Strana 3 z 5
- PC sestavy do 10 000 korun – zajímavý výkon pro každého …
Uvedené sestavy jsou zde prezentovány jako základy sestav bez periferií a OS a dalšího software, jejichž výběr je už moc individuální. Sestavy jsou koncipovány jako dobrý poměr cena-výkon-kvalita s vyvážeností všech částí. Uváděné ceny jsou běžné ceny v on-line obchodech včetně DPH. K ceně sestav pak musíte připočítat ještě cenu OS a periferií. Sestavy jsou zdě jako návod a aktuální doporučení toho, co by v současnosti měly obsahovat. Jsou to sestavy ideální a koncipovány jako odrazové můstky. V cenové kategorii do 10 000 korun se nacházejí sestavy určené pro kancelářskou činnost, či nenáročnou domácnost.
V případě sestav kolem 7000 korun je zde snaha sestavy smysluplné sestavy a zbytečně nešetřit. Uvedené PC tak zvládne kvalitně všechnu kancelářskou činnost. V podstatě jediné, s čím si neporadí, jsou náročnější 3D hry, protože integrované grafiky nemají dost výkonu. V případě AMD varianty ale umí přehrát i HD video, Intel to příliš nezvládá.
V případě dražších sestav jsme se dostali až přes 11 000 korun, ale vyplatí se to. Nemá smysl šetřit zbytečně. Uvedené sestavy už mají dost výkonu na multimediální aplikace všeho druhu včetně her, pokud nejste extra nároční. Ale vzhledem k ceně se jedná o vynikající sestavy s optimálním poměrem cena-výkon-kvalita do domácnosti.
Samozřejmě nejde se o jednotlivých komponentách nezmínit. Začneme tradičně u procesorů. Zejména díky lepšímu poměru cena-výkon má AMD u těchto cenových kategorií navrch. U těch nejlevnějších je AMD lepší volbou i díky lepším a funkčnějším integrovaným grafikám na základních deskách. Pokud jde o nejlepší procesor kolem 2000 korun, je to dnes AMD Athlon II X2 250, jehož konkurencí je nový Intel pentium Dual-core E300 na 2,8GHz. Nabízí ve většině případech srovnatelný výkon, ale celkově je o něco málo slabší při srovnatelných cenových i provozních podmínkách. V obou případech se ale jedná o vynikající procesory, které bych kolem 2000 korun jednoznačně upřednostnil před jinými.
Pokud jde o základní desky, tradičně bych se omezil na výběr mezi modely od ASUSu a Gigabyte, které nabízejí nejvíce kvality za slušné peníze. U čipových sad bych zůstal u AMD pro AMD a Intel pro Intel. Pokud hledáte integrovanou grafiku a slušnou funkčnost, je váš favorit minimálně AMD 760G nebo lépe 780G. Intel nenabízí žádnou výkonově či funkčně srovnatelnou alternativu, platforma Intel je ale ještě domovem NVIDIA GF9400/9300, které už srovnatelné plně jsou, jsou ale dražší. Nově tyto čipovky můžete vidět pod označením NVIDIA ION, jenž není již spojením NV GF9400 a procesoru Intel ATOM. Sluší se také upozornit, že nové 45nm procesory AMD, podporují DDR2 i DDR3 paměti. U intelu je podpora pamětí záležitostí desek, procesory Core 2 jsou konstrukčně jednodušší a řadič pamětí integrován nemají. To bude záležitostí až procesory Core i5 a Core i3 pro nový socket LGA 1160.
S výběrem grafické karty je to poměrně jednoduché, když chcete něco rychlejšího než integrovaná grafika, tak se v každém případě vyhněte modelům horším než NVIDIA 9600GT nebo ATI HD 4670. Pokud chcete něco do 2000 korun, tak nejlepším je asi ATI HD 4670 a to konkrétně modely od společnosti Sapphire s tichým chlazením. Pokud chcete více výkonu, tak za cenu lehce přes 2000 korun už se dají sehnat HD 4850 a nebo také HD 4770. HD 4770 je nejlepší grafika s cenou do 2500 korun, její problém je nedostupnost díky problémům se 40nm výrobu. Pokud se na vás ale dostane, je to úžasná grafická karta s výkonem na úrovni HD 4850/GTS 250 s minimální spotřebou a jako celek nemá v současnosti konkurenci. Výkonově je ale nahraditelná modelem HD 4850, který není ani příliš drahý, jen ty provozní schopnosti nejsou tak dobré. Konkurenční NVIDIA má jen modely 9800GT, které vynechejte, jsou nevýhodné a výkonově zajímavější GTS 250 je zase dražší než HD 4850, která je navíc o něco rychlejší.
U výběru operačních pamětí asi nebudeme zbytečně utrácet a vystačíme si se standardními 2-4GB DDR2 800MHz. Ceny pamětí shrnuje zajímavý graf a tabulka. Stejně tak se podíváme na výběr HDD. Zde platí, že vybírejte tolik, kolik využijete. Nejlepší poměr cena-kapacita mají dnes 1TB disky. Ze značek disků doporučuji dnes vybírat jen z tria Samsung, Western Digital nebo maximálně Hitachi. Méně povedené Seagate nebo Maxtor z výběru vynechejte.
Samozřejmě nezapomeňte na výběr kvalitní PC skříně a zdroje. U zdrojů mám tip na OEM SEASONIC, který toho za svou cenu nabízí skutečně hodně. Určitě se vyvarujte „výhodných“ parodií na zdroje typu Xilence, EC, KME, SUN, LCpower apod. Samozřejmě nezapomeňte ani na kvalitní a tiché chlazení, ale navržené sestavy jej již mají vyřešeno – kombinace slušného a tichého chladiče na CPU, kvalitní desky a kvalitního zdroje.
Jako operační systém se asi cenově jeví nejvýhodnější Vista Basic, samozřejmě preferujte moderní 64bit verzi. Zeptal bych se prodejců i na možnost bezplatného upgradu na Windows 7 později v tomto roce. Stojí to za to.
Přejděme teď na vyšší cenovou, ale i výkonovou kategorii …
|