Strana 2 z 2
Počítačové sestavy za hodně na hodně
Ani dnes nebudou chybět sestavy za více jak 30 000 korun. Ty samozřejmě nabízejí maximum možného. Opět jsem si připravil dvě možnosti.
Mluvit o nějakém poměru cena-výkon je u těchto sestavy skutečně mimo realitu. Tyto sestavy prostě jen nabízejí maximální komfort a výkon. Opět je několik cest jak toho dosáhnout s různými rozpočty. Já jdu cestou kvality a komfortu. Prezentuji zde takovou běžnější sestavu kolem 30 000 a pak samozřejmě něco pro příznivce maximalisty, nicméně to už je hodně volitelná sestava a tak kolem 70 000 je to jedna z mnoha teoretických možností.
Procesory a základní desky
AMD dnes nemá po stránce maximálního výkonu procesor, který by konkuroval Intelům a dobře to ví - Také ví, že nejdražší procesory zrovna prodejní rekordy netrhají. Osazuji tedy nejdražší procesor AMD, který se vyplatí dnes vůbec pořídit a tím je X2 4600+ po plánovaných slevách ovšem nebude nezajímavý ani nejvyšší model AMD X2 6000+, který se 2MB cache tiká na 3,0Ghz a cena po slevách by měla být hluboko pod 10 000 s DPH. Na druhou stranu zanedlouho přijdou zcela nové procesory AMD v čele s QuadCore, takže zase taková výhra to asi nebude :). Pokud netaktujete, tak je X2 4200+ v cenových relacích od 3000-3700 s DPH výkonově výtečná nabídka, na kterou Intel E6300 zdaleka nemá. Pokud taktujete, tak ho nataktovaný, ale v základu dražší Intel E6300 roznese. V případě nejdražších sestav je nabídka procesoru AMD prostě nedostatečná. Nejdražším procesorem, který bych dnes vůbec doporučil ke koupi je Intel E6600 za necelých 9000 korun. Dražší se vzhledem k ohlášeným slevám a vlastně ani nabízenému výkonu nevyplatí. Zcela stranou ponechávám Quad Core a AMD 4x4, což jsou dnes nezajímavé platformy. Ke konci roku by se však měly QuadCore prodávat pod 10 000 s DPH a to už zajímavé bude!
Co se týká základních desek, tak zde již platíme spíše než za výkon, tak za maximální možnosti taktování a za výbavu. U levnějších desek jsou velmi zajímavé u AMD DFI 570Ultra a u Intelu Gigabyte DS4 nebo ASUS P5B deluxe. U Dražších desek máme velký výběr. Intel na své platformě hraje v současnosti až třetí housle, alespoň do příchodu P35. Mnohem lepší čipsety než i965P, jsou nVidia 650i a 680i a vynikajícím je ATI (AMD) RD600. U AMD je situace poněkud jednoznačná. Potíže nVidia 650/680a znemožňují osazení těchto čipových sad pod AMD - zůstává tedy 590SLI - skutečně špičková sada od AMD stále chybí.
Grafické karty
Zde ani není, co komentovat. ATI už do bojů v těchto cenových relacích se současnou generací grafik nezasahuje. Vybíráme tedy buď 8800GTS 320MB nebo až dvojnásobně dražší 8800GTX. Vynecháváme 8800GTS 640MB, která se vůbec nevyplatí! Bohužel GF8 mají stále nevyřešené problémy zejména s kvalitou obrazu. Mnoho otázek je i kolem unifikace 8800, zda je vůbec 8800 plně unifikovaným čipem, nebo jen nějakým přechodem?
Co se týká konkurence, tak vynechám-li všechny spekulace kolem parametrů, pak již můžeme oznámit skutečně potvrzené datum vydání konkurenčních ATI X2900XTX. To je oficiálně oznámeno na konec dubna, kdy se v Tunisu uskuteční dvoudenní akce, které nemá svou velikostí při představení nové grafické karty obdoby. AMD si musí být novou generací karet hodně jisto :). Podle AMD by poté měly být karty v obchodech do 14dnů po tomto vydání.
Pozn. SLI ani CrossFire se dnes vůbec nevyplatí, pokud se vůbec kdy vyplatily. SLI s novými GF8800 navíc na MS Vista ani pořádně nefunguje a CrossFire ATI dnes vlastně ani není z čeho pořádně udělat. Smysl mají tato řešení jen v případě nejdražších grafik na trhu, u dvou levnějších grafik vždy existuje jedna dražší, ale výkonově a celkově lepší varianta.
Operační paměti, pevné disky a mechaniky
V případě operačních pamětí nemáme co řešit. 2GB je jasným cílem. Cenově tak vybíráme vhodné parametry. Samozřejmě u nejdražších sestav záleží na tom, co od sestavy požadujete, tedy 4GB RAM je také možnost.
Pevné disky to je tak trochu individuální záležitost. Já se dnes neobejdu bez dvou pevných disků v PC. Ne pro Raid 0 pole, které v domácích podmínkách jen zvýší možnost ztráty dat, ale pro komfort, kdy zátěž, která by byla normálně na jednom disku, rozděluji na dva. Na jednom disku mám Windows, na druhém swap a nainstalované hry a programy. Navíc dva disky jsou dobré i pro případ poruchy jednoho. U nejdražších sestav jsem osadil 1T diskové pole ze dvou 500GB pevných disků - na trhu je již k mání i Hitachi 1TB, ale ten do českých obchodů zatím nedorazil. Pokud však chcete maximální výkon, pak rozhodně doporučuji 10 000ot Western Digital Raptor. Dva tyto disky v Raid 0 jsou skutečně účinnou zbraní. Hlučnost 10 000ot disků vás ale moc nepotěší a v tom případě doporučuji odhlučňovací box, který udělá hodně.
U nejdražších sestav rozhodně sáhneme po dvou mechanikách. Ostatně i u levnějších sestav vzhledem k ceně mechanik není nápad dvou mechanik v PC špatný. Pokud někdo mermomocí chce, tak na trhu jsou dostupné už Blu Ray a i HD DVD mechaniky. Nicméně cena kolem 20 000 korun za možnost vypalovat ,,větší DVD" asi mnoho lidí dnes zatím nezaujme. Ke konci roku by podle mnoha analytiků mohla cena blu ray vypalovacích mechanik spadnout pod 10 000 korun a následující rok jsou reálné ceny kolem 2000-5000 korun.
Skříň, zdroj a chlazení
Kvalitních počítačových skříní je na trhu skutečně dostatek, jen si vybrat. Pro nejdražší sestavu doporučuji skutečně velkou skříň. Kvalitní počítačový zdroj je pak jasnou záležitostí. Zajímavé jsou zdroje značky Seasonic, Enermax Liberty a za danou cenu i Fortron Blue Strom a Epsilon. Čas na 1kW monstra snad ještě nedozrál, ale i ty jsou dnes v obchodech k mání.
Kvalitní chlazení je opět jasnou záležitostí velkých a výkonných chladičů, stejně jako dobrého řešení počítačové skříně. Tedy 120x120mm ventilátory v samotné skříni, na velkých pasivech pro chlazení CPU a 120x120mm ventilátor se nachází i v samotném zdroji. Pak vás již hluk chlazení trápit nebude. Vodní chlazení dnes už význam nemá - jen problémy a vyšší cena.
A jsem opět na konci. Doufám, že vám opět budou přehledy sestav k užitku. Samozřejmě stále plánujeme množství testů a recenzí mnoha produktů, které by vám poté měly pomoci se rozhodnout mezi jednotlivými produkty.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|