Strana 3 z 3
Počítačové sestavy do 20 000 - levný výkon
Nejoblíbenější a Vámi nejsledovanější kategorie počítačových konfigurací je právě kategorie v rozmezí cen 15 - 20 000 korun. Připravil jsem tedy opět přehledy dvou konfigurací v cenách 15 000 a 18 000 korun. Možností je hodně, snažil jsem se je minimalizovat na ty výhodné. Samozřejmě mezistupně jsou možné, ale musíte z něčeho slevit.
Opět jsou zde obě platformy a opět i zde v současnosti platí, že AMD nabízí výkon levněji, protože podobně kvalitní a výkonné komponenty jako u Intelu pořídíte u platformy AMD levněji. Stejně ale nelze tvrdit, že je Intel sestava špatná, obě platformy jsou stavěny stejným stylem a obě lze označit za to ideální, co lze v dané cenové kategorii na každé platformě dát dohromady. Jen Intel prostě vyjde o něco dráž.
- Procesory - Více jader víc addidas :)
Procesory a slevy - asi nejvíce skloňovaná slova v poslední době. V této kategorii jejich důsledky rozhodně pocítíme a to tím příjemným způsobem. Není tomu tak dávno, kdy se dvoujádrovým procesorům nedávaly naděje na úspěch a diskutovalo se na téma, proč dvoujádrový procesor v dohledné době nemůže uspět. Jenže neuplynulo ani pár měsíců a výkonný dvoujádrový procesor máme za ceny, kdy si na jednojádrový procesor už nikdo ani nevzpomene a ještě navrch s nižší spotřebou než míval onen jednojádrový procesor. Samozřejmě spolu s rozvojem vícejádrových počítačů stoupá i počet optimalizovaných aplikací. Dříve optimalizovat nemělo cenu, když dvoujádro nikdo neměl. Zanedlouho se tak mnozí budou ptát: „Oni kdysi měly procesory jenom jedno jádro?"
- Pozn. Pokud uvádím spotřebu jednotlivých procesorů, jak ji uvádějí výrobci, tak mějte prosím na paměti, že AMD svým údajem vyjadřuje maximální možnou spotřebu, Intel naproti tomu vyjadřuje spotřebu, tuším, že při 75% zatížení. Tedy v přímém porovnání není 65W u AMD, to samé, co 65W u Intelu. AMD je stále dle testů úspornější než Intel.
Slevy v posledních týdnech udělaly z výkonných procesorů zboží dostupné absolutně pro každého. Pokud se dříve většina mainstreamových modelů nacházela nad 5000 korunami s DPH, pak dnes se celý a mnohem rozsáhlejší mainstream v pohodě pod 5000 korun naskládá a kolem 5000-7000 korun pořizujeme nejvýkonnější procesory, kterých předchůdci ve stejné výkonové třídě stály desítky a desítky tisíc korun. U AMD máme dokonce situaci, že nejvýkonnější desktopový model AMD X2 6000+ stojí pouhopouhých 4600 korun s daní! Vzhledem k cenovým omezením sestav doporučuji u levnějších, procesory AMD X2 3800+ EE nově se sníženou spotřebou na pouhopouhých 35W! U dražší sestavy se mi líbí cenová pozice AMD X2 5200+ EE s vysokým výkonem a příjemnou spotřebou maximálně 65W.
- Pozn. Opět tu máme zajímavý graf s vývojem cen jednotlivých modelů. Slevy v tomto roce skutečně silně zapracovaly.
U Intelu i přes významné slevy rozhodně stále není pod 5000 korunami model, který by nabízel za srovnatelnou cenu stejný výkon jako konkurenční AMD. Pokud tedy netaktujete, je výhodnější pořízení AMD, pokud taktovat budete, pak na druhou stranu lze zase říci, že Intel je správná volba. Nejlevnější dvoujádro u Intelu je Pentium Dual-core, ale v základu je slabší než stejně drahá AMD, spotřeba je vcelku vysoká ve srovnání s konkurencí a schopnosti přetaktování nejsou v porovnání s plnohodnotnými modely Core2Duo tak veliké. Trochu jiné kafe je Core2Duo E4400, které se posunulo na cenu, co stál dříve model E4300. V základu se jeho výkon s podobně drahými modely AMD rovnat nemůže, tento procesor má však veškeré předpoklady k dobrému přetaktování, kdy už všechny konkurenty zdaleka předčí. Pokud však netaktujete, není to nejlepší volba za vaše peníze.
