Strana 4 z 4
- Počítačové sestavy nad 20 000 - luxus, výkon a kvalita
Pokud jde o počítačové sestavy nad 20 000 korun, tak cenově už dnes příliš výhodné nejsou. Platíte dnes jen za kvalitu. Toho výkonu návrh zdaleka není tolik, kolik by se za danou cenu očekávalo. Spojil jsem tedy tuto cenovou hladinu dohromady a výsledkem jsou tři cenové kategorie luxusních sestav.
Jak vidíte, opět jsou možné celkem zajímavé konfigurace a možnosti na obou platformách. Dokonce jsou dostupné i některé novinky. Já jsem šel cestou takových menších extrémů :). Ale pokud už někdo chce sestavu dnes za tolik peněz, tak to celkem extrémista už je.
- Procesory a základní desky
Co lze říci. Silnější dvoujádra a bohužel zde už AMD s letitými X2 ztrácí půdu pod nohama. Pro taktování jsou Intel Core 2 Duo mnohem lepší. Navíc nastupují čtyřjádrové procesory a nabídka AMD je prozatím poněkud horší a dražší. Přesto Phenom 9500 technologicky nevypadá vůbec špatně, ale konkurenční Q6600 je výkonově lepší a po taktování neporovnatelně lepší. Dostupnost AMD Phenom bude teď trochu horší a čeká se na novou revizi B3. Zatím. Více asi netřeba rozebírat. Situace na poli procesorů je celkem stabilní - bohužel.
Pokud jde o základní desky, tak mám dilema. U AMD samozřejmě volíme kvalitní desky na sAM2+ a čipové sady AMD790FX, ale ty teprve přicházejí do obchodů, přesto jsou lepší než cokoliv, co se na AMD platformě doteď objevilo. Problém je, zda zvolit CrossFire nebo SLI. SLI totiž zatím funguje jen na starších čipových sadách Nvidie. U intelu je podobné dilema. Nejlepší čipové sady pro čtyřjádrové procesory jsou Intel X38. Ty ale podporují zapojení ATI Crossfire. Zvažte tedy, zda a jaké zapojení dvou grafik chcete, proč je aktuální zapojení dvou a více grafik, vysvětlím v následující kapitole. Značky základních desek doporučuji volit z tria kvalitních značek Gigabyte, ASUS a DFI.
Pozn. Vyhněte se čipové sadě Nvidia 650/680i, nepodporují 45nm procesory! Navíc co nevidět budou nahrazeny 750/780/790i SLI. Ty už budou mít problémy vyřešeny.
Proč je zapojení dvou a více grafických karet aktuální? Protože vydání HD3870 a GF8800GT způsobilo, že přestal existovat High end. Nvidia sice vydala 8800GTS na G92, ale to také nebude to pravé ořechové high-endové, co by mnozí čekali. Nicméně do SLI bych je doporučil spíše než 8800GT, když už tedy SLI. Připomínám ale, že v únoru přichází na trh nová grafická řada Nvidie. Ale pokud dnes chcete drtivý grafický výkon, nezbývá, než si pořádně připlatit, vsadit na zapojení více karet a doufat, že Nvidia i ATI rychle ladí ovladače, protože s tím budou problémy asi největší. Pro příznivce AMD jsem do sestav osadil Crossfire 2 a dokonce QuadCrossFire 4 grafických karet. Ovladače ale budou trochu problém :). U Intelu jsem vsadil na SLI Nvidia i za cenu nutnosti použití Nvidia čipové sady. SLI dvou 8800GT je výkonné a funkční, pro nejdražší sestavy nás asi příplatek na GF8800Ultra a později na 8800GTS G92 mrzet nebude. Nvidia také chystá uvést triple SLI - to ale bude fungovat pouze s 8800GTX/Ultra. Každopádně ať je to jak chce, poměr cena-výkon u CrossFire nebo SLI je mizerný, funkčnost stále omezená, přínos není všude. Dobře si to tedy rozmyslete, ale High-endové grafické karty nyní prostě nejsou.
Pozn. Pro 22" LCD monitory jsou SLi a Crossfire celkem nesmyl. Mají dnes význam jen u vyšších rozlišení. Nutností je také výkonný procesor, čím více, tím lépe. A samozřejmě je nutné počítat s vyšším odběrem energie a větším teplem.
- Operační paměti, pevné disky a optické mechaniky
4GB paměti jsou pro dané sestavy absolutní minimum. Cenově je i do nejdražších sestav hloupost osazovat paměti DDR3. 800MHz moduly DDR2 jsou více než dostatečné. Osobně bych při současných cenách k těm nejsilnějším sestavám neváhal osadit 8GB. Rozhodně se neztratí, ale s 32-bit systémem je nevyužijete.
Pevné disky jsou u dražších sestav zajímavé. Jednak bych doporučoval minimálně dva a z pohledu přínosu výkonu doporučuji jednoznačně alespoň jeden rychlý Western Digital Raptor s 10 000 otáčkami za minutu. 74GB kapacitu bude myslím stačit. Jinak volím disky dle cenové výhodnosti. To je 500 - 750GB. Samozřejmě opět je to SATA2 rozhraní a značky Western Digital, Seagate, Samsung a Hitachi. SSD disky bych vzhledem k vysoké ceně a nízké kapacitě nechal v klidu ležet. Pokud jde o optické mechaniky, pak samozřejmě DVDRW. U dražších sestav nevím, jak moc to kdo využije, ale lze uvažovat i o HDDVD nebo Blu ray mechanikách. Nicméně cena je celkem vysoká.
Na trhu je obrovský výběr kvalitních počítačových skříní, takže výběr není jednoduchý a je hodně individuální. Nechávám tedy na vás, doporučuji pro nejdražší sestavy skutečně prostorné skříně. Pokud jde o napájecí zdroje, tak vybírejte s ohledem na sestavu, věřím, že 1kW monstra jsou úplná zbytečnost. Doporučuji vybírat pouze ze značek Enermax a Seasonic.
Chlazení je pak dnes spíše věc doladění kvalitní počítačové sestavy. Je možné osadit obrovské pasivní chladiče různých konstrukcí. Osobně doporučuji takové standardy. Upozorňuji jen na fakt, že je možné, že se ne na všechny desky mohou vejít, kvůli rozměrným pasivním chlazení některých základních desek. Chlazení jinak mají kvalitní skříně vyřešené, takže myslím, že se o dalších věcech nemusím zmiňovat.
- Aby sestava sestavou byla ...
Opět je mimo uvedených nákladů na počítačové konfigurace počítat i s dalšími náklady, aby se dalo mluvit o počítačových sestavách. A ty náklady nemusí být malé. Že je to individuální alchymie asi nemusím opět rozvádět. Doporučím tedy zase nějaké odrazové můstky pro představu.
K dražším sestavám bych obecně doporučil ještě kvalitní zvukové karty. Ty jednak sníží zátěž na procesor a zvukově jsou mnohem lepší než integrované. Pro uvedené sestavy doporučuji Windows Vista Home Premium 64bit. Na zváženou je, zda OEM verzi nebo krabicovou. OEM verze neumožňuje dost dobře upgrade základní desky, ale je také o polovinu levnější než krabicová verze.
A to by bylo z Vánočních přehledů sestav vše. Tímto se s vámi pro rok 2007 přehledy sestav loučí. Ten příští přehled již bude v roce 2008. S předstihem tak všem přeji šťastné a veselé s vašimi počítačovými mazlíčky. Příští týden nás ještě jedno zastavení u PC sestav čeká.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|