Strana 2 z 2
Počítačové sestavy nad 30 000 korun
- výkon a kvalitu prosím!
Dostáváme se k poslední kategorii sestav. Připravil jsem dvě cenové meze: 35 -37 000 korun a pak výhodné maximum do 60 000 korun. Samozřejmě sestavené je to na obou běžných platformách.
Zde již, pokud mluvíme o maximálním výkonu, situace hraje jasně pro platformu Intel, proč, to si hned vysvětlíme.
Procesory
Trochu přeskočme, protože máme důležité upozornění. Dámy a pánové, doba dvoujádrových procesorů končí! Nastupují čtyřjádrové procesory. Intel totiž zlevnil svůj QuadCore Q6600 z 14 000 korun na cenu 7000 korun, čímž se z něj stal vysoce atraktivní model pro všechny. Již však víme, že AMD zanedlouho uvede první nativní čtyřjádrový procesor (současný Intel QuadCore jsou jen spojená dvoujádra), který byl již reálně prezentován a v roce 2009 to u AMD na nové modulární architektuře pak bude již osmijádrový procesor a světe div se vrcholem nabídky bude šestnáctijádrový procesor s kódovým a dost příhodným označením „Bulldozer" .
Vraťme se zpět do současnosti. U AMD máme vrcholem nabídky X2 6000+ a tím prosím končíme. Jako pomník těmto letitým a veleúspěšným procesorům pak bude vystavěn a zanedlouho uveden model X2 6400+ na frekvenci 3,2Ghz. Nicméně konkurenční Intel tím výkonově příliš neohrozí, v cenách nad 5000 korun Intel dnes bezkonkurenčně kraluje. Největší dilema tak máme při rozhodování, zda zvolit za stejnou cenu dvě jádra a v základu vyšší frekvenci v podobě modelu E6850, nebo jádra čtyři a nižší takt u Q6600. Nám „overclockerům" je výběr vcelku jasný jasný - nač dvě když můžu mít za stejnou cenu čtyři.
Základní desky
K nejlepšímu to nejlepší, chtělo by se říci. Ovšem to je dnes vyhazování peněz. Problémové čipové sady Nvidia NF680i na platformě Intel a jejich extrémně vysoké ceny příliš přesvědčují ke koupi. Čipová sada ATi RD600 pak v provedení jedné základní desce je sice asi nejlepší čipová sada na Intelu a sbírá jedno ocenění za druhým, bohužel právě omezenost nabídky neúnosně zvýšila cenu tohoto oceňovaného řešení a tak ani to není dobrá cenová volba. Celkem vzato lze uvažovat tak jen o Intel P35 nebo Nvidia 650i. Druhá jmenovaná však trpí značnou výhřevností a také není funkčně až tak dokonalá. Na platformě Intel tak zůstávám tradicionalistou - Intel k Intelu a čipová sada P35 je dle mého názoru to pravé ořechové. Dokonce je možné i zvolit obojetný model desky pro DDR2 i DDR3 paměťové moduly.
U platformy AMD snad není, co komentovat - zkrátka nic nového. AMD nám stále chystá čipovou sadu AMD790 a tak stále na trhu mám jen ATIX3200(R580) nebo Nvidia NF590SLI. Pokud vám není líto peněz, dopřejte si 590SLI v provedení královsky vybavené desky ASUS. Jinak klidně zvolte ASUS ATI X3200 za 2500 korun a o nic nepřijdete. A to myslím i do nejdražších sestav.
Grafické karty
Opět není moc co komentovat. Situace od květnového vydání HD2900XT takřka beze změn. Za 10 000 korun je tu nejvýhodnější ATI Radeon HD2900XT a proti ní 8800GTS 640MB. Při stejných cenách je ATI jasná volba. Výkonnější s vyšším potenciálem (dokáže ohrozit v mnoha hrách 8800GTX, což 8800GTS nikdy), pro DX10 lépe připravena než stávající GF8. Nevýhodou je v zátěži o 60-80W vyšší spotřeba, v klidu je rozdíl mnohem menší. Problém s hlučností se díky ovladačům a snížení spotřeby ve 2D z velké časti vyřešil. HD2900XT tak poráží 8800GTS 640MB.
