Strana 2 z 2
Počítačové sestavy nad 30 000 korun a za hodně
U počítačových sestav za hodně peněz si dejte pozor na to, co pořizujete a dostáváte, bohužel totiž zdaleka neplatí, že nejdražší je automaticky nejlepší. A přinést si domů za hromadu peněz starý krám asi moc lidí nechce - samozřejmě platí to, že nejdražší sestavy velmi rychle ztrácejí na výkonu a skutečně TOP sestavami zůstávají jen chvíli.
Tak se tedy podívejme, co se vyplatí složit těsně nad 30 000 korun a co se vyplatí složit za mnohem více. Udělal jsem dvě takové luxusní sestavy a jdu cestou kvality a komfortu, než výkonu za každou cenu. Z toho důvodu nenajdete QuadCore, AMD 4x4 a podobné drahé nesmysly.
Procesory a základní desky
V případě procesorů je celkem jasno. Pokud chceme to nejlepší, pak AMD dnes vlastně není pro Intel konkurence. AMD dnes nemá v oblasti High endu srovnatelné a poměřitelné řešení s nejvyššími modely Core2Duo. Z našeho přehledu vynechávám čistě sponzorská řešení v podobě AMD 4x4, AMD FX, Intel QuadCore a podobné nesmysly. Ten výkon za tu cenu prostě nestojí. U levnějších 30 000 korunových sestav je situace ještě celkem výkonově vyrovnaná. AMD 4000+ proti E6300 (bez taktování lepší AMD, při taktování mnohem lepší Intel). Příplatky na vyšší modely jsou vysoké, E6300 se proti E4300 o moc nevyplatí, ale budiž. Navíc procesor není pro výkon dnešních PC až tak určující a osazené modely středního proudu mají výkonu až až a bez problému nakrmí i nejvýkonnější grafické karty, silnější to samozřejmě zvládnou lépe, ale to dá celkem rozum. U dražších sestav jsem moc vysoko nesahal, pokud skutečně mermomocí chcete za procesor vyhodit více než 5000, pak Intel C2D E6600 je jasnou volbou. Cokoli dražšího nazývám sponzoringem výrobce.
TEST: Test dvoujádrových procesorů
Pozn: Intel již za pár měsíců uvede přepracovaná Core2Duo na 45nm. Spolu s tím by také měli na trh přijít cenově příznivější QuadCore. AMD nezůstává pozadu a pilně připravuje novou řadu procesorů K8L na 65nm. Nativní QuadCore AMD přijdou spolu s touto novou řadu. Vše v letošním roce někdy kolem léta.
Základní desky to je něco, kde lze hodně připlácet, avšak za poněkud diskutabilní přínos. Neplatíme za výkon, jako spíše za kvalitu, výbavu a možnosti taktování. A tak mezi zvolenými deskami hledejte mimo cenového rozdílu právě jen tyto rozdíly. Výkon mají takřka identický. Pokud bychom se bavili o tom, co nejlepšího dnes je, tak u AMD tím zůstává NF590SLI, kdy se stále čeká na čipové sady ATI/AMD. A stále nic. NF680a má zatím tolik problémů, že to s ní dnes nikdo nemůže myslet vážně. U Intelu to také není tak jednoduché. Intel k Intelu je sice hezké, ale dnes to není možná to nejlepší. NF680i a 650i jsou velice povedenými čipsety se spoustou možností, ale podle mnohých je v současnosti nejlepší ATI(AMD) RD600. Ten však nabízí jen jediná deska i když ve skvělém provedení. Díky tomu, že je toto jediné řešení je na místě i trochu vyšší cena. Možnosti a provedení DFI LanParty UT ICFX3200-T2R/G však stojí zato, což jsem předvedli v naší recenzi.
TEST: DFI UT ICFX3200-T2R/G - AMD pod Intel?!
Grafické karty
V minulé cenové kategorii jsem nakousl, že nVidie jedním šmahem odepsala svou řadu vyšších 7900 a 7950 a také vyšší modely konkurenční ATI X1950. Tak se tedy podívejme, na co se vyplatí připlácet nad X1950PRO a co za odepsání mnoha starých modelů může. To je důležité pro sestavy kolem 30 000 korun. Tím čím Nvidie odepsala ostatní modely v cenové kategorii 5000-10000 je model 8800GTS 320 MB. Při jeho ceně 8800 korun s daní a konstrukci asi těžko někdo bude dnes pořizovat 7950GT, 7900GTX či X1950XT nebo XTX. Vzhledem k tomu, že 320MB model stojí 8800 korun a je jen o pár procent slabší než 640MB provedení o 2500 dražší, tím Nvidie zkomplikovala situaci i právě 8800GTS 640 MB. Ta se totiž také nevyplatí. Výkonový rozdíl mezi 320 MB a 640 MB je, ale není dnes velký a za 2500 nestojí. A tak po 8800GTS 320 MB je pak na trhu zase jediná volba a tou je 8800GTX.
Pozn: Podle posledních zpráv je za odložením nejvýkonnější ATI záměr AMD vydat celou řadu X2xxx najednou. Stát by se tak mělo stát na přelomu dubna/května, což už ale bude nejvyšší čas, protože nVidia doplní svou řadu o mainstreamové 8600 17.4.2007.
