Strana 5 z 5
- PC sestavy nad 30 000 korun – vysoký výkon za slušné peníze
Uvedené sestavy jsou zde prezentovány jako základy sestav bez periferií a OS a dalšího software, jejichž výběr je už moc individuální. Sestavy jsou koncipovány jako dobrý poměr cena-výkon-kvalita s vyvážeností všech částí. Uváděné ceny jsou běžné ceny v on-line obchodech včetně DPH. K ceně sestav pak musíte připočítat ještě cenu OS a periferií. Sestavy jsou zde jako návod a aktuální doporučení toho, co by v současnosti měly obsahovat. Jsou to sestavy ideální a koncipovány jako odrazové můstky. V kategorii nad 30 000 korun najdete sestavy zaměřené na vysoký výkon a kvalitu za rozumné peníze. Není problém sestavit počítač za 100 000 i více, ale stojí to za to?
První sestavy kolem 30 000 korun vynikají velmi zajímavým výkonem a kvalitou ve všech směrech a cena není vůbec špatná. Jsou určeny pro ty, kteří nechtějí utrácet za to nejlepší na trhu, ale chtějí hodně výkonu za nesponzorské ceny.
Nejdražší cenovou kategorií v našem přehledu jsou tradičně sestavy do 50 000 korun. To už je hodně peněz, ale pořád to není vyloženě sponzorování. Nazval bych to smysluplným high endem.
V případě procesorů nás může potěšit, že Intel snížil cenu svých QuadCore Intel Core 2 a tak máme velmi vyrovnanou situaci. AMD Phneom II X4 925/945/955 mají rovnocenné soupeře v modelech Core 2 Quad 9450 a 9550. V podstatě lez výkonově říci, že AMD X4 2,8(3,0)GHz = Intel Core 2 Quad 2,66(2,83)GHz. Ceny podle toho také vypadají. Provozními i OC schopnostmi se jedná o zcela srovnatelné modely. Pozor u AMD na modely Phnenom II X4 920/940 ty mají jen DDR2 řadič a jsou to AM2+ procesory. Všechny ostatní Phenom II a Athlon II procesory jsou AM3 s DDR2/DDR3 podporou. U Intelu bych zase nepořizoval Core 2 Quad s cenou přes 6000 korun. Nemá to smysl, to už raději rovnou Core i7.
U základních desek platí AMD k AMD a Intel k Intelu. AM3 desky s DDR3 jen s Phenom II DDR2/DDR3 procesory u intelu je to u Core 2 jedno u Core i7 jen DDR3. Zajímavé modely máte doporučené v tabulkách a většinu těchto desek máme otestovány a na našem webu testy najdete.
Pokud jde o grafické karty, tak když jednojádrové model tak HD 4890 nebo GTX 275. Trochou otázkou je GTX 285m která je hodně drahá a nemá výkon o moc vyšší než GTX 275 a vysoko taktované modely HD 4890 ji také překonají a jsou pořád levnější. Na poli skutečně high endových grafik je to ATI HD 4870 X2 vs NVIDIA GTX 295, jenže GTX 295 je dostupná zatím stále jen v podobě sendvič verzí a novější verze s jedním PCB v obchodech stále není. Navíc GTX 295 je nezanedbatelně v průměru o 2000 korun dražší, ale většinou je jen o málo výkonnější, nebo také ne, v závislosti na tom, jak kde funguje SLI nebo CrossFire – SLI bych ale rozhodně nedoporučil těm, co využívají dva a více monitorů. HD 4870 X2 tak v podstatě dnes nemá konkurenci, navíc jde koupit za ceny kolem 8500 korun. Na tuto grafiku je také dostupný vynikající chladič od AC, který ji i účinně a tiše uchladí. Na paměti také máme, že ATI plánuje v říjnu vydat novou generaci grafik a tak nějak počítáme, že se objeví i náhrada za v té době už rok kralující Radeon HD 4870 X2. Pokud ale chcete hrát v HD rozlišení, tak je HD 4870 X2 ideální grafická karta za velmi slušnou cenu.
Operační paměti v této cenové kategorii jednoznačně volíme DDR3. U Intelu u platformy Core i7, kdy v deskách s X58 mají tyto procesory tříkanálový řadič a tedy 2x3 sloty, kupte 3 moduly minimálně, pozor na voltáž nad 1,65V, doporučeno nepřekračovat.
V případě pevných disků záleží na tom, kolik využijete. Doporučeno je samozřejmě vícero pevných disků a také nějaký rychlejší na OS. Cenově z rychlých vychází stále nejlépe WD Velociraptor. Do úvahy ale u nejdražších sestav můžete vzít rychlé SSD. Ceny 64GB modelů se čtením přes 200MGB/s a zápisem přes 160MB/s už jsou kolem 6000 korun. Doporučuji modely OCZ nebo Intel.
Kvalitní zdroj a kvalitní skříň jsou v těchto cenových kategoriích samozřejmostí, takže myslím, že zde nemusím rozebírat konkrétní doporučení. Ty máte v tabulkách a čímkoliv od Enermaxu, Seasonicu, Taganu apod. chybu těžko uděláte. Velkou skříň doporučuji už kvůli manipulaci s komponenty uvnitř a také kvůli chlazení. Samozřejmostí je pak kvalitní neintegrovaná zvuková karta. Jako operační systém doporučuji Windows Vista Ultimate 64bit. Nebo RC Windows 7 Ultimate 64bit a pak na něj samozřejmě přejít až vyjde.
A to by bylo k aktuálním doporučením sestav a hardwaru vše. Samozřejmě pořádnou porci informací ze světa IT, PC a všeho okolo najdete každý den na našem webu stejně tak jako řadu zajímavých testů. Z toho co chystáme na nejbližší dobu vypíchnu třeba testy nových CPU, souhrnné testy grafických generací a další a další zajímavosti. Nakupujte informovaní a nekupujte zajíce v pytli a nevěřte všemu, co vám kde kdo nabulíkuje. Ne u všech a všude je na prvním místě dobro zákazníka, ale prostě prodat za každou cenu a zákazník, ať se s tím nějak popere. Budeme se vám i nadále snažit poradit co nejlépe budeme moci. Bohužel uvedené sestavy nejsme schopni vám postavit, takže zbytečné dotazy tímto směrem, nejsme prodejní web a nemáme vazby na žádný obchod. V tomto směru tedy nemůžeme sloužit ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|