Strana 3 z 3
Počítačové sestavy pro náročnější uživatele
Samozřejmě integrovaná grafická karta, malý disk a tak podobně, nestačí každému. Rád si připlatí, tak se podívejme, co stojí za ten příplatek. Podívejme se na sestavy mezi 14 a 18 000 korunami. Rozhodně se tyto počítače již dají označit za multimediální a jsou základem kompletních sestav po připočtení ceny LCD a dalšího příslušenství kolem 25 000 korun.
¨
Tentokrát jsou rozdíly mezi 14 000 a 18 000 sestavami větší, než jsme zvyklí. Nacházíme se v cenových hladinách, které jsou atraktivní pro největší skupinu zájemců o nový počítač. A je celkem dost na co připlácet a příplatky nejsou vysoké. A skutečně je z čeho vybírat.
Procesory a základní desky
V čem se liší sestavy za 14 a 18 000 korun? V levnějším sestavách nalezneme jednojádrové procesory, ale v těch dražších již dvoujádrové. Pravdou však je, že dvoujádrové procesory v dražších sestavách jsou na jedno jádro pomalejší, než procesory v těch levnějších sestavách. Ale programů optimalizovaných pro dvoujádra jen příbývá, takže již bych to za takový problém neviděl. Navíc nové Vista když už nic, tak konečně umí skutečně více jader pořádně využít. Tak trochu nechápu, jak někdo může tvrdit, že AMD by pořídil dnes jen blbec, když slušná nabídka Intelu se omezuje dnes pouze na Core 2 Duo, které ovšem začíná na 4600 korunách. AMD si je vědomo, že na nejvyšší mety dnes nemá a tak se soustředí na ty nižší, na které Intel v současnosti, s prominutím, kašle. Samozřejmě nízké ceny ještě automaticky neznamenají vysoké výdělky - zde Intel AMD celkem solidně válcuje - na dražších Core se i za cenu nižších prodejů dá díky vyšší provizím trhnout více. A je to vidět. AMD 3500+ na 2,2GHz za 2450 korun spolehlivě vyškolí vše kolem sebe z nabídky Intelu - pakliže se nejedná o dvoujádro v podobě Pentia D v pro něj napsaných programech. V případě dražších sestav jsem si tedy již dovolil osadit dvoujádrové procesory. U AMD máme skutečně zajímavé ceny hned několika modelů. AMD 3800+ EE za 3500 s DPH je jasný hit. Intel se s ničím podobným této nabídce AMD ani nepřibližuje, pakliže nepovažujeme za konkurenci právě stará Pentia D. Jenže u Intelu nám nic jiného, než osadit výběhové Pentium D, nezbývá. Rozhodně bych tedy AMD nezatracoval. To, že nemá výkonovou konkurenci vyšším modelům Core totiž většinu lidí celkem nezajímá a hlavní prodeje se odehrávají v procesorech pod 5000 korunami. Samozřejmě chceme-li taktovat, pak doporučuji si na Core2Duo připlatit, taktovat AMD se dnes na druhou stranu zase skoro nevyplatí zatímco nataktováním Core2Duo se dostáváme do nevídaných výšin výkonu.
Testy procesorů opět k nalezení zde.
Základní deska je základ a na ní se nešetří. U AMD je dnes stále nejslušnější nForce5 chipset. Nejsem asi sám, co již nechápavě kroutí hlavou nad situaci kolem ATI chipsetů na AMD. Stále nic, nic, nic. Člověk by očekával, že měsíce po odkoupení ATI společností AMD bude chtít AMD již dávno plnit vlastní kapsu a ono nic - nVidia pořád vládne. Z nabídky výrobců základních desek pak opět mezi MSI, levnými ASUS a Gigabyte raději sáhnu po Gigabyte. nForce4 bych díky jeho problémům dnes již nebral. Pozor na chipsety nForce500, což jsou jen přeznačené nForce4, kterých se chce nVidia zbavit. U dražší varianty AMD pak je na trhu solidní nabídka v podobě ASUS 570Ultra. U Intelu volím chipset i945P u levnější sestavy a u dražší sestavy si dovolím sáhnout již po řešení i965P. Základní deska Foxconn určitě nebude špatnou volbou.
Grafické karty ...
