Strana 2 z 2
PC sestavy nad 30 000 a více -
vysoký výkon, kvalita, ale rozumná cena
Pravidelně se v přehledech objevují i dražší sestavy. Samozřejmě jsou celkem tvrdě podrobovány kritice. Mnozí si kladou otázku, jak vlastně vznikají ty sestavy maximum. Jak jsem napsal v úvodu přehledu, sestavy jsou vyvážené, důraz je kladen na kvalitu ale také výhodnou cenu. A tím je myslím řečeno vše. Já sice mohu poskládat sestavu za 100 000 a více, ale u toho maxima jde zde o to, naznačit vhodné komponenty, které nejsou jen vyhazováním peněz, ale za ještě dobrou koupí a ne čistě sponzoringem výrobce. Samozřejmě mi nedělá problém postavit stroj čistě na výkon bez ohledu na cenu, která se ve finále může vyšplhat k několikaset tisícům.
Připravil jsem tedy levnější sestavy kolem 36 000 korun. Ty jsou takovou třídou těsně pod vrcholem. Jsou celkem oblíbené, protože vydrží 2 roky na velmi slušné výkonové úrovni, i když za tu dobu ztratí hodně na hodnotě.
Druhá dvojice je zmíněným maximem. Takovou ukázkou toho, co se ještě vyplatí. Není to samozřejmě maximum, protože narvat do počítače se dá mnohem více. Pokud máte zájem, tak vám takový počítač rád zrealizuji.
- Procesory a základní desky
Tak AMD máme pořád jasné - X2 6000+. Možná v těch nejdražších, pokud je někdo fanoušek, tak byste si ty 2000 korun mohl přidat na X2 6400+. Jinak ještě pár týdnů budeme vyhlížet s napětím chystané čtyřjádrové Barcelony. U Intelu máme výběr lepší. A přemýšlet je skutečně nad čím. Za stejnou cenu totiž můžeme mít čtyřjádrový, ale i dvoujádrový procesor. Pokud taktujeme, tak je situace poněkud jasná. Bereme čtyři jádra, i když počítáme s obtížnějším taktováním a s větším odpadním teplem. Pokud netaktujeme, tak E6750 je prostě v základu díky vyšší frekvenci rychlejší. Ale pokud víme, jak využít sílu čtyř jader u QuadCore Q6600, tak opět máme jasno. Výběr nechám na Vás.
Při výběru základní desky už můžeme myslet u Intelu na zadní vrátka v podobě DDR3. U levnějších sestav tak můžeme zvolit obojetnou desku, podporující DDR3 i 2. U dražších sestav tohle není pravidlo, i když pozor s příchodem čipové sady Intel X38 nás pár takových desek čeká. K aktuálnímu výběru bych doporučil základní desku ASUS Blitz a to konkrétně s názvem, Formula, pokud chcete DDR2 a Extreme pro DDR3. Sluší se zmínit i desky na čipové sady nF680i a ATI RD600, které nabízejí velmi hodně, ale také za hodně.
U AMD bych zvolil prozatím stále čipovou sadu 590SLI, i když její doba se po mnoha měsících nudy nachyluje a AMD již příští měsíc uvede spolu s výrobci základních desek špičkové řešení v podobě AMD790. Na odpověď Nvidie si ještě počkáme, i když se obecně čeká velký ústup ze slávy i rozšíření čipových sad Nvidia na platformě AMD, přeci jenom právě proto a kvůli tomu si AMD pořídilo společnost ATI.
Pokud hledáte to nejlepší kolem 10 000 korun, pak je to bez debat a pochyb již ATi Radeon HD2900XT 512MB. Ten s dalšími a dalšími ovladači získává notně na síle. S posledními 7.8 ATI opravila velkou část problémů s výkonem pod AA a posunula tím ATI Radeon už jasně před konkurenční GF8800GTS 640MB a to se slušným náskokem. 8800GTS 640MB je tedy při stejné ceně dnes už neprodejná a její koupi skutečně nedoporučuji. HD2900XT se dnes již dotáhl na dohled k 8800GTX (překonává ji jen výjimečně a ani to není jeho účel) to však GF8800GTS 640MB nikdy nedokáže. GF8800GTX/Ultra s největší pravděpodobností zůstane neporaženo až do podzimního nahrazení novou GF9 (bude-li nová GF9 High-end). Takže doporučení je jednoduché, chcete maximum? Pak je tu GF8800GTX. Nechcete investovat tolik, pak je tu HD2900XT 512MB. Pozorní jistě vědí, že existuje i HD2900XT 1GB. Ta stojí asi o 2000 více než normální model HD2900XT, ale nárůst výkonu tam buď není žádný, nebo dokonce je výkon nižší. Ona totiž neexistuje hra, která by využívala tak velké textury, takže více jak 512MB paměti na grafice dnes a možná ještě dlouho nebude z hlediska přínosu výkonu ve hrách, nic moc řešit.
