Chceme-li maximální výkon za přiměřenou cenu, pak vynecháme Quad SLI a SLI, protože ty dnes prohrávají s ATI CrossFire. Zanedlouho budeme mít na trhu SLI 8800 a tak bude zajímavé kolik výkonu získáme při neporovnatelně vyšší ceně neporovnatelně vyšších provozních nákladech. Odhaduje se, že výkon 8800GTX bude proti 7900GTX dvojnásobný. Jistou zajímavou možností bude také brzy možnost osazení třech grafických karet do systému. Uvidíme, co to přinese a to také celkem brzy – čekáme na základní desky.
Operační paměti
U levnější sestavy si vystačíme s běžnými 800MHz moduly a 2GB paměti. U dražší sestavy je samozřejmě prostor pro rychlejší paměti a to zejména pro Intel, který je bez problémů využije. 2GB je pak dostatečná kapacita. Pokud se ptáte na rozdíl výkonu mezi 800Mhz a 1066Mhz paměťovými moduly, pak to rozhodně nebude korespondovat s rozdílem ceny, ale za maximum se prostě platí. Nicméně 1066Moduly jsou pro Core2Duo odpovídající, protože disponuje 1066MHZ FSB.
Pevné disky:
Zde se dá utratit opravdu velké množství peněz. Pokud zůstaneme při zemi, pak si vystačíme s 320GB pevným diskem. Chceme-li více, pak se vyplatí maximálně 500GB pevný disk. Pokud chcete 1TB, tak kupte dva. Do konce roku by prý měli být dostupné 1TB pevné disky. V současnosti je největším 750GB Seagate, který ale za stejnou cenu překonají co do kapacity dva 500GB disky. Samozřejmě výkonovými leadery jsou 10 000 otáčkové WD raptor. Do RAID pole jasná volba. Výrazně tím urychlíte běh celého systému. Ale cena je za to opravdu vysoká. Pokud pomineme SCSI řešení, jsou to nejrychlejší pevné disky na trhu.
Mechaniky, case a zdroj …
Optické mechaniky jsou dnes jedna jako druhá. Dnes již můžete mít Blue ray mechaniku, ale ta stojí 25 000 korun a média stojí 500,- korun. Zvažte zda to za to stojí. (zamyšlení v tomto článku) Jistě si dnes vystačí většina s DVD mechanikou. Škoda jen, že je stále většina s obstarožním rozhraním IDE.
Počítačový zdroj je velice důležitou součástí. Pro slabší sestavu nám stačí slušný 400W Enermax Liberty. Další možností jsou pak například zdroje značky Seasonic. U Sestavy s Crossfire kompletem a haldou pevných disků bychom se 400W zdrojem těžko uspěli. Volím proto velice zajímavý 700W Seasonic. Ten disponuje 4řmi větvemi a hlavně 4řmi napájecími konektory pro grafiky. Pro Budoucí SLI 8800GTX nutnost. Přistavit na zahradu jaderný reaktor pak je bohužel již vaše záležitost.
Počítačová case je individuální záležitost. Mnozí si vystačíme s levnou a zajímavou TT mambo. Pokud toho chceme nacpat do bedny více, pak budeme potřebovat něco většího. Dobrým tipem je tak TT Kandalf Bigtower. Nabídka kvalitních počítačových skříní je ale bohatá, takže každý může zvolit dle svého gusta.
Sami vidíte, že připlácet je pořád na co, ale těžko se to vyplatí. Za vysoký výkon platíte vysokou cenu a to nejen při pořízení komponent. Samozřejmě kdo má na PC za 100 000 má i na náklady okolo. Vysoký výkon a kvalitu však dokáže poskytnout i neporovnatelně levnější sestava. Zvažte, zda se připlácení vyplatí. Navrhnout drahou sestavu lze i výhodně – nejdražší položky v ceníku nejsou zdaleka tou nejlepší volbou.
A tím jsme se dostali na závěr aktuálního přehledu situace u sestav. Samozřejmě se za měsíc podíváme na aktuální dění. Tentokrát to budou Vánoční sestavy – pozor ať nenalétnete na nějakou super výhodnou Vánoční nabídku.
Dotazy k sestavám a obecně můžete směřovat do našeho diskusního fóra.