Strana 3 z 3
Počítačové sestavy do 20 000 korun
Současný trh je velice bohatý na komponenty za low endové nebo mainstreamové ceny. Výběr rozsáhlý, avšak ne vše je výhodné a pastí a pastiček na zákazníka je nastraženo více než dost. Jak to ale poskládat vhodně do sebe? To je složitější, nicméně je tu celkem několik zajímavých možností. V tabulkách je asi ta nejzajímavější a v textu popisuji další.
Zvolil jsem tradičně dvě cenové kategorie - 14 000 a 18 000 korun. Celkem slušně reprezentují možnosti do 20 000 korun. V této cenové hladině jsou celkem malé příplatky na vše a pořád je na co připlácet a navíc smysluplně. Sestavy kolem 14 000 korun postačují pro hraní her v odpovídajících nastaveních - tedy nelze čekat zázraky v podobě ultra maximalistických detailů apod. Sestavy za 18 000 jsou na tom s výkonem o 4000 korun lépe :) - rozdíl je právě použitá grafická karta (ta je ostatně stěžejní komponentou při hraní her).
Procesory a základní desky
U AMD máme hned několik zajímavých možností a to díky konkurenčnímu Intelu, který na levné procesory v současnosti upřímně řečeno dost kašle. I do 14 000 sestavy se lze totiž vejít s dvoujádrovým procesorem. AMD X2 3600+ je za 2500korun atraktivní volbou a je jen o zhruba 2-4% pomalejší než model X2 3800+ který má větší cache (více viz testy).
Pozn. Nicmé ně dvoujádrový procesor sám o sobě v mnoha dnešních aplikacích výkon nezaručuje. Nejsou pro něj psané. Z toho pohledu je tu ještě druhá možnost a to pořídit rychlejší jednojádrové AMD64 3500+ nebo AMD64 3800+ na vyšších frekvencích. 200 Mhz nebo 400 Mhz dělají u AMD skutečně divy. Je tedy na vás, zda dáte přednost komfortu dvoujádra a teoretické výhodnosti do blízké budoucnosti, nebo vyššímu výkonu v případě jednojádrového procesoru. Pokud chcete taktovat, tak jasná volba je X2, protože doženete náskok rychlejšího jednojádra.
U Intelu je to bohužel celkem bída. Intel v současnosti ustrnul na bodu mrazu a s cenami nových moderních procesorů vůbec nehýbe. Konkurenční AMD proto nabízí mnohem více v cenové hladině 2000-4500 korun, kde Intel prostě nemá moc co nabídnout. Navíc výkon současných počítačů už na výkonu procesoru zdaleka tolik nestojí. Celron D 360 na 65nm považuji za velmi solidní volbu, problém mám však s výběrem nad ním. Snad staré P4 640 kvůli frekvenci, ale ta spotřeba :( .Dvoujádrový levný procesor od Intelu - Pentium D? Děkuji, nechci. Slevy u starých P4 a Pentia D jsou sice hezké, ale beznadějně zastaralé procesory, které výkonem v moderních aplikacích stejně stačit nebudou zrovna ke koupi nepřesvědčí.
V případě základních desek samozřejmě saháme po čipových sadách bez integrované grafiky. Výběr zase tak široký není. U levnějších sestav je to v případě AMD nforce550 a u Intelu i945P. Opět bych se u AMD vyhnul VIA čipovým sadám, i když své by nakonec splnit mohly). U Dražších si dovolím sáhnout po lepších řešeních a u AMD osazuji NF570Ultra a u Intelu I965P. Vyšší výbava, více možností biosu a kvalitnější. Značky základních desek jsem opět zvolil přiměřeně jejich kvalitě.
Pozn: U ASUS 570Ultra si mnozí stěžují na nedostatečné taktovací schopnosti. Inu za danou cenu co lze také více požadovat? Problém je s operačními paměťmi, které by potřebovali vyšší napětí při taktování. Možná to vyřeší nějaký BIOS, nicméně deska jako taková je za daný peníz dobrá volba.
Grafické karty
Na současném grafickém trhu probíhá boj spíše v nižších cenových kategoriích ze kterých právě teď vybíráme. Co se týká nejlevější grafické karty, která se vůbec vyplatí pořídit, je jí ATI X1300PRO/XT nebo nVidia 7300GT. Zapomeňte na 7300GS apod. stejně jako X1050 atd. U těchto karet se spíše než na množství paměti dívejte na údaj v bitech o šířce sběrnice. 128bit je minimum, které vyžadujte! Dále bych se soustředil na optimálně 256 MB DDR3 pamětí. A podle toho jsem také osadil nejzajímavější model do sestav. Gainward GS 7300GS disponuje navíc kvalitním a tichým chlazením a za uvedenou cenu, dost slušná nabídka.
