Strana 2 z 4
- Počítačové konfigurace do 7000 korun - levně a výhodně
Doby, kdy se levným počítačům říkalo pomalé, jsou dávno pryč. Za 7000 korun s daní dnes pořídíte velice kvalitní a výkonově dostatečný počítačový základ pro veškeré myslitelné aplikace. Samozřejmě nelze čekat vysoký herní výkon, ani vysoký aplikační výkon, ale pro běžnou činnost jsou takovéhle sestavy více než dostatečně výkonné.
Jako vždy uvádíme obě možné platformy, tedy AMD i Intel. V této cenové relaci jsou síly celkem vyrovnány, i když výkon, spotřeba i výbava mírně favorizují platformu AMD. Sestavy jsou doporučovány na základě velkého přehledu trhu, znalosti jednotlivých komponent a požadavku kvality. Ceny v tabulkách jsou běžné ceny dané komponenty ve velkých internetových obchodech.
- Procesory a základní desky
Jediná cenová kategorie, kde ještě najdou uplatnění jednojádrové procesory, je právě tato nejlevnější. Nabídka na trhu už se nám dost vytřídila, takže jen připomínám, že v případě Intelu nebrat nic na jiné technologii, než na současné Core. Konkrétně tedy Celeron 4x0. Intel dokonce na příští rok chystá i dvoujádrový Celeron. U AMD bychom doporučili nové procesory, které snadno poznáte dle nového číselného řazení, kde bylo starší X000+nahrazeno novějším číselným značením. Technologicky jde ale o stále stejné procesory AMD64.
U základních desek volíme čipové sady s integrovaným grafickým jádrem. Integrovaná grafika se dnes jednoznačně vyplatí a poskytne stejný výkon, jako grafické karty do 2000 korun. Na hry to sice není, ale na nějaké jednodušší to stačí a jinak kvalitní integrované grafické karty jsou doplněny o veškerou výbavu, jako HDMI, akcelerace HD videa apod. Na platformě AMD je nejvhodnější čipová sada AMD690G. Na platformě Intel máme na výběr mezi Nvidií 630i a Intel GMA3100-3500. Intel GMA3500 má již DX10, což je ale celkem k ničemu, navíc s čipovou sadou G35 je cenově posazena dosti vysoko. Nejvyšší grafický výkon ze všech integrovaných grafických karet dnes poskytuje ATI X1250 integrovaná v čipové sadě AMD690G. Nejlepší desky s AMD690G dělá Gigabyte a ASUS. U Intelu je tomu podobně. MSI nebo Biostar za ASUS i Gigabyte dnes mírně kvalitativně zaostávají. Nenechte se napálit, pokud vám někdo bude nabízet grafiky typu GF7100/GF8400/GF8500/HD2400 a tvrdit vám, že jsou herní. Nejsou a nejsou ani výhodné.
Pozn. V cenících naleznete základní desky s AMD 690G i AMD690V. Obě mají integrované grafické jádro! Ale 690G má X1250 a vyšší výbavu než AMD690V, která disponuje jen X1200 a horší výbavou. Cenově se liší minimálně, takže AMD690G jasná volba! Základních desek s integrovanými grafikami se nemusíte být ani s osazenou grafickou kartou v PCIe. Integrovaná grafická jádra lze v biosu vypnout a žádné problém nedělají.
- Operační paměť, pevný disk, mechanika
Ceny operačních pamětí jsou tak nízko, že jen 1GB je snad dnes skoro hloupost kupovat. Do levných sestav si ale s 1GB DDR2 800MHz hravě vystačíme. 2GB ale nic nezkazíte, spíše naopak, takže je to jen na vás. Já osobně bez 2GB (4GB u silnějších sestav) ani ránu. Doporučuji výhradně DDR2 800MHz moduly. Pro AMD je celkem slušný přínos nižší časovaní jako cl4. U Intelu je časování jedno, což je dáno konstrukcí paměťového řadiče mimo procesor.
V případě pevných disků se také cenově srovnaly různé kapacity. Jako minimum bych dnes doporučil 160GB disk a to všech značek kromě Maxtoru. Nejvýhodnější kapacity vidíte v tabulce a jsou to 320, 400 a 500GB. Samozřejmě pořizujeme pevný disk s rozhraním SATA300 (SATA2). Optická mechanika je jasnou záležitostí - DVDRW. Na trhu je sice výběr z několika značek, ale rozdíly jsou minimální. Doporučuji vybírat jedině ze SATA modelů a pak dle nejlepší parametrové výbavy a podpory jednotlivých formátů.
Tyto sestavy jsou energeticky nenáročné. 300W zdroj je až přehnané, bohužel slabší a kvalitní zdroje se moc nedělají a cenově na tom nejsou o nic lépe. Takže nemá smysl uvažovat o jiném zdroji, než kvalitním Fortronu 300W THN-P. Kam to všechno naskládat je věc preferencí. Výběr z kvalitních a cenově dostupných skříní velkých značek je dnes bohatý. Osobně dávám preference vynikajícími CoolerMasteru Elite. Kvalitní skříň má vyřešené i chlazení. Na procesoru nebudeme dnes trpět žádný BOX chladič, ale nahradíme ho bezhlučnými AC Alpine, které stojí jen pár korun a nevíte o nich. Uvedené sestavy v daných konfiguracích jsou takřka bezhlučné.
Pozn: BOX chladiče u procesorů jsou dodávány standardně, nicméně výrobci procesorů nechtějí kazit obchody výrobcům chladičů, takže BOX chladiče jsou takové, aby uchladili, ale celkově za moc nestály. Všichni jsou pak spokojení. Cenu chladiče zaplatíte v ceně procesoru, takže vydělá výrobce, trpět pak na BOXu nebudete, takže vyměníte za kvalitní chlazení a spokojen je i výrobce kvalitního chlazení.
- Aby sestava sestavou byla ...
Jistě víte, že vybrat počítačové komponenty je jedna věc. Stačí jejich podrobná znalost, znalost výkonu, výhodnosti v porovnání s ostatními, kvality a dalších věcí a ve výběru se nemůžete splést. Pokud jde ovšem o periferie a software, tak to už je individuální záležitost a pro každého je nejlepší něco jiného, což nelze přesně změřit.
Doporučenou tabulku tak berte trochu s rezervou. Je to snaha pomoci těm, kteří přeci jen tápou. Zvolil jsem výroby se standardní kvalitou i parametry. Navíc je to opět základní příslušenství, které lze dále rozšířit. Ale pro úplnost a představu, kolik si k ceně počítačových základů musíte připravit, aby se z toho dala udělat sestava, by to mělo být vyhovující.
Uvedené sestavy by vám v kvalitních obchodech měli za mírný poplatek sestavit. Uvedené konfigurace jsou ideální, ale lze použít i alternativy. Nicméně ne všechny jsou stejně kvalitní a výhodné. Pro uvedené sestavy doporučuji operační systém Windows XP. Novější Windows Vista na nich sice také poběží, ale přeci ne zdaleka až tak svižně. Nicméně ani s Vista a třeba ani s nějakou distribucí Linuxu rozhodně nic nezkazíte. Alternativou k uvedeným sestavám jsou levné přenosné počítače, ty jsou však levné hlavně na úkor kvality a co více, je na nich často Windows Vista, která je pro jejich konfiguraci krajně nevhodná.
|