Strana 2 z 3
Počítačové sestavy do 10 000 korun
Za 10 000 lze pořídit velice slušně, stačí jen nenaletět na mnoho nevýhodných nabídek. Již opět připravuji pohled na některé z těch ,,výhodných" nabídek v některém z dalších článků stylu:
Aktuálně se podívejme na to, co kvalitního lze opatřit a sestavit do 10 000 korun, aby to za to vůbec stálo. Přirozeně je to vyvážená sestava a možností jak to sestavit je více.
Opět jsou zde samozřejmě obě u nás běžné a možné platformy, asi těžko bych mohl skládat jen jednu, to bych si to slízl :) . Tyto sestavy jsou velmi vhodné do jakékoli kanceláře na kancelářskou a podobnou činnost v domácnosti. Je možné je například nahradit nějakým notebookem kolem 16 000 korun. Desktopová sestava do 10 000 však přirozeně nabídne mnohem více výkonu za nižší cenu, ale o něco dražší notebook nabídne především mobilitu a ve výsledku na něm lze udělat stejně dobře činnost, která se od kancelářského stroje očekává.
Procesory a základní desky
U AMD jsou dnes velmi malé doplatky mezi jednotlivými modely, což u Intelovo Pentií vlastně také. Tedy pokud AMD Sempron, tak alespoň s 256kB cache. Pokud něco lepšího, Pak až Athlon 3200+, protože model 3000+ se již nevyrábí (sehnat ho ale ještě sem tam lze). U Intelu vynechejte všechny Celerony vyrobené 90nm postupem - vyhazování peněz. Za danou částku je velice zajímavý 65nm Celeron D 360 na 3,46 GHz. Do ořezávátka to má dost daleko a výkonově si poradí s konkurenčními AMD za podobnou cenu. O něco výše stojí již Pentia 4 řady 6xx, nicméně vysoké nároky na spotřebu a celkem zbytečný výkon nejsou důvody k připlacení. Dnešní sestavy nejsou o procesorech - ty poskytují výkonu dost a dost.
Základní desky se u těchto konfigurací vyznačují zejména přítomností integrovaného grafického čipu - integrovaná grafická karta. Pro hry nepoužitelné, ale pro kancelářskou činnost, psaní ve wordu, surfování po síti, nebo třeba sledování filmů bohatě a bohatě postačují. A tímto řešením lze ušetřit nemalé finance, protože smysluplná grafická karta stojí kolem 2000 korun. U AMD doporučuji dnes asi jedině čipset nF430 (vyhnul bych se čipovým sadám VIA, i když svoji službu by v tomto ohledu udělat také měly). U Intelu zase minimálně čipovou sadu i945, v tomto případě s označením G. Kvalita výrobců základních desek je různá, z možného výběru považuji základní desky Gigabyte za poměrem cena-kvalita za nejlepší volbu.
Pozn. Pokud sledujete naše novinky, tak vám jistě neuniklo, že AMD konečně uvedlo novou čipovou sadu. Ta je vybavena integrovanou grafickou ATI X1250 a tak bude dost zajímavá právě do této kategorie počítačových sestav.
Operační paměti a pevný disk
V případě operačních pamětí osazujeme minimálně 1 GB. Jednak kvůli MS Vista, na který při koupi nové sestavy nejspíše dojde řada a hlavně je v sestavě integrovaná grafická karta a ta si část RAM může zabrat pro sebe. Ceny nám příjemně spadly a tak 1 GB slušných 667MHz DDR2 modulů pořídíme do 2000korun. 533MHz moduly bych vynechal - stojí stejně jako 667 MHz. Dražší jsou zase dražší :) - překvapivě.
U pevného disku záleží na tom, zda je to počítač do kanceláře nebo domů. V kanceláři vám 80GB jistě postačí a pokud jich pořizujete více, pak se připlácet na větší, cenově výhodnější kapacitu, prostě nevyplatí. Pokud pořizujete tento PC domů, pak vás příplatek na výhodnější kapacitu ale asi nezabije. Již do 2000 korun lze mít 250 GB. Samozřejmě rozhraní SATA2 jasná volba. Co se týká značky, držel bych se značky Hitachi, která u 80GB disků nabízí asi to nejlepší.
Ostatní
V případě optické mechaniky zůstávám u SATA mechaniky značky Lite-onu - nicméně zvolte si dle gusta, všichni nabízejí víceméně totéž. Já doporučuji SATA rozhraní u mechanik. Daleko důležitější je, kam to všechno nastrkat a čím to napájet. Zapomeňte na EC a podobné levné a nekvalitní skříně a zdroje. Za dva tisíce je tu velmi dobrá Cooler Master 330 s vynikajícím řešením chlazení a kompletní bezšroubkovou montáží. Testy této skříně vzhledem k mnoha oprávněným dotazům, také chystáme. K tomu 300W Fortron, který je pro každého nejlevnějším koupě smysluplným zdrojem - nic levnějšího nedoporučuji.
Pozn. Nejde o Watty ani o to, že nekvalitní zdroj to také utáhne. Jde o to jak to utáhne. Kvalitní zdroj se nezahřívá a tak nemá hlučné chlazení, kvalitní zdroj poskytuje kvalitní a stabilní proudy a napětí, což u nekvalitního zdroje opět není a v neposlední řadě kvalitní zdroj má vysokou účinnost o které si nekvalitní zdroj může nechat akorát tak zdát a spotřeba sestavy podle toho vypadá.
Poslední kapitolou je chlazení. Základem je dobře chlazené počítačová skříň a tichý zdroj - obojí jsem zvolil podle toho a důrazně doporučuji se mým doporučením řídit. Jediné, co tak bude ve skříni hlučnější je chladič na procesoru. U AMD se nedá BOX chladič ani náhodou považovat za tichý, naštěstí za 200 korun existuje mnohem tišší až bezhlučná náhrada. U Intelu je BOX z hlediska hluku mnohem lepší konstrukce, ale na plné otáčky to také zdaleka není tiché v dobře chlazené skříni se ale BOX dá za tichý považovat. Skříň doporučuji osadit 120x120mm ventilátory, v případě mnou zvolené skříně se již ve vnitř jeden nachází.
|