Strana 1 z 3
Počítačové sestavy a konfigurace
do 20 000 - červen/červenec
S trochou zpoždění, ale přeci. Vaše oblíbené přehledy a doporučení optimálních počítačových konfigurací a sestav v několika cenových kategoriích. Pojďme se tedy společně podívat na to, co si pro nás aktuální doba připravila ...
Omlouvám se za mírné zpoždění, snažím se dát sestavám nějaký pevný řád a čas. Proto budou vycházet od nynějška vždy na rozhraní měsíců. O své oblíbené přehledy rozhodně nepřijdete a měl bych zájem v rámci doplnění informací, zda by se nenašel někdo ochotný, vytvářet cenové přehledy jednotlivých nejzajímavějších komponent, jako jsme je dělali dříve (inspirace zde). Samozřejmě poradím i pomohu :).
Ještě před tím, než se s chutí vrhneme na jednotlivé cenové kategorie doporučených konfigurací a sestav, tak si stručně povězme něco k novinkám a aktualitám, co se ve světě IT událo pro naše přehledy důležitého. Tak asi tématem č.1 posledních dní je oficiální uvolnění na trh nových ATI Radeon HD2400 a HD2600. Podrobněji jsem se jim věnoval v tomto článku. Je nutné říci, že z hlediska herního výkonu nic nového, z hlediska multimediálních záležitostí jsou však zajímavým krokem. Bohužel bude ještě pár dní a týdnů trvat, než se naplno dostanou do našich obchodů.
Stále také probíhá cenová válka výrobců procesorů, a to již ve všech cenových kategoriích. Intel konečně prodává kompletní řadu svých procesorů na technologii Core. Tedy od Celeronů s označením L počínaje, přes Intel Pentium Dualcore (levná dvoujádra), přes oblíbená, ale drahá Core2Duo až po špičková QuadCore. AMD stále kontruje jen starými AMD Athlon, a i když špičkovým výkonem na nejvyšší modely Intelu nestačí, stále nabízejí ve většině cenových kategorií lepší poměr cena-výkon a ceny nejlevnějšího dvoujádra již atakují hranici 1600 korun s DPH. Další slevy u obou výrobců nás čekají během července, spolu s možným uvedením prvních modelů procesorů AMD generace K10, ačkoli na běžnou dostupnost budeme ještě pěkných pár měsíců čekat. První na řadu totiž přijde serverová oblast.
Přejděme teď lehce k technickým záležitostem našeho přehledu, protože ty jsou stále předmětem dohadů. Jako vždy je tento přehled přehledem aktuálních doporučených počítačových konfigurací, nikoli kompletních počítačových sestav. Periferie a potřebný softwaru jsou individuální záležitostí a nelze je obecně doporučit. Přesto jsem se rozhodl udělat speciální tabulku s orientačními cenami jednotlivých záležitostí. Konfigurace našich sestav nejsou náhodné, jsou dělány na základě podrobných znalostí schopností každé komponenty a jsou doporučovány na základě cenové výhodnosti. Nejnižší cena není stěžejním parametrem. Preferujeme totiž poměr cena-kvalita-výkon. Jednotlivé ceny jsou víceméně orientační, jsou to běžné ceny z velkých internetových obchodů, které jsou aktuální v době vydání článku.
Začněme tedy pěkně od nejnižší cenové kategorie, kterou je konfigurace počítačů s cenou pod 10 000 korun s DPH.
|