Strana 1 z 4
Počítačové sestavy pod stromeček - výběr a doporučení
Rok se nám s rokem sešel a Vánoce jsou opět za dveřmi. Spousta lidí se chystá na pořízení nějakého toho nového počítače. Podívejme se tak dnes na aktuální přehled situace kolem výběru počítačových sestav.
V období Vánoc mnozí lidé uvažují o nákupu počítače, coby praktického a užitečného dárku, který navíc potěší. Navíc když víme, že potěšit užitečnou věcí je v dnešní době celkem problém :). Předvánoční období je minimálně letos dobrý čas pro nákup počítačové sestavy. Vědí to výrobci, prodejci i zákazníci. Na doby, kdy nakupovávání počítačových komponent bylo před Vánoci cenově nevýhodné, můžeme klidně zapomenout. Současné ceny jsou všechno, jen ne vysoké. Dokonce lze říci, že levněji se výkonná sestava nikdy v historii nedala pořídit.
Než se pustíme do výběru samotných počítačových sestav, tak se podívejme na novinky a aktuality v oblasti počítačových komponent, abychom byly pěkně v obraze, co a z čeho vůbec vybíráme.
V oblasti procesorů se bohužel nic neděje. Tedy abych byl přesný, neděje se nic pro současné nákupy podstatného. Ceny klesají jen díky oslabujícímu dolaru. Nových dostupných modelů, než co máme v obchodech, se letos už nedočkáme. Intel sice uvedl své vylepšené 45nm procesory, ale jen v podobě Extrémních (výkonem i cenou) čtyřjádových procesorů. Navíc přínos výkonu proti současném 65nm Core je ve většině aplikacích +/-jednotky procenta. Tedy pokud to není aplikace využívající instrukce SSE4. Přínos je alespoň co do snížení spotřeby. Většinu 45nm procesorů Intel na trh uvede až v příštím půl roce.
Pokud se někteří těšili, že si v dohledné době pořídíte cenově přístupný čtyřjádrový procesor, tak se s největší pravděpodobností těšili zbytečně. Intel cenově nezlevňuje a to ani chystaná 45nm QuadCore a konkurenční AMD sice uvedlo očekávané čtyřjádrové procesory AMD Phenom, ale ty bohužel zatím nesplnily očekávání. AMD se nepodařilo uvést rychlejší modely než 2,2GHz. Navíc mizerná dostupnost zaviněná i odhalenou chybou, která nejspíše čeká i další postupně uváděné modely K10 situaci na poli procesorů asi jen tak nezlepší. Na cenovou válku, kterou známe z průběhu letošního roku, můžeme s klidem zapomenout. V oblasti procesorů je tedy bohužel klid ...
Tady už se ledacos děje. Na trhu se nám usazují desky vybavené několika novými čipovými sadami. Pro platformu AMD byly oficiálně uvedeny nové AMD770, AMD790X a špičková AMD790FX. Pro Intel se objevily nové Nvidia 780i, 630i a Intel G35 s integrovaným DX10 GMA3500. Zanedlouho, ale nejspíše sehnatelně až po Vánocích, se objeví čipová sada X48, která „nově" bude podporovat i paměti typu DDR2 kromě DDR3. Rozdíly proti X38 však budou pouze kosmetické.
Zde je vývoj asi nejbouřlivější. Nové modely AMD-ATI i Nvidia jsou na trhu. Horší je to s jejich fyzickou přítomností v obchodech. Asi nemá cenu zdůrazňovat, že nová ATI Radeon HD3800 a Nvidia GF8800GT poskytují nevídaný výkon za nevídané ceny. V současnosti je absolutním králem poměru cena-výkon ATI Radeon HD3850 256MB, který pořídíte již něco kolem 4000 korun s DPH a jsou i šťastlivci kteří seženou za 3500 s DPH, což je minimální cena. Na záda mu v poměru cena-výkon šlape Nvidia GF8800GT 512MB. Ta je zhruba o třetinu výkonnější, ale také o 2000 korun dražší. Někde mezi je ATI Radeon HD3870 512MB. Které je o několik procent slabší než Nvidia GF8800GT. Do obchodů ještě vůbec nedorazily GF8800GT 256MB, které by měly být cenově velmi přijatelné. V současnosti nemá cenu kupovat jakoukoli jinou, než výše uvedenou grafickou kartu. High-end v současnosti neexistuje. Nvidia nám aktuálně předvedla G92 i na modelu GF8800GTS, která by se tak na krátko měla stát nejvýkonnější grafikou současnosti, nestala se, ale nabízí výkon 8800GTX při nižší spotřebě i nižší ceně, bohužel však rozdíl výkonu není proti 8800GT tak markantní jak bychom doufali. Pak už štafetu přeberou duální modely obou společnosti a někdy maximálně v průběhu 1-2Q příštího roku obě společnosti vyrukují s novou generací svých grafik založených na jádře ATI R700 a Nvidia G100.
Z dalších novinek stojí za pozornost snad jen softwarová záležitost v podobě blížícího se vydání velkých servisních balíčků pro operační systémy firmy Microsoft. Dočkáme se SP1 pro Windows Vista, která stále získává na síle a v současnosti se již usadila ve skoro 10% všech počítačů na světě. A to hlavně na úkor staršího Windows XP, který si stále drží více než 75%, ale postupně klesá. Ten se ale také dočká updatu v podobě SP3.
Přejděme k samotným počítačovým sestavám. Pro ty, kteří nás čtou poprvé, tak jen připomínám pravidla, kterými se dále uvedené konfigurace a doporučení řídí. Jedná se o ideální počítačové sestavy, které mají sloužit zejména jako odrazový můstek. Jsou sestaveny s důrazem na kvalitu, cenu a kompatibilitu. Jsou sestaveny vyváženě, tedy k silnému procesoru silná grafika. Vždy dávám v textu pod tabulkami další tipy. Ceny jednotlivých komponent jsou běžné v internetových obchodech a jedná se o koncové ceny. Nyní již přejděme k první cenové kategorii.
|