Strana 2 z 3
Počítačové sestavy pod 10 000 korun s DPH
Pokud chcete udělat svým dětem a ostatně i sami sobě radost pořádným počítačem, na kterém si ledacos pustíte a alespoň trochu pohrajete, pak tuto cenovou kategorii račte vynechat. Pořízením takového stroje, byste si mnoho radosti neudělali. Důrazně upozorňuji, že při výběru sestavy za tyto peníze buďte ve svém výběru obezřetní a rozmyslete si, zda se to pořídit vůbec vyplatí. Nicméně pokud hledáte levnou počítačovou sestavu, která bohatě postačí na sledování filmů, poslech hudby, kancelářkou práci a nebo solidní základ multimediálního centra do obýváku, pak se nacházíte na správné adrese.
Opět nabízím tipy na konfigurace na obou u nás běžných počítačových platformách. Tedy AMD a Intel. Na rovinu mohu říci, že výkon a cena je v této cenové relaci mírně na straně konfigurace AMD. Slušný levný procesor mají již obě platformy, cena základní desky a výkon integrované grafiky však hovoří zcela pro platformu AMD. Podívejme se tedy na jednotlivé komponenty a další možnosti a alternativy.
- Procesory a základní desky
V otázce procesorů bych dnes nepořizoval jednoduše to nejlevnější, co naleznete v ceníku. Příplatky na o dost lepší procesory jsou zanedbatelné. Podíval bych se po nejvýhodnější z nejnižších modelů. U AMD je to jasné - Sempron 3400+. U Intelu bych varoval před výběrem jiných Celeronů, než modelů L(mnohde špatně značeno jako D)4x0. Ty jediné jsou již technologie Core a nákupem starších byste rozhodně hodně prohloupili. Výkon vybraných levných procesorů plně dostačuje na veškeré myslitelné aplikace. Samozřejmě s dražším procesorem si pořizujete vyšší výkon.
Základní desky je trochu složitější otázka. Na základní desce se nešetří a u levného počítače to platí dvakrát. Servis a další případné starosti za to určitě nestojí. V případě platformy AMD je dnes jasnou volbou čipová sada AMD 690G. Avšak pozor na výrobce základní desky. Vyhněte se MSI, které nelze nijak taktovat a ani kvalitativně to není úplně ono. Doporučený ASUS je jiná věc. Za stejnou cenu, pokud si mohu vybrat, tak volím jednoznačně onen ASUS. Nezajímavé nemusí být ani provedení Gigabyte, kdy tato firma plánuje uvedení klasické velikosti ATX, zatímco běžná velikost základní desky s AMD690 je miniATX. Konkurencí k AMD690 je starší čipová sada Nvidia 630, která však výkonem grafické karty ani jejími technologickými možnostmi nestačí. Integrovaná grafická karta X1250, která je součástí AMD690 je v současnosti možná nejlepší integrovanou grafickou kartou napříč platformami.
U konkurenční platformy Intel máme při pohledu do ceníků také slušný výběr. Já důrazně doporučuji minimálně čipovou sadou i965, pozor tedy na staré i945, které se snaží mnozí obchodníci doprodat. Staronová čipová sada P35 (neboli s integrovanou grafikou nesoucí označení G33) je ve spojení s novou integrovanou grafickou kartou GMA X3100 sice výkonem o něco lepší než starší GMA 950 avšak cena je zatím poněkud přehnaně vysoká.
Pozn. Integrovaná grafická karta, pokud nehrajete počítačové hry, tak plně dostačí na všechny myslitelné činnosti. Nemá tedy význam utrácet tisíce za levnou grafickou kartu, která vám mnohdy neposkytne použitelný vyšší výkon. Pokud hrajete počítačové hry, tak Integrovaná grafická karta, ani low-endová grafická karta, vás rozhodně nepotěší a dávejte si tedy pozor na grafiky jako X1300/X1550/X1650, nově také HD2400 a HD2600 a pozor také na konkurenční GF7300/7600 a novější GF8400/8500/8600. Všechny tyto grafické karty jsou pro dnešní hry nedostatečné!
