Strana 2 z 3
Počítačové sestavy pro nenáročné uživatele ...
Za 10000 korun se dá dnes postavit sestava s dříve nevídaným výkonem. Samozřejmě pokud oželíme grafickou kartu. Jinak uvedené sestava má výkonu více než dost na všechny myslitelné kancelářské aplikace a podobné domácí užití.
Špatné zprávy (jak se to vezme) mám pro ty, kteří koukají na každou korunu - nevyplatí se to. Minule jsem se pokusil sestavit tu nejlevnější možnou sestavu - samozřejmě tak, aby to mělo smysl. Měsíc poté musím konstatovat. Že levněji smysluplně to prostě nejde. AMD totiž zrušilo skoro všechny CPU s754, ne že by se nedali sehnat. Ovšem neseženete již slušnou základní desku s integrovanou grafickou kartou a to už problém je.
Procesory a základní desky
Jako vždy musím uvést obě platformy. Tedy AMD i Intel. Výkonem si nemají ani jedna co vyčítat. Tedy alespoň tak, jak jsme to složili. AMD bohužel zrušilo některé nejlevnější modely Sempronů a po těch se jen zaprášilo. AMD 3000+ není nejlevnější variantou, ale pokud si mám vybrat mezi Sempronem na frekvenci 1,8GHz a 128kb cache za 1800 a Athlonem na 1,8GHz a 512kb cache za 2000 korun, pak není moc co vybírat. Smůla jen, že samotné AMD 3000+ už si tady s námi také moc dlouho nepobude. 3000+ je výkonový konkurent Pentiu 4 630, jenže Intel nějak neudržel krok a konkurence k současné low endové nabídce AMD moc nemá, a jelikož tyhle procesory patří k absolutně nejprodávanějším, to celkem naštve. Samozřejmě provize jsou na těchto procesorech malé, takže výrobce to zrovna nevytrhne. Za pohled i za koupi stojí u Intelu jen Celerony D a to navíc jedině 65nm CedarMill, které jsou světlým bodem v současné bídné nabídce Intelu pod cenou 4500. Ostatně Intel sám starých Celeronům D podkopl nohy a zrušil jejich další výrobu. Samozřejmě jak vybraný procesor od AMD, tak vybraný procesor od Intelu mají více než dost síly na jakýkoli myslitelný program v domácím použití. Skutečně se nejedná o slabinu těchto sestav.
Testy procesorů naleznete zde
U základních desek není moc z čeho vybírat. Navíc volíme základní desky s integrovanou grafikou. Jedná se o nemalé ušetření peněz a pro kancelářské použití víc než dostatečné řešení. Bohužel i to nám zabrání sestavení levného PC na socketu 754, jelikož desku s integrovanou grafickou už neseženete. Nevadí, na sAM2 už ano. Na Intel je to celkem jednoduché. V obou případech vybírám značku Gigabyte. U AMD z nabídek MSI a levných ASUS jednoznačně nejlepší volba. U Intelu máme ještě slušnou, ale drahou možnost v podobě originál Intel desky. Samozřejmě čím víc připlatíte na desce, tím více výbavy získáte ;). Vybíráme nejlevnější z kvalitních. Test levných základních desek vám neustále slibuji - máme otestováno, jen jsem se k tomu ještě nedostal to sepsat :/.
Paměti, pevný disk, mechanika
Dobrá zpráva! Ceny operačních pamětí klesají. Takže dobře pro nás zákazníky. Dnes už asi nikoho nenapadne pořídit méně, jak 1GB paměti - pro kancelářské účely optimální hodnota s přihlédnutím k integrované grafické kartě, která si sem tam část paměti vezme pro sebe. I z pohledu Windows Vista, které umějí paměť konečně efektivně využívat, a čím více jí mají, tím lépe. Rychlost 667MHz je pak jasná volba, protože pomalejší 533MHz stojí stejně. U pevného disku se spokojíme s tím nejmenším, co trh nabízí. 80GB disk sice nemá dobrý poměr cena-kapacita, ale pro účel našich sestav je to kapacita královská. O 400 korun více stojí 160GB disk a o 800 korun více stojí 250GB pevný disk.
U optické mechaniky nevolím nejlevnější variantu, ale střední cestu. Pokud nějak upotřebíte technologii Light Scribe a podobně, pak zvolte odpovídající model. Já si vystačím s obyčejnou mechanikou, hlavně však jdu po rozhraní SATA. Jeden z posledních testů SATA mechaniky naleznete zde.
Skříň, zdroj, chlazení ...
Už jsem chtěl jásat, že Modecom trvale nabízí slušné a levné řešení. Bohužel Modecom v posledních verzích skříní začal osazovat horší zdroje, které s Fortrony vyrobenými v licenci již nemají mnoho společného a tak se vracím k jistotě v podobě povedené Cooler Master 330 a Fortronu 350W THN-P nebo S. Stejně tak mohu doporučit skříň AKASA Zen, jejíž test vám přineseme velmi brzy. Určitě nedoporučuji šetřit na zdroji i když je pro kancelářskou sestavu. Pokud by jste chtěli i tichý chod od uvedených sestav, pak není problém. Stačí vyměnit BOX chladiče na obou procesorech za Arctic Cooling Alpine za 200 korun a máte ticho - rozdíl neuslyší leda hluchý. Do skříně také doporučuji osadit, alespoň jeden 120x120mm ventilátor. Například Xilence dělá levné a tiché. Opět dobrá zpráva - sehnal jsem na test levné chladiče i zmíněný Xilence ventilátor, takže proměříme a přineseme nějaký ten článeček aby jste viděli, že vás netaháme za nos.
Pojďme se dnes ještě podívat na sestavy mezi 10 a 20 tisíci. Možná se ještě sluší dodat, že pokud potřebujete počítač skutečně jen jako psací stroj, či na filmy a podobně, pak je tu také jistá možnost v podobě pořízení levného notebooku. Jeden pěkný a levný (16000) od HP tu pro vás také máme připravený. A teď již pojďme na ty dražší sestavy.
|