Samozřejmě na čem lze neustále přidávat je grafická karta. Výkon prostě něco stojí. Pokud chcete lepší detaily a vyšší FPS pak musíte i náležitě přidat. Nejslabší grafickou kartou, kterou se vyplatí pořídit jako grafickou kartu je 7300GT nebo ATI X1300XT. Pozor na nabídky nvidie 7300GS a podobně, ty jsou vyhozené peníze. Nově musím upozornit i na ATI X1050 a X1550. V případě X1050 se jedná o starou nedobrou X550 a v případě X1550 o X1300PRO. Obě nabídky ignorujte. Do sestav jsem navíc vybral dražší variantu 7300GT, která je ale osazena DDR3 paměťmi. Velmi dobrá volba. Samozřejmě konkurencí je X1300XT.
Testy grafických karet zde.
V případě dražších sestav pak máme opět vyrovnaný duel 7600GS proti X1650PRO. Cenově a díky přítomnosti DDR3 pamětí a pasivnímu chlazení vychází lépe X1650PRO. Záměrně volím pasivní chlazení grafických karet, protože aktivní chladiče jsou zbytečně hlučné. Vyskytli se stížnosti, že tyto grafické karty topí, ovšem to je celkem logické. Také nedoporučuji chlazení skříně a kvalitní skříň, jen tak pro nic za nic. Nejen, že pak s chodem pasivních karet není problém, ale přispěje to i k chlazení ostatních komponent a k významnému omezení hluku. Nemůžete prostě chtít chladné komponenty bez chlazení.
Operační paměti, pevné disky, mechaniky ...
V případě operačních pamětí volíme samozřejmě ve všech případech konfiguraci 2x512MB. Dobrou zprávou je, že výrobci se nám umoudřili a ceny pamětí citelně klesly. Tak aby nám to vydrželo ;). U levnějších sestav si moc vyskakovat nemůžeme a spokojíme se s 667MHz moduly s časováním cl5 nebo u AMD bych doporučil co nejnižší cl4 nebo cl3. U dražších sestav jsem osadil paměti právě podle preferencí procesorů. AMD totiž hraje spíše než na vysokou frekvenci na dobré časování a takové cl3 proti cl 5 je celkem rozdíl. U Intelu časování nehraje takovou roli a spíše mu sedí frekvence. Tedy u AMD volím 667MHz cl3 a u Intelu 800MHz cl5. Pozor(!!!) většinu těhle lepších časování musíte na základní desce ručně nastavit, jinak většina modulů bude fungovat na standardních cl5.
U pevných disků volím ze současné nabídky Western Digital KS se 16MB vyrovnávací paměti a 250GB kapacitou. Za uvedenou cenu asi nejlepší nabídka. Jedinou dnešní konkurencí jsou méně dostupné a o něco dražší Seagate řady 7200.10, to je také dobrá volba. U optické mechaniky opět volím SATA rozhraní. Samozřejmě nikomu nebráním si přidat na větší disk ;).
Skříň, zdroj a chlazení ...
Nemám důvod ke změně Cooler Master 330 se skutečně povedl. Výrobce myslel hlavou a nezakryl předek ohyzdným plastem skrz který vzduch skutečně nemůže, poněvadž teleportovat se, navzdory mínění některých výrobců, vzduch stále neumí. Do Cooler Master 330 lze osadit i do zadní pozice 120x120 ventilátor a v předu jsou prachové filtry. K uvedeným sestavám stačí 350W zdroj. Tedy pokud to bude mnou navržený Fortron 350W THN-P (možno i S). Levnější zdroj je vyhození peněz. Další alternativou jsou skříně Akasa Zen a Themraltake Mambo.
K chlazení jsem již hovořil. Doporučuji osadit skříň dvěma 120x120 ventilátory, tiché a levné jsou například Xilence. Rozhodně doporučuji vyměnit BOX ventilátory (ty ale nevyhazujte pro případnou reklamaci). Arctic Cooling Alpine je mnohem tišší než BOX (jak AMD , tak Intel), nicméně není vhodný pro výkonnější procesory. Pro výkonnější procesory doporučuji nový Thermaltake v případě AMD (je to skoro okopírovaný AC Freezer 64, který totiž sám na socket AM2 nepasuje). Pro Intel je AC Freezer 7 skvělou volbou je mnohem tišší a váš procesor vám poděkuje, protože snížení teplot je proti BOXu enormní. Zítra se mrkneme na sestavy nad 20 000 korun.
//EDIT: Opraveny tabulky ;)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|