Mezi 8800GTX a GTS je výkonový rozdíl propastný. Pokud se dnes bavíme o hig endu, pak je situace jasnější než kdy jindy. Jediná karta, která do této kategorie patří je nVidia 8800GTX. 8800GTX si již pár měsíců užívá své výsostné pozice. Nicméně prodeje nejdou, tak dobře, jak by se očekávalo a v žádném případě sebelepší prodeje této karty nevydělají. Technologie 8800 dnes totiž není vyloženě nutná - DX10 není (ostatně i způsob podpory dx10 u 8800 je předmětem častých diskusí) a hlavně se čeká na konkurenční ATI Radeon X2900XTX, který byl ale ještě pozdržen. Výkon X2900XTX již je spíše veřejným tajemstvím a díky parametrům 512bit a 1GB DDR4 je vyšší než výkon 8800GTX, což chuti pořídit si teď 8800GTX zrovna nepřidá. Ti, co na ní měli, ji dávno mají, ti rozvážnější dále vyčkávají. Okolnosti tomu přejí - žádná herní pecka nutně vyžadující schopnosti 8800 není v dohledu. Pokud však pořizujete výkonný stroj, pak je 8800GTX jedinou možností. Pro většinu lidí je ale zdaleka nejatraktivnější model 8800GTS 320 MB a oprávněně. Konkurence k levné 8800 totiž přijde ještě později než X2900XTX.
TEST: R600 proti 8800GTX poprvé v testu!
Upozornění: Na OS Windows Vista prozatím nefunguje SLI starších řad GF7 a GF6! DX10 funguje jen na systému s jednou 8800. Problémy se samotnou funkčností 8800, na kterou si stěžovala řada majitelů, pod OS Windows Vista by již však měly být s aktuálními ovladači 100.65 vyřešeny. I ATI aktualizovalo své ovladače pro všechny OS (Linux, Win XP, Win Vista) stahujte aktuální Catalyst 7.2 - z podpory je zatím vynechána X1950XT.
Operační paměti a pevné disky
V případě operačních pamětí je 2 GB jasnou cílovou hodnotou. Více paměti mi dnes zase přijde jako zbytečnost. V případě AMD zase platí preference lepšího časování než frekvence. U Intelu zase čím vyšší frekvence, tím lépe. Bohužel nad 800 MHz jsou ceny pamětí přehnaně vysoké.
Pozn. RAID 0 pole se do domácích podmínek příliš nehodí. Pokud chcete skutečně výkon, tak kupte jeden 10 000ot WD Raptor. Jakékoli běžné disky v RAID0 strčí tenhle výkonný, ale hlučnější drobeček do kapsy.
V případě pevných disků bych doporučil dva pevné disky. U 30 000 sestav bych je ale nedával do RAID 0, což v domácích podmínkách kromě vyššího rizika poruchy nic nepřináší. U nejdražších sestavy bych klidně dal dva Raptory do RAID 0 pole - nic rychlejšího z běžných pevných disků mít nelze - tedy snad jen s výjimkou blížícího se uvedení velkých Flash Pevných disků, ty jsou však cenově prozatím z jiných sfér a s dostupností to také není valné. Na zálohu a data bych dnes doporučil ještě třetí disk. 500GB od Samsungu za 4000 korun je široko daleko nejlepší nabídka na trhu, samozřejmě těžko říci, jak je na tom se spolehlivostí, takže volbou prověřené řady WD KS nebo Seagate 7200.10 nic nezkazíte. Stále vyhlížíme Hitachi 1 TB, který již byl oficiálně představen, ale v obchodech zatím není.
Ostatní
Do sestavy jsem dosadil i zvukovou kartu, ale je tu malý problém s podporou pod Vista. Vysvětlím níže. U optické mechaniky zůstávám u SATA Lite-on. Připlácet na něco jiného? Snad jen v případě nejdražších sestav na Blu-ray, ale výhodné to skutečně není. Zůstává tak otázka počítačové skříně a zdroje. U 30 000 sestav bych si v klidu vystačil s Cooler Master 330 nebo podobnou skříni jako je TT Mambo, ale na trhu je kvalitních skříní celá řada. U dražších sestav dávám přednost prostorným bigtowerům a jeden pěkný je právě Kandalf. Co se týká zdroje, tak nešetříme, 500W Fortron Blue Storm je dobrou volbou pro levnější sestavy, cokoli lepšího je chvályhodné. U nejdražší sestavy doporučuji 700W Seasonic. 1KW zdroje bych nechal skutečně nadšencům a hlavně bych se nezapomněl domluvit se společností ČEZ na sponzoringu.
Upozornění: Malý, či spíše velký problém dnes řeší majitelé zvukových karet pod novým Win Vista. Creative použitelné ovladače a aplikace nadále moc nemá i když alespoň u řady XFi by prý mělo být již lépe - ani ostatní výrobci kvalitních zvukových karet na tom nejsou lépe. Integrovaná zvuková řešení jsou na tom mnohem lépe. Z toho důvodu je dnes obtížné doporučit nějakou tu zvukovou kartu.
Zbývá tedy vyřešit chlazení. Otázka dobrého chlazení skříně a kvalitního zdroje je u takto drahých sestav bezpředmětnou samozřejmostí. Takže jak chladit procesor? BOX chladičem určitě ne. Velmi dobrým je Ninja Infinity, ten se ale díky dolní konstrukci všude nevejde. Na mnou zvolené desky ano, stejně jako Ninja Scythe revB. Další volbou může být například Noctua 12. Vodní chlazení bych dnes již neuvažoval.
A tímto jsme se prokousali na konec. Myslím, že jsem snad na nic podstatného nezapomněl. Opět máte k dispozici diskusi. Na aktuální přehled se zase za měsíc podíváme, stejně jako si povíme něco o novinkách. Samozřejmě všechny sestavy budou vystaveny na diskusním foru, na které trochu zapomínám - omlouvám se.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|