Strana 2 z 2
Sestavy nad 30 000 korun
- aneb sestavy pro maximalisty
Nejste spokojeni s výkonem předcházejících ,,levných" počítačových konfigurací? Pak se podívejte na to nejlepší, co lze dnes za rozumný peníz pořídit.
Představím opět dvojici cenových kategorií, tou první je trochu střídmosti kolem 36 000 korun.
Druhá kategorie sestav jsou tabulky, kde se na cenu tolik nehledí. Přesto se snažím držet ještě toho, co se vyplatí pořídit bez toho, aby se dalo mluvit o sponzoringu výrobců jednotlivých počítačových komponent.
- Procesory a základní desky
Nemá cenu cokoli zastírat, či tajit. Pokud chcete skutečně výkon, pak vám bohužel jeden z výrobců a to firma AMD, dnes nemá, co nabídnout. Jak na smilování se čeká na novou generaci K10, která však pro široké masy přijde až před Vánoci včetně desktopových čtyřjádrových AMD Barcelona a to je sakra dlouhá doba. Kolem 6000 korun je nabídka ještě srovnatelná, ale na QuadCore Intelu již AMD nemá odpověď. Samozřejmě nelze doporučit řešení jako AMD 4x4, AMD FX či Intel Extreme Edition.
K možnostem Intelu snad jen tolik, že nás čekají další slevy. Zejména čtyřjádrový Q6600 spadne na polovinu současné ceny tedy na nějakých 7500 korun s DPH. Na druhou stranu bylo by záhodno, aby AMD vydalo konečně nějakou konkurenci, jinak radost z nízkých cen výkonných procesorů nemusí mít v delším horizontu dlouhého trvání. Na druhou stranu v historii si nepamatuji, že by skoro TOP model stál tak hluboko pod 10 000 korun. U AMD je například TOP modelem dnes X2 6000+ za cenu kolem 6300 korun s DPH a i ten postihly, či v nejbližší době postihnou výraznější slevy.
V případě základních desek panuje u AMD celkem nuda. Opět se čeká na nové čipové sady a tak již bůhví kolikátý týden v řadě pro vás mám stejné doporučení. ASUS a její provedení čipové sady NF590SLI. Samozřejmě zcela ignorovat nemusíte ani čipovou sadu ATi X3200. U Intelu máme o poznání širší výběr. Samozřejmě stále je aktuální čipová sada i965P. také však můžeme vzít zavděk novou P35 (to samé co i965P s minimálním vylepšením a možnou podporou DDR3). Také tu však máme alternativní čipové sady v podobě čipsetu NVIDIA NF650i a NF680i LT. Zapomenout nesmíme ani na velmi povedenou ATI RD600. Vzhledem k ceně a schopnostem je velmi dobrou volbou právě ATi RD600, ale nikoliv volbou jedinou jedinou. Na paty ji šlapou desky v provedení 680i LT, u těch lze však hovořit o přehnané ceně za víceméně stejné schopnosti jako má RD600. A pak je tu samozřejmě volba Intel P35. Již můžete volit mezi základními deskami podporující jak DDR2, tak DDR3, nebo dokonce oba formáty najednou. Vzhledem k cenám a výkonu DDR3 modulů v současnosti a blízké budoucnosti, bych na DDR3 nijak zvlášť netrval. Stále však platí,že při stejném čipovém řešení podá základní deska za 3000,- a za 7000,- víceméně stejný výkon.
I v této kategorii je poněkud dost jasno. Pokud něco kolem 10 000 korun, pak je to ATI HD2900XT. Ta za danou cenu nemá žádného výkonového soupeře. Bohužel její výkon je díky nedodělaným ovladačům nevyrovnaný. V mnoha hrách konkuruje mnohem dražší 8800GTX, ale v mnoha hrách se pohybuje na úrovni levnější 8800GTS 320MB. Na druhou stranu jsou právě ovladače stále ve vývoji a již z výše uvedeného je jasné, že potenciál má a je lepší volbou než stejně drahá 8800GTS 640MB, která rozhodně nikdy 8800GTX neohrozí. K negativům HD2900XT patří bohužel i hlučnost chladiče, i když jsou již programy, které zvládají chladič účinně regulovat a tak chladič celkem hodně zklidnit.
