Strana 1 z 2
Včera jsme skončili sestavami do 20 000 korun. Dnes se podíváme o něco výše. Po přičtení cen potřebných periferií a softwaru se rázem dostáváme již k cenám 30 000 korun za kompletní sestavu.
Počítačové sestavy poměrem cena-výkon-kvalita
Zde už se nacházejí sestavy se skutečně výkonnými komponenty, nicméně za výbornou cenu a s vysokou kvalitou. Označuji je proto právem sestavami s dobrým poměrem cena-výkon. Pokud chcete ještě více, musíte již připlácet tisíce korun na místo desítek, či stovek.
V této cenové kategorii se nám celkem rychle mění ceny i komponenty. Právě toto je kategorie nejvíce oblíbená zákazníky a nejvíce vydělávající výrobcům. I když dnes mohu říci, že již pár týdnů lze pozorovat minimální změny. Karty jsou do příchodu nových generací procesorů a grafických karet, zdá se, jasně rozdány. Klidně vody tak bude čeřit až vydání zmíněných nových generací. Pokud přemýšlíte o podobně výkonném notebooku, pak ano, jsou, nicméně za výkon se něco platí a zde je to na úkor mobility a hlavně ceny, kdy počítejte s částkou od 60 000 a výše. Zajímavé by v tomto případě byly výrobky AlienWare.
Procesory a základní desky ...
Asi největší novinkou je očekávaný nejlevnější zástupce Core2Duo. Ovšem nevím, jestli je na místě označení levný. 4500 korun je celkem dost peněz. A pokud vás zajímá rozdíl na E6300, pak je to 2-3% výkonu a 500 korun ceny. Do toho je tu ještě nabídka a zlevnění u AMD, ano toho AMD, které podle některých expertů dnes pořídí jen ,,blbec". Tak vězte, že AMD X2 4200+ EE se prodává za 4350 korun, přičemž je o 1000 korun levnější než výkonově o chlup slabší E6300 a je úspornější i chladnější. AMD prostě ví, že na vrcholné modely Core prostě nemá, ale to mu nebrání být lepší ve střední třídě, kde zase současná nabídka Intelu nemá na AMD - jenže právě střední třída je ta, co vydělává. Ano ano, už vidím některé zbrunátněné obličeje, ale je to skutečně tak. Pokud netaktujeme, pak je nabídka AMD jasně lepší - 3 schopné dvoujádrové procesory pod 4500 korunami a Intel ani jeden. A jelikož valná většina populace netaktuje, tak Core2Duo je při stejném výkonu prostě o dost dražší. Samozřejmě pro nás(!), kteří taktujeme je Core2Duo jasná a jediná volba. Rozhodněte se tedy podle vlastních preferencí. Na nové Athlony K8 si budeme muset bohužel ještě nějakou dobu počkat.
Testy procesorů naleznete zde
Testy základních desek zde
Základní deska je otázka právě pro ty, kteří taktují. Pokud taktujete, pak je na trhu celkem dost možností té správné desky k taktování. Vybral jsem myslím to nejlepší za danou cenu. U dražších sestav jsem již zvolil varianty, které umožňují vysoký potenciál přetaktování a mnoho k tomu potřebných schopností. Tedy vybírejte, dle svých potřeb. Pokud netaktujete, tak i u dražší sestavy se spokojíte s levnější základní deskou. Nezapomínejte, že u základních desek osazených stejným čipovým řešením neplatíte za výkon, ale za výbavu, kvalitu a taktovací schopnosti.
Grafická karta
Další kolbiště příznivců a odpůrců té, či oné značky. Samozřejmě nás, kterým bohužel ani jedna firma neříká pane, celkem nezajímá, co za nápis máme vyletováno na chladiči a soustředíme se na nejlepší vlastnosti za danou cenu. Tedy znovu, pro ,,nevěřící Tomáše" připomínám, že mě osobně je zcela ukradeno, jakou značku grafické karty mám, zda nVidii nebo ATI. Preferuji nejlepší výkon za nejvýhodnější cenu. U levnější sestav proto aktuálně osazuji nVidii 7600GT, která je přímý konkurent k ATI X1650XT. Jenže Radeon X1650XT je za stejnou cenu průměrně o nějakou tu stokorunu dražší. Ale ani jím nic nezkazíte.
Testy grafických karet naleznete zde.