Pokud budeme vybírat dražší grafiku, pak se už dívejte na grafiky typu 7600GT nebo X1650XT. V tuto chvíli je již lepší variantou ATI X1650XT. K 7600GT se lze ale dostat levnější cestou - nataktováním modelu 7600GS s 256MB DDR3 pamětí. X1650XT z nižšího modelu X1650 neuděláte. Nicméně většina lidí netaktuje a pro ně dnes lepší volba ATI X1650XT.
Pozn. Výkon ve hrách ovlivňuje právě grafická karta. Procesor výkon středně výkonných grafických karet takřka neovlivňuje. Je značný rozdíl výkonu v grafických kartách typu 7300GT vs X1650XT vs X1950PRO a ceny 2400 vs 3800 vs 4800 - ačkoli je 7300GT 2x levnější než X1950PRO dosahuje několikanásobně nižšího herního výkonu. Dobrý výkon za dobrou cenu je často sledovaný poměr cena-výkon, který naleznete v našich testech.
Pevné disky a paměti
Operační paměti volím dle ceny a požadavků a vhodnosti pro jednotlivé platformy. Samozřejmě je dnes minimem 1GB operační paměti a nejde ani tak o VISTA, jako samotnou náročnost aplikací. U AMD pak dávám přednost spíše než frekvenci, nízkému časování. Intel zase na časování moc nehledí a frekvence je důležitější. Dobrou zprávou je znatelné snížení cen - snad to vydrží.
Pozn. AMD díky stavbě svých procesorů, které mají řadič pamětí integrovaný v sobě spíše než frekvenci vyžaduje nízké časování pamětí (cl2, cl3, cl4). Intel má stále řadič pamětí v čipových sadách na desce, takže časování u něj nehraje zdaleka takovou roli a vyšší frekvence (800MHz a výše) je mnohem lepší.
U pevných disků pak volím poměrem cena kapacita a to je dnes 320 GB. Co se týká modelu a značky, pak je volba dost obtížná. Pokud bych měl volit na základě posledních testů, které na internetu proběhly, pak si velmi dobře si vede Samsung, který navíc není drahý. Bohužel trochu tajemstvím je výdrž těchto disků. Samsung není zrovna největším výrobcem a z těch mála prodaných pevných disků měl vždy celkem dost reklamací. Nemohu říci, jak si povede nová řada. Proto bych možná dal přednost osvědčeným velkým značkám a jejich modelům v podobě WD320KS nebo spíše novější AAKS a nebo Seagate 7200.10.
Ostatní
Optickou mechaniku volím se SATA rozhraním. Vzhledem k tomu, že všichni nabízejí defacto to samé, tak je celkem jedno od koho to bude. Pokud vypalujete, jistě více co zvolit, já beru spíše mechaniku jako nutnou součást PC, kterou využiji velmi zřídka. Opět celkem jasno mám u počítačové skříně a zdroje. Minimální volbou je opět povedený CoolerMaster 330 a nebo podobně povedená Thermatake Mambo. Minimální volbou v případě zdroje je opět kvalitativně dostačující 350W Fortron. EC, KME, SUN, LC skutečně z výběru vynechejte - ušetřené peníze to nejsou, spíše naopak a navíc zadělání si na problémy. Pozor na sestavy se staršími P4 nebo Pentii D - vyžadují silné zdroje (Ampérově) a tak je vhodné a doporučené volit silnější zdroj.
Chlazení je opět komplexní záležitostí. Vhodná skříň a zdroj je základ, snažím se volit a doporučovat podle toho. Základní desky mají pasivy, pozor v zátěži nesahat, jsou horké, ale to je prostě úděl pasivního chlazení, vždy by mělo být vyřešeno tak, že se samotným chodem základní desky by neměl být problém. Grafickou kartu lze dnes také pořídit s tichým chladičem nebo pasivním chlazením. V případě procesorů bych pak nahradil BOX doporučenými chladiči - stojí za to, kdo neslyšel neuvěří ;).
Zítra se samozřejmě podíváme na aktuální přehled sestav nad 20 000 korun. Pokud vás napadají nějaké zlepšováky, tak sem s nima :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|