Strana 2 z 8
- Jak vybírat PC sestavy a historické okénko – ohlédnutí do 2008
K dobrému přehledu musí patřit i skvělý přehled o skutečných schopnostech, výkonu a kvalitách různých komponent, z kterých jsou PC složeny. Na internetu najdete různé články s doporučením PC na nákup, ale většinou mají společného jmenovatele, kterým je, že autor sestav většinu doporučených komponent, nezná, netestoval a tak těžko může vědět vše a udělat nejlepší doporučení. Na DDWorld.cz s tím ale problém nemáme. Testujeme hodně komponent a doporučujeme tak věci, které skutečně známe, máme otestované, nebo s nimi máme zkušenosti a víme, jak se v dané sestavě budou chovat. Nejsou produktem jediného člověka, ale podílí se na nich několik lidí, kteří se stavbou PC přicházejí do styku každý den.
PC sestavy na našich stránkách jsou tedy složeny a doporučeny na základě skutečné znalosti jednotlivých komponent, žádné skládání sestav jen podle ceníků se nekoná. Víme a známe schopnosti, výkon, kvalitu i kompatibilitu všeho, co doporučujeme a téměř vše jsme měli v ruce. Dáváme i nějaké ty alternativy. Při výběru a doporučení se soustředíme na několik věci:
1, nesnažíme se vejít do dané ceny za každou cenu
Typickým nešvarem je snaha vejít se pevně stanovené hladiny, přičemž ale musíte udělat řadu kompromisů, které ve výsledku nejsou nutné, protože lepší, kvalitnější i výkonnější komponenty ve výsledku vyjdou třeba jen o pár set korun víc. Naše sestavy tedy netlačíme do striktně omezených cenových hranic, ale snažíme se na každé cenové relaci doporučit zkrátka to nejlepší a ideální, co se vyplatí pořídit. Nešetřete tedy pár korun za každou cenu!
2, Poměr cena-výkon a cena-kvalita je svatý
Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Kvalitní komponenty nestojí o moc více než ty nekvalitní, přitom provozní vlastnosti mají výrazně lepší. Nešetřete za každou cenu. Neméně důležitý je poměr cena-výkon. Nenakupujte podle značky procesor ani grafiku, nekupujete nic, než logo. Žádnou prémiovou kvalitu, výkon ani jiné bonusy. Vždy kupujte to nejlepší, za vaše peníze (každý máme jiné limity). Jinými slovy to, co vám poskytne nejvyšší výkon s moderními technologiemi v nejlepší kvalitě a dobrými provozními vlastnostmi (tedy tiché a úsporné), a to vše za co nejnižší cenu. Cokoliv jiného je prostě hloupost.
3, Doporučujeme PC sestavu jako základ
V našich doporučeních nenajdete periferie, jejichž výběr je značně individuální a nelze tak doporučit objektivně, jako to lze u HW v PC. Proto výběr periferií necháváme jen na vás a snažíme se vám vyjít vstříc nějakým tím testem, kterým na nějakou tu zajímavou periferii upozorníme. V tabulkách ale uvádíme cenu potřebného OS (a vhodné verze k dané sestavě).
- Historické okénko – PC sestavy Vánoce 2008 (3 roky zpět)
Podívejme se krátce do minulosti, na sestavy, které jsme kupovali přesně před 3 lety a které mnozí právě aktuálně nahrazují, nebo by chtěli nahradit novými:
Začněme u 14 000 relace, kde nám kralují dnes už v podstatě nepoužitelné procesory AMD X2 6000+ a Pentium DualCore E5200 spolu s již nestačící HD 4850 grafikou s podporou pouze DX10. Ale tehdy to bylo velmi zajímavé herní dělo pro méně náročné :).
U sestav kolem 20 000 už jsme si užívali výkonu první generace Phenom II X3 a zasloužilého Core 2 Duo E73000. Za 6000 korun jsme tehdy pořizovali slušně výkonnou herní grafiku HD 4870 512MB, které už dnes také rychle dochází dech.
A za 45 000 korun, tedy to nejlepší, tam jsme si užívali výkonu čtyřjádrových procesorů. Za 5000 to byl například legendární Q6600 od Intelu, který ale už dnes také poněkud dodýchává a hlavně s vysokou spotřebou. Za 12 000 korun jsme si ovšem užívali první povedené duální grafiky AMD Radeon HD 4870 X2. Od jejího vydání vlastně nepřetržitě drží AMD korunu výrobce nejvýkonnější grafiky na trhu, i když byli pokusy o její sesazení, nikdy nedopadli jednoznačně, a ten poslední letošní byl dokonce selháním na celé čáře. A nic nenasvědčuje tomu, že by AMD o svou korunu mělo v dohledné době přijít. Trochu škoda, že se konkurence víc nesnaží.
Tak to jsou sestavy, které jsou aktuálně zralé po 3 letech na výměnu a nyní se tedy podívejme, za co je vyměnit.
|