Strana 2 z 4
- Počítačové konfigurace kolem 7000 korun
Při pohledu na to, co lze sestavit kolem 7000 korun, se mi chce říci: „a potřebuje někdo více?". Abych byl upřímný, v tomto přehledu se nenachází žádná, skutečně slabá počítačová sestava. I za 7000 máte výkonu více než dost na veškeré myslitelné aplikace. Samozřejmě stále platí, čím rychleji, tím dráže.
Opět tu máme dvojici konfigurací. Jedna na platformě Intel a druhá na platformě AMD tak, abychom obsáhly všechny možnosti. AMD má výhodu v celkově vyšším a vyváženém výkonu. Intel sestava má trochu horší výkon procesoru a hlavně slabší a méně vybavenou integrovanou grafiku. Podívejme se na jednotlivé komponenty podrobněji.
- Procesory a základní desky
Toto je jediná cenová kategorie sestav, kde se ještě uplatňují jedno-jádrové procesory. Ty totiž zcela zmizely z vyšších cenových relací. Do levných sestav ale mají výkonu stále více než dost a hlavně mají velmi příznivou cenu. Nejlevnější procesory se již nachází hluboko pod 1000 korun. Nicméně mnohem výkonnější stojí jen o málo více a tak si na procesor vyhradíme něco málo nad 1000 korun. Přesto se procesor stává jednou z nejlevnějších částí počítače. Za 1000 korun můžeme mít u AMD velmi dobrý AMD Athlon64 3200+. U Intelu vybíráme jedině z nových Celeronů L s jádry již na technologii Core. Držíme se daleko od starých a výprodejových Celeronů D. Celeron 430L je úplně jiné kafe než staré Celerony.
Cenový přehled vývoje levných procesorů vidíte v grafu - pro zvětšení klikněte na graf.
Základní desky jsou celkem problém u Intel platformy. Pokud chcete levnou, kvalitní desku s kvalitní integrovanou kartu s aktuálními technologiemi, tak máte zatím smůlu. To se ale s novými levnými čipsety od nvidie snad brzy změní. Zatím, ale máme smůlu. A kvůli ceně tak volíme poněkud postarší model. Na AMD platformě máme naopak výběr pěkný. AMD690G s integrovanou ATI X1250 je hodně povedený čipset a když se k tomu přidá cena základní desky kolem 1500 korun. Máme vybráno. Můžete volit buď mnou vybraný ASUS AMD 690G nebo o něco dražší Gigabyte AMD 690G. ASUS je formátu mATX, Gigabyte je větší a o něco vybavenější, ale také dražší. Častý dotaz směřuje k integrované grafické kartě ATI X1250 a jejímu výkonu. Tak vězte, že například FarCry v plných detailech na rozlišení 1024x768 bez vyhlazování vše OK. Obligátní The Sims také v pěkných detailech bez potíží, stejně jako například hra Flatout2. Windows Vista včetně AERO, také bez problému. Co více si za danou cenu přát?
- Operační paměti, pevný disk a optická mechanika
Co nám dělá radost, jsou ceny operačních paměti. Sice se stále objevují názory, že 512MB stačí, ale proč se zbytečně omezovat, když nás 1GB rychlých DDR2 na 800MHz vyjde na 800 korun. Jasný volba. Cenový vývoj velikostí pamětí máte pro vaši informaci v grafu.
Pevný disk volíme dle potřeby prostoru. Pro ty, kteří nepotřebují hodně prostoru, stačí bohatě 80GB pevný disk s 8MB vyrovnávací pamětí a SATAII rozhraním. Poměr cena-výkon sice nic moc, ale proč utrácet více. Ti, kteří chtějí více, si na větší disk rádi připlatí. Tabulku s cenami přikládám. Výhodné jsou zejména kapacity 320GB, 400GB a 500GB. Doporučuji volit mezi modely značek Western-Digital, Seagate a nebo Hitachi.
Optickou mechaniku dnes volíme bez debat DVD-RW. Navíc jednoznačně se SATA rozhraním. Staré IDE vynecháme. Modelů vyrovnaných mechanik je na trhu celá řada. Osobně jsem osadil ASUS s velmi slušnou výbavou i cenou, samozřejmě možností je spousta, mezi značkami je to dnes prašť, jak uhoď.
- Počítačová skříň, zdroj a chlazení
Názor, že stačí obyčejná skříň a s obyčejným zdrojem je nejen hloupý, ale i dost nebezpečný. Nekvalitní zdroj nejen, že zvyšuje zbytečně spotřebu celého počítače, ale je i nebezpečný komponentám. A laciná počítačová skříň za pár set korun? Většinou parodie, než funkční komponenta. Vyhněte se tedy všemu s názvem Eurocase, či KME, nebo Colorist apod. nesmyslům. Kvalitní skříň, kterou skříní lze nazvat, dnes pořídíme lehce pod 1000.
Doplníme o kvalitní 300W zdrojem a přitom je samozřejmě myšleno počítačový zdroj, nikoliv hlučná dýchavičná nenažraná a nekvalitní věc s názvem EuroCase, KME, LCpower, Chill a podobné záležitosti. Samozřejmě mnozí si říci nedají a pak nadávají na stabilitu operačního systému, či se diví, že jim při prvním přepětí odejde půlka komponent v počítači. Zkrátka těch pár stovek na kvalitní zdroj je věcí zdravého rozumu.
Zbývá vyřešit chlazení. Jako vždy doporučuji vyměnit BOX chladič u AMD. Investice 200 korun do mnohem tiššího a výkonnějšího vás nikoho nezabije a budete mi děkovat. U Intelu je tu AC Alpine 7, kte. Samozřejmě doporučuji osadit skříň dvěma chladiči 120x120mm.
K nejlevnějším sestavám je to prozatím vše, na konci tohoto dnešního článku se k nim ale lehce vrátíme s několika dalšími informacemi. Přejděme nyní k sestavám v cenovém rozmezí 10 000 - 20 000 korun.
|