- Operační paměť, pevné disky a mechanika
Dnes je jasným minimem 1GB operační paměti a je zbytečné se při dnešních cenách a nárocích software uskromňovat, když rozdíl mezi 512MB a 1GB paměti při práci je tak znatelný. Doporučuji volit samozřejmě aktuální DDR2 a to na rychlosti minimálně 800MHz. Pozor na nevýhodné nabídky pomalejších modulů (zejména vyhozené peníze jsou ultra pomalé DDR2 400MHz/533Mhz) - stojí jen o pár korun méně, ale výkon je naprosto tristní. Ceny operačních pamětí stagnují, či bohužel mírně rostou, i když u dražších a rychlejších modulů se vydali směrem dolů. Dražší a rychlejší moduly však nejsou pro tuto cenovou relaci sestav aktuální.
V případě pevných disků nám ceny s uváděním nových disků větších kapacit stále klesají a klesají. Výběr kapacity pevného disku záleží na tom, co od počítače čekáte. Je-li to stroj do kanceláře, pak 80GB pevný disk bude bohatě stačit. Máte-li to domů, tak jistě uvítáte vyšší kapacitu a v tom případě si určitě připlaťte. Nabízím vám tabulku s orientačními cenami pevných disků a poměrem cena za 1GB.
Z výběru značek doporučuji vynechat značky Maxtor a nedostatečně prověřený Samsung, i když ten se alespoň co do výkonnosti jeví v posledních recenzích velmi schopně. Pozornost bych však věnoval jen prověřeným aktuálním modelům značek Western Digital (řada AAKS), Seagate (řada 7200.10) a Hitachi (řadaT7K500). U výběru optické mechaniky vybírejte DVDRW s rozhraním SATA. Pokud máte zájem o funkce Light Scribe apod. podle mě vcelku zbytečné utility, připlaťte si na odpovídající model. Cenové rozdíly tak vysoké nejsou.
- Počítačová skříň, napájecí zdroj a chlazení
Tato kapitola je často podceňována při výběru nového počítače a to dost neprávem, protože omyl se může draze nevyplatit. V případě počítačové skříně chceme kvalitu pro kvalitní zpracování, ochranu osazených komponent, chod PC bez vibrací a s dobrým návrhem chlazení. Doporučuji velmi dobrou Cooler Master Elite 331. Alternativou může být Thermaltake Mambo. Počítačový zdroj je stěžejní komponentou, která dokáže ovlivnit mnohé včetně samé stability systému. V hnulosti se často vina na pády systému přisuzovala známému operačnímu systému, na vině však byl v drtivé většině nekvalitní počítačový zdroj. Ušetření nákupem levných a parametrově lživých zdrojů tipu EC, LC, KME, Chill apod. není ušetření, ale právě naopak. Díky mizerné účinnosti, se provoz počítače mnohem prodraží a při předpětí vinou nekvalitních součástek hrozí i ujma napájeným komponentám. Doporučený zdroj v tabulce je tedy rozumným minimem.
Zbývá tedy vyřešit otázku chlazení. BOX chladič AMD je bohužel velmi hlučný, ale náhrada je velmi levná a hluk je rázem pryč. U Intelu to není s BOX chladičem tak hrozné. V doporučené skříni se nachází 120x120mm ventilátor, který chladí zbytek a 120x120mm ventilátor ve zdroji tiše a účinně odvede vzduch ze skříně. Tím pádem máme vystaráno, jelikož na deskách jsou dnes pasivní chladiče. Dobrým nápadem rozhodně není otevřená počítačová bedna, která akorát celý koloběh chlazení nabourá.
Tyto doporučené konfigurace mohou sloužit i jako základ pro multimediální centrum ve vašem obývacím pokoji. Stačí dodat potřebný HW, jako TV karta a popřípadě kvalitní grafická karta (vhodné se zdají nové Radeony HD2400/2600) s potřebnými výstupy. Integrovaná zvuková karta zvládne mnohé a většině bohatě postačí, pro zvukové labužníky samozřejmě není problém dodat kvalitní zvukovou kartu. Tento komplet můžete usadit do nějaké pěkné malé počítačové skříně a centrum je připraveno. V následující tabulce jsem tedy orientačně vypsal, co vše se dá ještě k sestavám dokoupit. Ceny jsou orientační. Samozřejmě něco je nutné k faktické funkčnosti PC a něco ne.
Doufám, že již každému je jasné, proč nelze obecně k doporučovaným konfiguracím přidat ještě operační systém a periferie. Každý máme jiné nároky a každý si svého času u PC ceníme jinak. Podívejme se tedy na vyšší cenovou kategorii sestav.
|