Strana 3 z 3
Sestavy výkon za dobrou cenu - 10 000 - 20 000 s DPH
Samozřejmě sestavy do 10 000 korun těžko uspokojí ty, kteří od počítače chtějí i nějakou tu větší zábavu, nebo výkon v pracovním nasazení. Ostatně při dnešních cenách komponent by byl hřích trpět na slabší sestavě. Podívejme se tedy na to, na co se vyplatí připlatit.
Dnes zvlášť upozorním na sestavu AMD 18 000. Poněkud jsem sice oněch 18 000 přešvihl, ale tato sestava si skutečně zaslouží vaši pozornost. Nezklame ani náročného hráče počítačových her.
Procesory a základní desky
Vybíráme procesory do 3000 korun a je to celkem bída ohledně výběru. Tedy pokud mluvíme o Intelu, kde Intel postupně končí se vším, co jen připomíná stará Pentia. Bohužel náhrady stále nejsou na trhu. A tak se sebezapřením osazuji Pentium D 925, bohužel lepší volba v případě Intelu nyní není. U AMD je to však jiné kafe. Výběr je všechno, jen ne lehký. Máte dvě možnosti. První možnost je sáhnout po dvoujaderném procesoru na nižší frekvenci a tedy nižší výkon v neoptimalizovaných aplikacích, kterých je stále většina, což však nebude trvat věčně. U dvoujaderných procesorů máte navíc na výběr, zda X2 3600+ nebo X2 3800+. Rozdíl je ten, že X2 3600+ má jen poloviční cache a tedy o pár procent nižší výkon je ale nezanedbatelně levnější. Co se týká druhé možnosti, tak tu tvoří jednojádrové procesory, kdy při stejné ceně jako za dvoujádrový procesor získáváte vyšší výkon díky základní vyšší frekvenci. Pokud však plánujete taktovat, tak vás nic než dvoujádrový procesor nezajímá, protože ho bez problémů nataktujete na úroveň jednojádrových modelů.
Pozn. velmi zajímavý je momentálně model AMD X2 4200+EE. Ten se dal již opatřit běžně i pod 3000 s DPH, skokově pak opět zdražil na 3700 s DPH, nicméně zanedlouho opět díky slevám spadne na 3000 korun. Tento model je troufám si říci cenově nejzajímavější model procesoru na trhu. Velmi úsporný a v defaultu velmi výkonný. Stejný výkon na Intelu poskytne až model E6300.
S tím ovšem souvisí problematika základních desek. U Intelu sahám po zajímavé Gigabyte S3 nebo DS3 na čipové sadě Intel i965. Starší čipovou sadu i945 bych dnes již vynechal. Defacto jediný rozdíl mezi těmito deskami je v osazených kondenzátorech, kdy DS3 má dražší, ale mnohem kvalitnější nové kondenzátory s delší životností. Rozdíl ceny je však jen 200 korun. U AMD máme výběr poněkud bohatší. Zajímavou možností je čipová sada AMD 480X nebo nové 680. Stále však díky ceně, výběru a dostupnosti musíme dávat přednost nepříliš bezproblémovým čipovým sadám nVidia NF5xx. U dražší sestavy došlo ke změně a osazuji základní desku ABIT 570Ultra místo ASUS 570Ultra.
Pozn. Základní deska ASUS 570Ultra byla nahrazena zajímavější, ale o něco dražší ABIT. ABIT má jednak lepší výbavu (FW) a na rozdíl od ASUSu nemá problémy s taktováním a voltáží pamětí, kdy na ASUSu často nejdou použít kvalitnější paměti s nižším časování, díky nízkému stropu nastavení voltáží u pamětí. Pokud vám zmíněná věc nevadí, je ASUS 570U dobrou volbou.
Grafické karty
A jsem asi u nejdiskutovanější oblasti. Současný stav grafického trhu je takový, že se čeká na novinky. Zanedlouho (pár týdnů) dojde ke kompletnímu nahrazení všech stávajících modelů grafických karet novou generací. Ačkoli ceny dnes jsou přívětivé, bohužel skutečnost generační výměny k nakupování grafik zrovna nevybízí - i když .... Stále zůstává nejlevnější smysluplnou volbou nVidia 7300GT v provedení Gainwardu s GDDR3. Pokud jste náročnější hráči, pak doporučuji vynechat všechny následující modely a podívat se až po Palit Radeon X1950GT 512MB.
