Strana 3 z 3
Sestavy do 20 000 korun - poměr cena-výkon
Pokud chcete počítač, který bude použitelný na širokou škálu multimediálních aplikací, včetně slušného hraní počítačových her (které jsou naprosto závislé na grafické kartě), pak se můžete začíst do řádků následující cenové kategorie.
Opět jsem zvolil dvě cenové meze, tedy sestavy kolem 15 000 korun a pak dražší sestavy těsně pod 20 000 korunami.
Opět naleznete samozřejmě obě možné platformy. Výběr není jednoduchý, takže přejděme plynule k jednotlivým komponentám a dalším možným variantám.
Výběr počítačového procesoru se dnes v této kategorii zúžil výhradně na dvoujádra. Není také divu, když nejlevnější a výkonem velmi slušná dvoujádra se již pohybují hluboko pod hranicí 2000 s DPH. Jistě mnozí namítnou, že rychlejší jednojádrový procesor je výhodnější, na druhou stranu aplikací skutečně optimalizovaných pro dvoujádra znatelně přibývá, rozdíl je skutečně poznat a samotný uživatelský komfort dvoujádrového procesoru v počítači je také neoddiskutovatelný. Podle mě je tedy v současnosti mezi jednojádrovými a dvoujádrovými procesory dobojováno.
Alespoň v případě AMD, které dnes bojuje cenou, jak se dá, lze pořídit slušný dvoujádrový procesor hluboko pod 2000 korunami s DPH. Intel však konečně připravil konkurenci a tak na trhu již mnozí zaregistrovali nová Pentia Dualcore. Ty připomínají kdysi slavnou značku Pentium, avšak technologicky se starými procesory Intel Pentium nemají nic společného. Technologicky jsou to ořezaná současná Core2Duo. Toto ořezání jim však na výkonu příliš neškodí, ba dokonce po přetaktování je to výkonový trhák trháků a za danou cenu nelze mít pro taktování nic lepšího. Tedy pokud taktujete. Pokud ne, pak AMD stále nabízí výrazně lepší poměr cena-výkon.
Pokud chcete něco výkonnějšího, pak AMD opět drží poměrem cena-výkon lepší nabídku - ostatně nízké ceny je to jediné, co AMD drží v současnosti ve hře. Zejména doporučujeme 65nm modely s jádry Brisbane. Core2Duo jsou velice drahá, ale jejich potenciál pro případné přetaktování je neodiskutovatelný. Cenově se však celkem vyplatí snad jen model E4300 a pak snad až E6600. Rozhodně je na místě zmínit se o plánovaných prázdninových slevách jak u AMD, tak u Intelu, nižší ceny nás čekají u obou výrobců a první je na tahu AMD.
Vzhledem k nízkým cenám kvalitních základních desek, dnes rozhodně nevybírejte nejlevnější modely. U AMD tak doporučujeme rovnou čipovou sadu ATI Xpress 3200. Konkurenční čipové sady Nforce 5 jsou sice také velmi dobré, ale zejména srovnáme-li provozní teplotní projevy, pak ATI vítězí na plné čáře a ohledně výkonu si nemají co vyčítat. Problém by snad mohl nastat na platformě Linux, kde zrovna ATI nevyniká nejlepší bezproblémovostí ovladačů, fungovat by to však mělo. V provedení doporučené desky ASUS se jedná o velmi solidní základ za dobrou cenu se širokými možnostmi pro případné taktování. Pro levné i dražší sestavy je to vzhledem k ceně dobrá volba. Již se ale nemůžeme dočkat ohlášených nových čipových sad AMD a rozhodně bychom také rádi viděli nějakou novou Nvidia Nforce, jelikož stávající NF5 má stále do dokonalosti hodně daleko.
Pro platformu Intel samozřejmě dnes volíme minimálně čipovou sadu i965P. Staronová P35, která se objevila před nedávnem, se bohužel prodává zatím zbytečně dráze. Jistou alternativou by mohla být čipová sada Nvidia Nforce 650i, ale ta nemá přeci jen ono Intel k Intelu. Podle mnoha ohlasů se však až na problémy s disky a teplem, jedná o zajímavou alternativní čipovou sadu. Celkem velmi dobré základní desky na i965P nabízí firma Gigabyte. Zejména doporučit můžeme její model DS3 a DS3P, které se vyznačují velmi kvalitními elektrosoučástkami, tedy velmi dobrým zpracováním a mimo to nabízejí i dobrý výkon a možnosti přetaktování. Samozřejmě lze také doporučit značky ASUS, ABIT a koneckonců i samotný Intel.
V současné době je na poli grafických karet cekem živo avšak doporučení a favorité se již drahný čas nemění. Již pěkných pár měsíců vládnou ATI Radeony X1950GT/PRO, které de facto zlikvidovali celý low-end grafických karet a konkurence k nim vlastně žádná není. Tedy záleží, na co grafickou kartu chcete. Většina z nás ji kupuje kvůli hrám. Skutečně se dnes nevyplatí pořizovat levnou grafickou kartu v podobě nějaké staré NV7300GT,7600 ani nových víceméně stejně slabých 8400/8500 či 8600. Nevyplatí se ani ATi radeon X1300/X1550/X1650 a z pohledu výkonu nelze doporučit ani nové modely ATi HD2400/2600. V současnosti tedy stále platí, pokud již potřebujete grafickou kartu a chcete si skutečně zahrát, tak X1950GT a X1950Pro jsou jasná volba. Za svou cenu totiž s obrovským odstupem převálcují vše okolo.