- Operační paměti, pevné disky a mechaniky
V případě operačních pamětí pro levnější sestavy setrváme u 2GB DDR2 a 800-1066MHz.U těch dražších si samozřejmě můžeme dovolit více. Otázka je, jestli se to vyplatí. Já poradím, že ne. Rozdíl výkonu mezi RAM za 8000 a 16 000 je v praxi neznatelný. To samé platí i o DDR3, které dnes nepřinášejí takřka nic výkonu navíc, ale cena je extrémní. Pro dražší sestavy doporučuji 4GB RAM. Samozřejmě pozor na Windows XP, které dokáží adresovat jen 3,5GB a zbytek zůstane nevyužit. Navíc faktem je, že Vista pracuje s RAM mnohem lépe a na rychlejší PC je lepší než XP.
Cenový graf nám říká, že ceny klesají pomalu, ale jistě a hlavně stále.
U pevných disků je to u dražších sestav trochu složitější. Osobně doporučuji vícero pevných disků. Zejména pak jeden skutečně výkonný na systém, protože disk je hlaví brzda celého počítače. Pro účel rychlosti jsou tu dnes Western Digital Raptor. Pro data zvolte běžné pevné disky.
Vzhledem k ceně volím 500GB kapacitu, do nejdražších sestav pak hned dva. Nemyslím ale zapojení do RAID pole, protože v domácích podmínkách nemá význam. Výkon dvou klasických disků v RAID 0 poli vám v pohodě a s náskokem překoná jeden WD Raptor. Je tu také otázka nových SSD disků. Tedy pevných disků na technologii flash disků. Ty bych však do PC ještě nedával. Jednak ten výkon zase není kdoví jaký, pak kapacita 32GB a cena 450 dolarů nejsou z nejvýhodnějších. S nasazením této technologie bych počkal. Ceny disků klesají tradičně s uváděním nových a větších kapacit.
V případě optické mechaniky osazujeme DVDRW SATA. U nejdražších sestav možná také někteří budou uvažovat o nějaké z existujících HD mechanik, ale jejich cena je stále extrémní.
- Skříně, zdroje a chlazení
O tom, že k uvedeným sestavám patří jen kvalitní skříň, snad není sporu. Výběr je na trhu bohatý. Doporučil bych skříň typu Bigtower, kvůli chlazení a místu. Otázku zdroje pak řešíme kvalitními kusy od výrobců Enermax nebo Seasonic. Chlazení je pak hračka vyřešit. Na procesor umístíme to nejlepší, co trh nabízí. Pokud byste měli chuť vyzkoušet vodní chlazení, tak ASUS Blitz Formula má již instalovaný vodní blok na čipové sadě. Jinak samozřejmě je voda dnes zbytečná. Opět upozorňuji na fakt, že jsou skříně, kam se větší vzduchové chladiče nevejdou.
Uvedené sestavy jsou samozřejmě vhodné kromě vytahování se na diskusních fórech, či na nej(ne)serioznějších blozích i k náročné pracovní činnosti, práci s videem, či grafikou a pro hraní nejnáročnějších her. Počítejte však s rychlou ztrátou hodnoty.
Opět k uvedeným sestavám je zapotřebí dokoupit příslušenství a software. Zde ale je už velká individualita a rozsah cenových hladin, takže jen pro úplnost přikládáme takovou orientační tabulku. U takových to drahých sestav nejsem schopen vybrat takové to ideální příslušenství, možností je až příliš.
A tímto jsme se propracovali až na samý závěr přehledu. Věřím, že si každý z vás najde tu svou sestavu, ten svůj odrazový můstek. Pamatujte na pravidla nákupu sestav:
- 1, Znám účel, pro který počítač pořizuji.
- 2, Vím, co chci a co nechci.
- 3, Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.
- 4, zároveň nevyhazuji peníze, když vím, že to nevyužiji.
- 5, Kupuji PC tak, abych z něj měl radost, když už tomusí být.
- 6, Kupuji počítač tam, kde vědí, že prodávají počítač.
- 7, než něco koupím, tak se pořádně informuji, 2x se ptej, 1x kupuj
Myslím, že tím je řečeno vše. Přeji vám tedy šťastný nákup a za měsíc tu budou opět aktuální typy na aktuální sestavy ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|