbí se mu, co o něm píšete a může jít tak na jisto …
Celkově si myslím, že sociální sítě budou nedílnou součástí života moderního člověka. Potenciál jejich využití je široký, ale bude zapotřebí ještě mnoho let vývoje, zejména bezpečnostních prvků, které zamezí tomu, že sociální sítě budou z velké části také pasti na uživatele. Rok 2009 byl ale ve znamení nástupu a demonstrace síly uživatelů …
Rok 2009 je téměř za námi. Tento článek v podstatě lehce shrnul nejvýznamnější dění. Vás ještě ale čeká článek nejlepších herních počinů a také výhled do roku následujícího. Od nového roku vás pak čeká nový přísun článků a doufejme i se širším zaměřením a širším okruhem autorů. Pro DDWorld byl rok 2009 také v mnoha ohledech důležitý. Až letos jsem skutečně spokojen s tím, jak web vypadá a funguje a mnohem více než spokojenější jsem s jeho ohlasem. O návštěvnosti 100 000 unikátních uživatelů se mi před 3 lety ani nesnilo a o pozici nejpopulárnějšího uživatelského IT magazínu v ČR už vůbec ne. Přesto je to realita. V roce 2010 si před sebe kladu několik významných cílů. Ale to tom si více řekněme až na samém přelomu roku 2009/2010.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|