Pokud se chcete pouštět do velkých přetaktování, musíte mít i odpovídající podvozek. Bohužel to dnes stojí nemalé peníze. Já se soustředím na běžné základní desky, které mají nejlepší poměr cena-výkon-výbava. Ty většinou nejsou určeny k překonávání taktovacích rekordů, ale taktování jim rozhodně není cizí.
Na platformě AMD je dnes poměrně jednoduchá situace. Čipová sada ATI X3200(X580) je výborná volba. Konkurenční Nvidia má stále čipové sady NF5, ale desky se stejný schopnostmi stojí podstatně více a NF5 zdaleka nedosahuje nízkých provozních teplot, jako ATi X3200, u kterého absolutně odpadají problémy s chlazením. I při horších ovladačích ATI pro Linux by neměl být se samotným chodem této základní desky problém. U Intelu je výběr složitější. Dnes bych asi již vynechal mimo starých sad i945, VIA apod. i sadu i965. Nový Intel P35 je již za slušné ceny ve slušných provedeních. Pozor při výběru, některé desky již mají jen sloty DDR3, některé jen DDR2 a některé obojí.
- Grafické karty - výkon ve hrách nebo HD video?
Situace nezměněna, tak nějak lze charakterizovat stav grafických karet. Chcete-li si hrát hry, pak existuje jediná grafická karta, která se vyplatí, troufám si říci v celém cenovém rozmezí 0-7000 korun. ATI Radeon X1950 je stále prodávaná legenda legend. Tento model posunul hranice high-endového výkonu a plných detailů až na hranici low-endu. X1950GT v provedení PowerColor lze pořídit i pod hranicí 3000 korun s DPH, což je těžká rána pro jakoukoli konkurenci. Nvidia nemá mezi 0-7000 korunami absolutně žádnou grafickou kartu, která by se dala za konkurenci a herní grafiku označit. Nicméně tak jednoduché to zase není.
Jistě víte o tom, že na trhu jsou grafické karty s podporou DX10. Tedy modely Nvidia GF8400/8500/8600 a ATi Radeon HD2400/2600. Tyto grafické karty však nelze považovat za herní. Žádný z těchto modelů neohrozí výkonnostně pozici X1950GT/PRO/XT. Mají však jinou zajímavou vlastnost. Zejména modely ATi HD2400/2600 jsou dělány pro práci s HD videem, kdy zastanou všechnu práci a přehrávání a encodování HD videa tak není již záležitostí procesoru počítače. Přičtěme skvělou kvalitu obrazu, nízkou spotřebu a nízké zahřívání a modely HD2400/2600 jsou ideální do multimediálních center. Tedy víceméně jen HD2600, protože HD2400 doplácí na značně ořezané parametry i ve srovnávacích testech kvality HD videa. Konkurenční GF8600 jsou na tom podobně, ovšem mají, jak se zdá určité problémy ve vyšších rozlišeních HD, což je však záležitost ovladačů, které Nvidia zdá se již dolaďuje. Díky vyššímu výrobnímu procesu mají proti HD2000 nevýhodu ve vyšší spotřebě i tepelném vyzařování. A ceny jsou proti HD2000 mírně vysazené. A podpora DX10 u těchto levných modelů grafických karet? Naprosto k ničemu! Nenechte se napálit na výhodu DX10. U těchto grafik je vám totiž jen na ozdobu a nalákání neznalých. Tyto karty mají dostatek výkonu jen na nejnižší detaily pod DX10 a to stěží hratelně. Ve výsledku pak však hra na nejnižší detaily v DX10 vypadá mnohem hůře než na vyšší detaily v DX9, což je parádní disciplína právě ATI Radeon X1950. Citelně na trhu chybí použitelný mainstream nové generace. Zda něco bude nebo nebude, jsme si říkali v nedávném článku o možných příchozích grafických modelech na trh.