Abychom nekřivdili novým modelům karet, které se prodávají, či budou prodávat, za podobnou cenu jako X1950GT/PRO, tedy modely Nvidia 8400/8500/8600 a nové ATi radeon HD2400/2600. Tyto modely bohužel nemají žádnou šanci výkonově v DX9 pokořit X1950GT/PRO z toho důvodu jsou zejména 8600GTS za stávající cenou doslova zlodějinou. Jistě, nové grafické karty podporují DX10, SM 4.0 a kdejakou vymoženost, jenže problém je, že je jim tom úplně k ničemu, jen pro matení lidí, protože zdaleka nemají dostatek výkonu, což se ukazuje v mnohých nových benchmarcích her, kteří již aplikovaný DX10 mají. Čistě DX10 hra však neexistuje! Na hratelnost ve slušných detailech a rozlišeních prostě tyto nové grafiky nestačí a bohužel nestačí ani na hraní v DX9 hrách. Na lepších detailech v DX9 hra ostatně vypadá mnohem lépe než na nízkých detailech na DX10. Z toho důvodu si svou pozici Radeony X1950GT/PRO ještě dlouho pohlídají. Nová generace grafických karet má však slušnou šancí být používána alespoň v multimediálních počítačích, kde ten herní výkon není potřeba. Přeci jen nabízejí lepší schopnosti ve zpracování a přehrávání videa (samozřejmě starší grafiky to umí také :) ), řada ATI HD2000 však nabízí nativní HDMI atd. a v neposlední řadě zejména nové 65nm ATI HD2400/2600 nabízejí i nízkou spotřebu a velmi nízké zahřívání. Výkonově však nemají prozatím nové grafické karty v cenové kategorii do 7000 korun nato, porazit X1950GT/PRO za průměrných 4000,- korun s DPH a žádný čistokrevný mainstream od ATI nebo Nvidia prozatím není v dohledu.
- Operační paměti, pevné disky a mechanika
Minimální kapacitou paměti je dnes 1GB. U levnějších sestav si s nimi bohatě vystačíme. U dražších sestav předpokládám větší zatížení a tak 2GB jsou rozhodně tím, co potřebujete. Že by to dnešní aplikace a hry nevyužily, se rozhodně nebojte. Jistě se najde nějaká, která vás rychle přesvědčí o opaku ;). Doporučuji samozřejmě minimálně DDR2 na rychlosti 800MHz a s nízkým časováním cl4. Cena modulů jde bohužel mírně nahoru.
V případě pevných disků je to opět na vás, co potřebujete. Nevýhodnější kapacitou jsou kapacity 320 a 500GB. To ostatně můžete opět vidět v rychlém přehledu.
Opět doporučuji značky Western Digital (AAKS), Hitachi (T7K500) a Seagate (7200.10). Jinými neztrácejte čas. Při výběru optické mechaniky je to opět DVDRW se SATA rozhraním.
- Počítačová skříň, napájecí zdroj a chlazení
Kam to všechno poskládat? Rozhodně nebereme počítačovou skříň jen jako nějakou krabici. Musí být kvalitní, dobře chránit a držet komponenty, mít dobré řešení chlazení. Doporučujeme tak Cooler Master Elite 331 a nebo ThermalTake Mambo. Ohledně počítačového zdroje je to opět doporučení v podobě 400W zdroje Fortron. Úvahami nad levnějšími, nebo nekvalitními značkami EC, LC, KME, Chill apod. neztrácejte čas - nevyplatí se.
Zbývá tedy otázka chlazení. Opět je tu zejména problém s procesorem. Navržená řešení chlazení máte v tabulkách. Jinak zvolená skříň obsahuje 120x120 mm ventilátor a zdroj obsahuje další 120x120 mm ventilátor, které tiše a účinně obstarají chlazení celého kompletu. Na zvolené grafické kartě Palit se nachází velmi tichý a účinný chladič a tím vlastně máme otázku chlazení vyřešeno. Tiché, levné a účinné.
Opět přidávám tabulku s dalšími nutnými i individuálními příplatky za další hardware-software. Jak vidíte, nemohu doporučit obecně nějaký konkrétní produkt, který by měl vyhovovat všem.
Navržené počítačové konfigurace jsou vhodnými základy sestav pro široké multimediální použití a rozhodně nezklamou nejednoho herního fandu. Za velmi dobrou cenu získáte velmi dobrý výkon a základ pro další multimediální rozšíření. S chodem, pod operačním systémem Linux by neměl být problém, až na grafiku ATI, která má v ovladačích pro tento systém trochu mezery. Samozřejmě s chodem pod OS Windows XP a Vista není žádný problém.
Ba těch informací nebylo moc, tak si článek pěkně rozdělíme a zítra se podíváme na počítačové konfigurace přes 20 000 korun s DPH.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|