Pokud se podíváme na výkonnostní trůn, tak 8800GTX je stále neohrožena a pomalu je jasné, že až do vydání GF9 na konci roku ji už minimálně v DX9 hrách z trůnu nikdo nedostane. Otázka jsou DX10 hry, které přichází a dosavadní zkušenosti ukazují, že GF8 na tom z pohledu vhodnosti pro DX10 není tak dobře, což je vzhledem k době kdy byla vydaná pochopitelné a Nvidia se tento fakt bude snažit zvrátit malými změnami a vydáním GF9 již v tomto roce. Nicméně na konečný verdikt v DX10 si ještě počkáme, protože čistě DX10 hra zatím neexistuje. V současnosti jsou dostupné jen konverze DX9 her, kdy technologicky použitým technologiím v čistě DX10 hrám je nejblíže Call ofJuarez.
Operační pamětí, pevné disky a mechaniky
U levnějších sestav osadíme samozřejmě 2GB operační paměti u těch dražších je samozřejmostí 4GB. Tato hodnota vám však funkčně příliš nepůjde dohromady s 32bit verzí systému Windows XP. Rychlé paměti se nevyplatí, nárůst výkonu je minimální, ale nárůst ceny astronomický. Stejně tak se dnes absolutně nevyplatí uvažovat o pamětech formátu DDR3.
U pevných disků jsem do nejdražších sestav zvolil osazení hned tří pevných disků. Dva 500GB pro celkovou kapacitu 1TB, aby bylo kam ukládat data a jeden rychlý pevný disk western Digital Raptor pro systém, který by měl každý lepší počítač standardně obsahovat. RAID 0 pole z běžných pevných disků vám jeho výkon ani zdaleka nenahradí. Samozřejmě je tu ještě možnost do nejdražších sestav osadit SSD Disk, nicméně jeho 35GB vás vyjde dnes nad nějakých 10 000 - 12 000 korun. Navíc je tato technologie stále spíše v plenkách.
U optických mechanik samozřejmě volíme DVD RW do SATA. U nejdražších sestav je zde samozřejmě možnost osadit mechaniku HD DVD nebo Blu-ray, ale to je velmi drahá záležitost.
Skříně, zdroje, chlazení
Kvalitní počítačová skříň ke kvalitnímu počítači patří jako vejce k vejci. Pro výkonné a drahými komponenty opatřené komponenty mnozí nepohrdneme více místem ve skříni a tak vybíráme z nabídky kvalitních bigtowerů - tedy v případě nejdražších sestav.
Kvalitní počítačový zdroj je samozřejmě naprostou nutností. Doporučím vybírat víceméně jen ze značek Enermax Liberty/Infinity, Seasonic M12 nebo zdrojů Corsair. 1kW monstra nejsou vůbec zapotřebí, takže v klidu zůstaňte u méně výkonných, ale plně dostatečných možností.
Chlazení je pak věcí osobního přístupu. Z nabídky kvalitních chladičů pak vybírám v poslední době nejoceňovanější Thermalright Ultra-120 eXtreme. Kvalitní skříně mají pak většinou kvalitně řešené chlazení, takže chladit tiše i výkonné komponenty není problém. Vyhněte se továrním instantním chlazením, ty zdaleka nejsou lepší než kvalitní vzduchové chladiče a nejsou ani tišší.
Tímto jsme se prokousali na konec. Samozřejmě sestavy kolem 35 000 jsou základem počítačů kolem 50 000 tisíc korun po přičtení cen potřebných periferií a softwaru. Nejdražší mnou prezentované konfigurace jsou pak dělány s důrazem na za danou cenu ještě vyplativší se nákup. Samozřejmě není pro mě absolutně problém navrhnout a postavit vám počítač za extrémní cenu z nejlepších komponent co současný trh nabízí, ale je to vyhazování peněz.
Tímto se tedy loučím s dalším přehledem sestav. Mnozí se mě ptáte, kde lze tyto sestavy pořídit, a nechat si je vyzvednout. Bohužel stále se mi nepodařilo najít spolehlivého partnera, který by takovéto sestavy dokázal s mými požadavky poskládat a nabízet. Hledám, hledám, hledám ... není to jednoduché. V září se samozřejmě na stránkách ddworld setkáme znovu tentokrát nad sestavami do školních lavic atd.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|