Strana 4 z 4
- Počítačové sestavy a konfigurace nad 20 000 korun
U sestav nad 20 000 korun už dnes spíše platíme za luxus než výrazný nárůst výkonu. Osobně jsem se v těchto návrzích soustředil na ještě rozumné volby. Sestava kolem 27 000 korun dokáže uspokojit náročného hráče s 24" LCD.
Pokud toužíte po vyšším výkonu a luxusu, pak je zde ještě sestava do 40 000 korun. Ta nabízí v současné době nejvyšší dostupný grafický výkon v podobě jedné grafické karty a to plně dostatečný pro rozlišení 1920x1200 i vyšší!
U procesorů je to jednoduché. Čtyřjádro jedinou volbou. Po slevách u AMD zde máme dvě velmi srovnatelné a atraktivní možnosti - Phenom X4 9850 na 2,5GHz a Intel Core 2 Quad Q6600 na 2,4GHz. U silnějších sestav pak u AMD osazujeme to nejlepší, co tato společnost dnes nabízí X4 9950 a to za slušných 5000 korun. U Intelu pak osadíme Q9300, i když výkonově je s modelem Q6600 srovnatelné. Dražší procesory opravdu nemá žádný význam pořizovat. Nedostatečný výkon procesoru nás dnes rozhodně netrápí ...
U základních desek doporučuji omezit se na výběr čipových sad AMD a Intel. Zároveň u společnosti Intel nemohu doporučit investici do DDR3 variant desek. Stávající generace procesorů Intel totiž stejně neumí DDR3 využít. Navíc se blíží procesory Nehalem, a ty do stávajících desek se socketem 775 neosadíte. U AMD klidně doporučím cenově velmi přijatelné základní desky s čipovou sadou AMD 790GX. Nezajímavé nejsou ani čipové sady NVIDIA 780a, ovšem jen ve spojení s NVIDIA grafickou, které ale ve vyšších segmentech dnes nejsou příliš výhodnou volbou. U Intelu bych se dnes omezil již jen na P45 a to DDR2 verze desek. Pokud se ptáte jaké značky, pak tradičně ASUS nebo Gigabyte. Uvažovat by se v tomto segmentu ale dalo i o deskách DFI.
Grafické karty. Pokud chcete něco kolem 6000 korun, tak zde bojují model HD 4870 a NVIDIA GTX 260. Boj je to na ostří nože a přitom to původně konkurenti být neměli. ATI HD 4870 je totiž čistokrevná mainstreamová grafická karta, zatímco GTX 260 byla plánovaná a uvedená jako nižší high-end. Ostatně prostým srovnáním parametrů přijdete na to, proč. Jenže pravda je, že HD 4870 je výrazně technologicky pokročilejší a to jí umožňuje v moderních hrách dokonce porážet i model GTX 280! Výkonově tedy nejsou GTX 260 a HD 4870 úplně srovnatelné, GTX 260 je ale o něco úspornější, na druhou stranu taktovací potenciál HD 4870 je vyšší a výkon poté o dost přesahuje i výkon GTX 280. NVIDIA navíc nově uvádí model GTX 260 s 216 jednotkami v jádře. Ten je ale je o 5% rychlejší než GTX 260, stojí však o něco více. Ovšem je celkově zajímavější než běžná GTX 260 a rozhodně zajímavější než sice výkonnější, ale také o dost dražší GTX 280. Pokud se tedy ptáte zda GTX 260 nebo HD 4870, řeknu to asi takhle:
Grafiku kupujeme kvůli hernímu výkonu, a i když se NVIDIA snaží, seč může CUDA a PhysX na tom nic v dohledné době nezmění. A v tomto ohledu je HD 4870 lepší volbou je celkově rychlejší a technologicky o dost pokročilejší, tudíž zajímavý potenciál pro delší časový horizont. Nedělejte si iluze, GT200 jádro na NVIDIA GTX kartách je totiž pořád jen G80/G92 a to už svůj potenciál zdá se vyčerpalo. Navíc s příchodem DX10.1 a DX11 her, kdy DX11 obsahuje některé funkce již s DX10.1, se jeví DX10.1 podpora lepší volbou než DX10.0 na NVIDIA grafikách. Pokud jde o PhysX instrukce a fyzikální instrukce obecně, tak zatím PhysX nepřináší nic moc využitelného a mezi výrobci her se netěší velké podpoře a těšit ani nebude. A protože DX11 bude obsahovat fyzikální instrukce počítané také přes GPU, ale bude se jednat o fyzikální instrukce HAVOK společnosti Intel, které podporuje Microsoft i AMD-ATI a tím tedy majoritní část herních vývojářů, obávám se, že NVIDIA PhysX jsou jen velmi krátkou epizodkou, která nebude mít dlouhého trvání a nedočká se žádného velkého rozšíření. Pravdou totiž je, že PhysX už svůj boj prohrály špatnou politikou společnosti Ageia dávno před tím, než je NVIDIA koupila ...
Vraťme se ale k výkonu a grafickým kartám. Pokud dnes chcete nejvyšší dostupný grafický výkon, pak je volba jedna jediná. ATI Radeon HD 4870 X2 je kategorií sama o sobě. Za cenu dnes kolem 11 000 korun získáte kartu, která je o 40 i více % rychlejší než cokoli jiného. A to považme, že výrazně slabší NVIDIA GTX 280 stojí kolem 9000 korun. Výkon HD 4870 X2 je brutální, stejně tak ovšem jeho spotřeba, ale to je daň za extrémní grafický výkon, který tahle karta nabízí. HD 4870 X2 je technologickým triumfem AMD. Staví na dvou grafických jádrech RV770 a nejen že to funguje, ale funguje to skvěle. A pokud nevíte, že karta má dvě jádra, tak to ani neodhalíte. Cena karty není přehnaná, a to považme, že extrémně drahou položkou jsou plné 2GB grafické paměti GDDR5, kterými tento model disponuje. Zkrátka nic lepší dnes mít nemůžete.
Pokud jde o další komponenty v sestavách, tak u operačních pamětí se můžete zajímat 4-8GB RAM DDR2 800 - 1066MHz. U pevných disků kromě kapacity, se u nejdražších sestav můžeme zajímat i o rychlost. Velmi rychlý je nový WD VelociRaptor, který ovšem není ve 150GB verzi právě nejlevnější. Úvahy na rychlými SSD disky, při praktičtějších kapacitách 128-240GB, vám velmi rychle přeruší pohled na jejich cenu, která se pohybuje kolem 9 000 - 16 000 korun vč DPH. To má do výhodnosti stále hodně daleko.
Zbytek sestav patří kvalitním velkým skříním a kvalitním napájecím zdrojům. Účinné a tiché chlazení je pak zcela běžnou záležitostí u těchto sestav. Zapomenout pak nesmíme ani na kvalitní zvukovou kartu.
I u této kategorie sestav jsem nezapomněl na orientační příslušenství, tak abyste měli představu, na kolik vás kompletní sestava vlastně přijde. Jako operační systém doporučuji Windows Vista Home Premium 64bit a to v krabicové verzi. Uvažovat u Ultimate verzi považuji za hloupost, použitelnost stejná, cena vyšší.
A to by bylo pro tento měsíc k výběru sestav skutečně vše. Myslím, že každý si najde tu svou a ten vhodný odrazový můstek pro výběr své individuální konfigurace. Samozřejmě za měsíc se opět podíváme na aktualizované přehledy a na to, co se změnilo.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|