Tato karta je skutečně bezkonkurenční nabídkou poměru cena-výkon. Za 4000,- nabízí výhodu rychlých 512MB paměti a pro mnohé highendový výkon. Je to vlastně jen mírně podtaktovaný X1950PRO. Díky její ceně se absolutně nevyplatí ani uvažovat o kartách, jako 7600GT/GS, X1650PRO/XT. Tyto karty se s ní nemohou vůbec poměřovat a několika stokorunový příplatek je vzhledem k nabízenému výkonu X1950GT směšnou záležitostí. Jsem velmi zvědav, čím bude tato karta nahrazena v případě nové generace - celkem nadějně vypadá Nvidia 8600GTS.
Pozn. koupí X1950GT nebo modelu PRO dnes i před vydáním nových generací karet neprohloupíte. Srovnatelný model cenově i výkonově nové generace se jen tak neobjeví, všechny budou dražší díky lákadlům, jako dx10 apod. Nicméně dx10 je u této cenové kategorie naprosto k ničemu! Tyto karty nemají dostatek sil na využití možností dx10. Tedy si skutečně myslím, že bude lepší model X1950GT za 4000 teď než nějaký X2600PRO či 8600GS za 4000 za měsíc.
Operační paměť, pevný disk a mechanika
U operačních pamětí mám druhý měsíc po sobě dobrou zprávu. Čekáte na dobrou cenu pamětí? Pak nakupujte! Ceny jsou vynikající, tedy za předpokladu, že nechcete nic lepšího jak 800MHz moduly. Osazujeme tedy 2x512 800MHz. Bohužel si nemyslím, že se současné nízké ceny udrží dlouho.
Pozn. Intel si potrpí na vysokou frekvenci v závislosti na FSB, u AMD zase uspějete s nízkým časováním - více jak 800MHz je u dnešních AMD zbytečné CL 3 je potěší více.
Otázku pevných disků řeším při pohledu do ceníků pomocí Seagate 7200.10 o velikosti 320GB. Pokud hledáte kapacitu s nejlepším poměrem cena-kapacita, pak je právě 320GB je bezkonkurenční. Seagate je dobrým diskem s dobrým výkonem, ale za cenu vyšší hlučnosti. Dobrou volbou je konkurenční WD AAKS 320GB, který má o kousek nižší výkon, za to se však jedná o nejtišší disky na trhu. Třetí možností je Hitachi nebo Samsung, který vyhrává v současnosti výkonnostní testy. Otázka je pouze kolem spolehlivosti.
Pozn. Orientační poměry cena-kapacita: 80GB - 15Kč/GB, 250GB - 7,2Kč/GB, 320GB - 6,875Kč/GB, 400GB - 7,5Kš/GB, 500GB - 8Kč/GB, 750GB - 9,87Kč/GB. Hlučnost pevných disků je různá kus od kusu. Disk je jemná mechanika čas od času se v sérii tichých disků objeví jedna černá ovce a naopak.
Optickou mechaniku volím LG do SATA. Pokud chcete ,,vypalování" obrázků do povrchu disku, koukněte se na SATA po modelech od Samsungu.
Skříň, zdroj a chlazení
Otázka počítačové skříně má dnes jediné řešení. Cooler Master 330. Za danou cenu není lépe řešené skříně. Zdroj volím tradičně kvalitní Fortron u levnějších sestav stačí bohatě jeho kvalitních 350W u dražších sáhneme po 400W variantě.
Zbývá vyřešit otázku chlazení. Opět v dané skříni se nachází 120x120mm ventilátor. Více není ani potřeba. Stačí tedy zlikvidovat hluk BOX ventilátoru, což je investice 200-450 korun.
Pozn. Oblíbené ArcticCooling Freezer64 a Silencer64 určené pro s754,939 skutečně nepasují na socket AM2! Výrobce sice tvrdí opak, ale skutečnosti jsou takové, že nasadit je lze, ale díky tlaku hrozí i dochází k poškození plastového rámečku u sAM2. Naštěstí jsou na trhu zajímavé a stejně řešené varianty.
Zítra se podíváme na sestavy nad 20 000 korun a již teď říkám, že jsou velice zajímavé.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|