Strana 3 z 4
- Počítačové sestavy a konfigurace 10 000 - 20 000 korun
Nacházíme se v tradičně nejpopulárnější kategorii. Zde leží dobrý poměr cena-výkon a výhodné komponenty. Začněme těsně nad 10 000 korunami. Sem jsem umístil takové levné HTPC:
Zajímavější pro většinu ale bude sestava kolem 14 000 korun. Tu jsem nazval levným a výkonným herním a multimediálním základem a tomu zcela odpovídá to, co nabízí. Řeknu to na rovinu, že více peněz pro většinu uživatelů nemá smysl utrácet. Skoro všechny hry zvládnou tyto sestavy na plné detaily. Jak AMD, tak Intel mají hodně co nabídnout. Pro ty co hodně taktují je Intel vhodnější. Pro většinu ostatních, co netaktují, je ale tříjádrový AMD lepší volbou, při více spuštěných aplikacích má o něco vyšší výkon, díky třetímu jádru.
Ještě tu ale máme sestavy do 20 000 korun. Zde už můžeme klidně mluvit o docela luxusních sestavách. Po slevách je opravdu zajímavá varianta AMD se čtyřjádrovým procesorem. Opět pro ty, co taktují je ale dvoujádrový Intel zajímavější.
- O sestavách podrobněji ...
Nedávné slevy procesů AMD nebyly nijak malé a už se projevily v našich obchodech. Za skutečně zajímavé modely můžeme považovat Phenom X3 8750 na 2,4GHz a AMD Phenom X4 9750, což je čtyřjádrová varianta onoho X3 na stejné frekvenci. Ceny 2800 a 3600 korun z nich dělají opravdu atraktivní volby. Samozřejmě příznivce taktování více zajímají modely Intel E7200 nebo E8200, jenže většina lidí netaktuje a pro ty jsou výhodnější vícejádrové stejně drahé modely AMD. Jsou aplikace, kde sice rozhoduje frekvence, ale pokud si takových aplikací pustíte více najednou, nakonec se ukáže 3-4 jádrový procesor jako rychlejší. Navíc je už hodně aplikací optimalizované pro více jader a zde jsou 3-4 jádrové procesory o dost rychlejší než dvoujádra. Snížení cen u AMD tak znamená skutečně výrazné zatraktivnění AMD Phenom procesorů a jako zákazníci se můžeme radovat z nízkých cen těchto výkonných procesorů. U Intelu jsem dva jediné zajímavé modely již zmínil a pokud plánujete taktovat, tak vzhůru do nich. Pokud ne, dal bych za stejnou cenu přednost 3-4 jádrovým procesorům AMD.
Základní desky. U AMD máme nově čipovou sadu AMD790GX. Ta kombinuje výkonné integrované grafické jádro se špičkovým čipsetem AMD 790FX. Její hlavní přínos je ale v SB750 jižním můstku. Navíc v kombinaci s tímto čipsetem lze v případě taktování dosáhnout se současnými procesory Phenom běžně na 3,3Ghz! Ani cena desek s tímto čipsetem není přehnaná, takže bych jej včele doporučil. Pokud chcete šetřit, tak 780G je taky dobrá volba. U Intelu můžeme u levnějších sestav vsadit na prověřenou P35 nebo novou P45. Obě jsou velmi dobré. U dražších sestav doporučím vsadit jen na P45. Určitě bych dnes neuvažoval o čipových sadách jiných než AMD nebo Intel. Opět bych se omezil jen na základní desky společností ASUS a Gigabyte a to při vší úctě k ostatním výrobcům ...
Pokud jde o grafické karty, tak je to jednoduché - ATI Radeon HD 4850. Jediné, co je tomuto modelu vytýkáno, je referenční chlazení. Snadná pomoc. Výrobci už mají nereferenční daleko schopnější a tišší chlazení. Například Sapphire cenu svého modelu s DualSlot chlazením od referenčního provedení skoro neodlišil a tak vřele doporučuji. Konkurenci HD 4850 moc nemá. Za jedinou skutečně vyrovnanou kartu lze považovat až NVIDIA 9800GTX+. Ta je ale dražší, má i o něco vyšší spotřebu a ve výsledku je díky jádru G92, které už je tu hodně dlouho, technologicky poměrně zastaralá a v nových hrách typicky s AA/AF, které v nízkých rozlišeních 20-22" LCD je běžně zapnuté, je 9800GTX+ navíc znatelně slabší. Rozhodně bych dnes doporučil se vyhnout pořízení modelů NVIDIA 9800GTX (65nm G92), 8800GTS 512MB, 8800GT nebo 9800GT. Ty se opravdu nevyplatí ....
4GB operační paměti DDR2 800Mhz s CL4 považuji za naprostý standard a nic jiného nedoporučuji. Rychlejší paměti nemají smysl. 8GB je zase pro běžného uživatele nevyužitelné. Samozřejmě upozorňuji na to, že 32bit Windows Vista/XP neumí využít více než 3,5GB paměti, proto skutečně důrazně doporučuji nasazení 64bit verze VISTA. U pevných disků je to opět na vás, kolik si myslíte, že využijete prostoru. Cenově nejvýhodnější jsou 500-640-750GB disky.
Zbytek sestav tvoří mechaniky, skříň, zdroj, chlazení a pořádná zvuková karta. Kvalitní počítačové skříně za přijatelné ceny hledejte u značek CoolerMaster nebo ThermaTake. Zdroje zase alespoň kvalitnější edice Fortron, nebo Corsair (některé edice jsou vlastně Seasonic zdroje). Rozhodně nic nezkazíte investicí do zdrojů značek Enermax, Seasonic nebo Tagan. Opět by vás měla hlavně zajímat účinnost. Není dnes problém sehnat i zdroje s účinností 88%! To při spotřebě počítače třeba 250-300W udělá už hodně. Sami si spočítejte, kolik vám zbytečně propálí nekvalitní zdroj s účinností kolem 70% a kvalitní zdroj s účinností kolem 85%.
Samozřejmě kvalitní chladič na procesor považuji za základ kvalitně sestaveného počítače. V navržených sestavách by vás pak neměla hlukem obtěžovat žádná komponenta. Ke kvalitní sestavě patří i kvalitní zvuková karta. Doporučuji nahradit integrovaný zvuk kvalitním zvukem například kartou ASUS Xonar DX/XD. S kvalitními reproduktory ten rozdíl nejen uslyšíte :).
I zde jsem navrhl nějaké to základní vhodné příslušenství k daným sestavám. Jako operační systém bych pak bez výjimky doporučil Windows Vista Home Premium 64bit verzi. A teď se pojďme podívat do nejdražších sestav ...
|