- Operační paměti, pevné disky a mechaniky
Zatímco u sestav za 15 000 si vzhledem k napnutému rozpočtu budeme muset vystačit s 1GB operační paměti, u dražších sestav si rozhodně připlatíme na 2GB, jako na optimum v současné době. Samozřejmě opět to budou paměti formátu DDR2 na rychlosti 800MHz. Z nabídky bych vzhledem k ceně upřednostnil právě A-DATA Vitesta se sníženým časováním.
- Pozn. Opět nabízím graf cenového vývoje modulů DDR2 800MHz. V grafu jsou znázorněny běžné moduly s časováním cl5.
Výběr pevného disku je poměrně jednoduchý. Vidíte, že jsem zvolil kapacitu nejvýhodnější z pohledu dnešních cen. 500GB pevný disk je opravdu hodně prostoru. Podobně dobrý poměr cena-kapacita mají i 320 a 400GB modely. 320GB dnes stojí o 1000 korun méně než 500GB. Zvažte tedy sami, kolik potřebujete.
- Pozn. Pro lepší představu uvádím tradiční tabulku s aktuálními ceny za dané kapacity a s přepočtem na cenu za 1GB, tedy jakýsi ukazatel výhodnosti u pevného disku. Dále je tu opět graf zachycující cenový vývoj pevných disků vybraných kapacit v letošním roce.
Optickou mechaniku volím v SATA rozhraní a dnes jsem osadil model ASUS s funkcí Light Scribe. Opět pokud si myslíte, že jiná značka je lepší, vyvracet vám to nebudu, rozdíly jsou zanedbatelné.
Nabídka kvalitních a přitom levných počítačových skříní se rozrůstá. Snad postupně ubyde nekvalitních počítačových skříní v našich domácnostech značek EC apod. Bohužel mnozí nepochopitelně na skříni šetří. Naštěstí si toho všimli vyhlášení výrobci kvalitních skříní a tak nám nabízejí za nejnižší možnou cenu výrobek, který skutečně splňuje definici počítačové skříně. Dobré modely nabízí CoolerMaster a ThermalTake. Samozřejmě příplatkům na skutečně kvalitní skříně nebráním.
U počítačového zdroje platí, že ho vybírejte s největším důrazem na kvalitu. Nekvalitní značky jako EC, LC, KME, SUN, Xilence a jim podobné ihned vynechejte. Vybíráme zdroj a ne nekvalitní prskavky u, kterých výrobci lžou ohledně skutečných parametrů a slibují nesplnitelné hranice výkonu. Pro dané sestavy volím levné, ale kvalitní Fortron 400W. Uvedené sestavy utáhnout tiše a kvalitně. Příplatku na lepší zdroj však nebráním.
- Pozn. Opět pár čísel. Nekvalitní 400W zdroj při plné zátěži a účinnosti 65W spotřebuje dalších 140W navrch, takže odběr takového zdroje činí 540W! Zatímco kvalitní 400W zdroj s 80-85% účinností vezme na plné zátěži jen 480-460W. To už je rozdíl podstatný a vezměte si navíc ty potíže spálené W odvětrat. 400W zdroj s účinností nad 80% je tedy jasná cílová volba.
Doporučuji se opět zaměřit na chlazení. Hlučné elektronické příšery doma nikdo nechce a ani k tomu není důvod. Při výběru komponent se soustředím i na tento aspekt. K tomu, aby tato konfigurace byla plnohodnotnou počítačovou sestavou, opět chybí periferie a software. Uvedené počítačové konfigurace jsou vhodným základem pro sestavy s nejlepším poměrem cena-výkon pro širokou multimediální použitelnost včetně hraní nových her atd. Tabulka vám napoví, co lez a za kolik přibližně k počítači pořídit.
Tímto bych přehled sestav do 20 000 korun ukončil. Na dražší sestavy se nad 20 000 korun podíváme v pondělí spolu s jedním zajímavým testem.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|