To hodně by jste zkazili zakoupením nvidie 7900GS, 7900GT nebo 7950GT. 7900GS je za danou cenu výkonová tragédie a pokud nejste schopný overclocker, tak se nabídce ATI za stejnou cenu ani nepřiblížíte. Onou nabídkou je ATI Radeon X1950PRO, který je již několik týdnů prodejním hitem č.1. mezi grafickými kartami. A v současnosti ještě zlevnil a sem tam i prolomí 5000 korunovou hranici. Již nějakou dobu prostě kolem 5000 konkurence defacto neexistuje a možná se opět budou někteří divit (víme kdo), ale to, že nvidia s 8800GTX v současnosti výkonově vede, opět valnou většinu lidí (tak 98%) nezajímá. Právě kolem 5000 jsou grafické karty tím, co výrobcům nejvíce vydělává a zde nVidia již pár měsíců nemá dobře informovaným uživatelům, kromě schopného marketingu, co nabídnout - její škoda. V porovnání s X1950PRO je 7900GT při nižším výkonu mnohem dražší, 7950GT při stejném výkonu je o dost dražší a 7900GS je za stejnou cenu je špatným vtipem. A to se vůbec nezmiňuji o nově uvedené ATI Radeon X1950GT, která je o chlup pomalejší než X1950PRO a však je naděje na ceny kolem 4500 s DPH, což je skutečně super nabídka. Uvidíme jak tomu bude v březnu, kdy vycházejí nové nVidie 8600 a levnější 8900.
Paměti, pevné disky a mechaniky
U levnějších sestav zůstáváme u dnes minimální kapacity 1GB operační pamětí s tím, že samozřejmě volíme 2x512MB. U AMD sáhneme po co nejvyšší frekvenci s co nejnižším časováním. Cenově celkem slušná je nabídka 667MHz s časováním cl3. U Intelu zase preferujeme vysokou frekvenci a tak 800MHz při časování cl5 je vhodná volba. U dražších sestav již osadíme dnes se optimální hodnotou 2x1GB paměti. Pro Windows Vista dobrá volba a pokud chcete hrát dnešní hry, tak bez 2GB paměti si moc vysoké detaily detaily a plynulé hraní neužijete. Volíme však obdobná časování, tedy u AMD cl3 a u Intelu vysokou frekvenci. Pro stavitele sestav jen takové upozornění: To lepší časování musíte nastavit v BIOSu ručně, jinak ty moduly pojedou na standardním časováním cl5 - bohužel Auto nastavení to nevyřeší.
Pevné disky volím 250GB, samozřejmě domůžete připlatit na větší - 500 korun navíc a máte 320GB a tak dále. Modely bych volil Western Digital KS nebo Seagate 7200.10. Moje doporučení je navíc dva disky do sestavy, nicméně to prodraží sestavu o cenu dalšího disku a tak si sami rozhodněte, zda uživatelský komfort, vysoká kapacita a možnost zálohy vám stojí za to. Mě osobně určitě ano. U optické mechaniky zůstávám u jakékoli se SATA rozhraním. Dobré jsou celkem všechny.
Skříň, zdroj a chlazení ...
Tak pokud nechcete utrácet za lepší a luxusnější skříň, pak mohu ujistit, že Cooler Master 330 velmi dobře poslouží i nadále. Další možností je pak například Thermaltake Mambo nebo Akasa Zen. Otázka zdroje nás již tíží více. Pokud snad někdo zamýšlí fungovat na parodiích na počítačové zdroje typu EC, KME, LC a Chill, pak mu počítač pořizovat snad ani nedoporučuji a peníze hodit z okna. Ušetří si nervy, cestování i korespondenci. 400W Seasonic OEM je skutečně vynikající zdroj za skvělou cenu s tichým chodem a já mohu jen doporučit. Pokud něco lepšího, pak 500W Fortron Blue Storm 500W za 2200 je zajímavá volba.
Poslední nám zůstává nevyřešená otázka chlazení. Rozhodně se na chlazení pořádně zaměřte. Víte, že již dávno nemusí znamenat výkonná sestava automaticky hlučná sestava? BOX ventilátor dodávaný k PC není to, co by dnes bylo mnoho lidí ochotno poslouchat. Tyto chladiče jsou hlučné na jakékoli otáčky a ke všemu mizerně chladí. Mnohem lepší náhrady jsem uvedl u sestav a skutečně stojí za každou tu korunu. Ostatně zanedlouho to hodláme dokázat na praktickém testu BOX proti mnoha jiným. Dále doporučuji osadit do skříně 2x 120x120 ventilátory (např. Xilence). Pak vás nebudou problémy s nedostatečným chlazením a hlukem obtěžovat. Problémem bude jen udržet ve skříni pořádek, protože 120x120 mají veliký tah a ledacos do skříně natáhnou. Cooler Master 330 má sice prachové filtry, nicméně ty budete podle prašnosti prostředí, muset čas od času vyklepat.
|