8800GTS 640MB se za stejnou cenu nevyplatí a tak po modelu Nvidia 8800GTS 320MB se vyplatí pořídit až nejvyšší 8800GTX, která si však díky neexistující konkurenci drží cenu u běžně dostupných modelů kolem 16 000 korun s DPH. Nabízí však alespoň v současných DirectX9 hrách jasně nejvyšší výkon. Bohužel její výkon pod DirectX10 aktuálně přetřásanou otázkou. Opět se totiž zdá, že v architektuře 8800 není však takové, jaké by pro DirectX10 být mělo, na druhou stranu požadavky DX9 a DX10 jsou natolik rozdílné, že si výrobce musí vybrat a vzhledem k tomu, že 8800 byla představena již loni v listopadu, tak volba orientace na DX9 byla jasná. Vydat v listopadu 2006 kartu primárně na DX10 s tristním výkonem pod DX9, byla by Nvidia svými zákazníky ,,sežrána" zaživa. Uvidíme, co tedy na frontě DX10, kde se boj rozhoří co nevidět. Nvidia již více méně oznámila vydání GF9 (mírně upravená GF8) před Vánoci letošního roku. U ATI se zatím neví, ale dost možná to vypadá, že potenciál architektury R600 zůstane nevyužit a ATI pro leden 2008 připraví již R700 na architektuře pracující zcela odlišně od doposavad fungující architektuře grafických karet. Ale to jsem již u spekulací. Pro léto 2007 to však vypadá tak, že pokud něco kolem 10 000, pak HD2900XT, pokud něco lepšího, pak 8800GTX. Pořizovat nesmyslnou 8800Ultra nedoporučuji. V segmentu nejvýkonnějších grafik si však aktuálně na nedostatek výkonu příliš zoufat nemusíme.
- Operační paměti, pevné disky a mechanika
Méně jak 2GB operační paměti rozhodně do těchto sestav nepořizujeme. V případě čtyřjádrových procesorů je vhodnější pořídit hned 4GB operační paměti. Nový formát DDR3 je sice hezký, ale výkon srovnatelný s DDR2 a cena astronomická. Volíme tedy DDR2 na rychlosti minimálně 800MHz. V případě sestav Intel se dá uvažovat i o 1066Mhz. Samozřejmě u nejdražších sestav si můžete zainventovat do rychlejších pamětí, ale na rovinu říkám, že je to naprosté vyhazování peněz z okna.
U pevných disků doporučuji kapacity 500GB a 320GB, jako nejvýhodnější. Značky Western Digital, Seagate a Hitachi. Nicméně kromě těchto pevných disků doporučuji do počítače osadit ještě pro systém 10000ot Western Digital Raptor. Výkon celého systému je absolutně jinde. Raptory nenahradíte žádným Raid polem z běžných disků. Kdo vyzkoušel, rozumí, kdo nevyzkoušel, nepochopí.
Optickou mechaniku volíme standard v podobě DVD RW do SATA. Nicméně je tu možnost již zvolit HD DVD nebo Blu ray. HD DVD čtečka se dá pořídit celkem levně kolem 6000 korun. Blu ray mechaniky však pořídíte běžně až kolem 15 000 korun, což není tak úplně nejvýhodnější - ale proti gustu ...
- Počítačová skříň, napájecí zdroj a chlazení
Kvalitní počítačová skříň ke kvalitní sestavě je věc naprosto samozřejmá. U levnějších sestav je výběr skříně kolem 2000 korun velmi bohatý. U dražších sestav, díky nárokům na prostor a chlazení, doporučuji něco většího. Velmi povedená je Gigabyte 3D Aurora 570, na kterou jsme měli recenzi nedávno. Velmi dobrý je například i TT Kandalf apod. Výběr je skutečně rozsáhlý.
Na zdroji skutečně nešetříme a volíme z nabídky zdrojů značek Seasonic, či Enermax. Nepořizoval bych zbytečně 1kW monstra a celkem v pohodě bych si vystačil s velmi kvalitním 500-700W zdrojem a to i pro SLI či CF systémy.
Otázku chlazení rozhodně nepodceňujme. Pro značná přetaktování se vyplatí uvažovat o vodním chlazení. Pro běžné uživatele je to však naprostá zbytečnost. Pozor na instantní vodníky, které nejsou ani lepší a rozhodně ani tišší než běžná vzduchová chlazení. Na procesor umístíme pořádné chladící věže. Bohužel musím varovat před kombinací s některými základními deskami, které na sobě mají rozměrné heatpipe chlazení. Bohužel se to týká zejména špičkových modelů. Na tyto desky rozměrnější chladič procesoru prostě nedostanete, tedy bez zlikvidování oněch původních heatpipe chladičů.
A to je z měsíčního přehledu a doporučených sestav vše. Samozřejmě příští měsíc tu budu ve stejnou dobu s dalším přehledem, takže si nemusíte zoufat. Samozřejmě stále platí výzva všem, kteří by nám chtěli s ddworld jakýmkoli způsobem pomoci ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|