Strana 6 z 8
- Výkon a kvalita pro náročnější
- multimediální PC za ceny kolem 30 000 korun
Chcete vysoký výkon pro hry v maximálních detailech a možná vhodný i pro Eyefinity/Surround hraní a práci na třech monitorech? Chcete kvalitu po všech stránkách? Pak můžete mít tohle všechno za cenu kolem 30 000 korun.
Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy tak, jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!
- Výkonný a kvalita pro náročné za dostupnou cenu
U sestav za 30 000 korun jsme také připravili dvě varianty. Tu první cenově přijatelnější s lepším poměrem cena-výkon, a druhou, kde je výkon a kvalita až na prvním místě. U AMD je bohužel pro nás (tedy konkurenční prostředí a souboje firem) v této cenové kategorii už znát, že prostě výkonově na Intel dnes nestačí. Ale také s procesory končí na ceně 4800,- a výše už nic nenabízí. Na 5000 však Intel se skutečně výkonnými procesory sotva teprve začíná!
Z našeho podhledu je z hlediska výkonu a možností vůbec nejzajímavější sestava Intel varianta č.2 – cenově dostupná X79 platforma s velkými možnostmi budoucího upgradu a masivního navýšení výkonu!
- O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!
Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.
Procesory a základní desky
AMD v této kategorii vyrovná jen výkon dnes už starších ale stále výkonově aktuálních Core i5-2500/2500K, i když je FX-8150 hodně výkonný procesor a dokáže být v některých náročných úlohách zaměřených na více jader i o dost výkonnější, a jeho cena je dnes hodně zajímavá, protože je i nižší. Na Core i7-2600/2700K samozřejmě už nestačí, jenže ta stojí také bohužel o poznání více a osobně bych nad jejich pořízením ani nového Core i7-37xx vůbec neuvažoval. AMD je dnes hodně zajímavá volba poměrem cena-výkon, pokud chcete více toho výkonu, určitě vezmete Intel, ale také si řádně připlatíte.
AMD platforma nabízí i levnou skutečně kvalitní deskou za hubičku (ASUS SaberTooth), kdy nic podobného prostě na Intelu za tyhle peníze neseženete, takže to přidává AMD platformě nemálo na atraktivitě a cenově ji trochu zvýhodňuje jako komplet (při srovnatelně kvalitních deskách). Intel platforma samozřejmě nabízí kvalitní desky, jen stojí trochu více. Ve výsledku tak AMD nabízí vynikající poměr cena-výkon jako celek CPU+deska, což je pro některé silný argument. 22nm Intel + nová Z77 deska, je záruka vyššího výkonu, ale také si na to nemálo připlácíte, což poměr cena-výkon výrazně negativně ovlivňuje. Volba je na vás.
Pro mě je ovšem v této cenové kategorii nejzajímavější zcela jiná volba - skutečná High end platforma Intel X79, kde čtyřjádrový Core i7-3820 je stále jedno z nejvýkonnějších 4jáder na světě, má čtyřkanálový řadič pamětí a i když je pro OC zamčené a omezené, X79 platforma jej neomezuje, takže nataktovat jde opravdu hodně. A možnosti rozšíření X79 platformy o supervýkonné 6 a později 8 jádrové procesory, to je výrazně více, než vám mainstreamová LGA 1155 platforma kdy nabídne.
Grafické karty
Ideální grafikou do těchto sestav je vynikající Radeon HD 7870. To je opravdu hodně povedená grafika, jenže má jednu zatím podstatnou nevýhodu. Je drahý! A to tak, že absurdně. Zatímco ceny HD 7900 i GTX 670/680 modelů mírně korigují a padají, HD 7870 zůstává na svém, což znamená, že je jen o málo levnější a to prostě neodpovídá situaci. Navíc mezi HD 7850 a HD 7870 je velká mezera a nic za 6000-7000, co bychom tam rádi viděli. V současné době tak kupovat HD 7870 za 8200 korun, když taktovaná výrazně výkonnější HD 7950 v OC edici od GB stojí 8900 je prostě nesmysl.
Na trhu je i nová GTX 670, kde důrazně doporučuji vyhýbat se jejich nákupu v referenčních verzích (krátké PCB). Nereferenční edice jsou mnohem kvalitnější a zajímavé, a to hlavně OC verze od GB, která výkonově dokáže dotáhnout GTX 680, ale stále stojí celých 10 000. Problém je, že poměrem cena-výkon je OC verze HD 7950 stejného výrobce stejné edice lepší a výhodnější a OC potenciálem normálně výkonově tuhle kartu také dorovná. Ba co hůře, za stejnou cenu, co stojí GTX 670 OC můžete mít už dnes ref. HD 7970 a to je karta vyšší třídy. Vůbec mi to přijde dost absurdní tahle současná situace. Výkonově jsem vám v nedávném testu jasně ukázali, jak se věci mají:
Výběr je tedy na vás. Osobně doufám, že spadnou ceny HD 7870, které opravdu nejsou úměrné pozici této jinak zcela vynikající mainstreamové karty. Bohužel grafika za 10 000 korun je do 30tis sestav hodně drahá sranda a jak vidíte, dost překračujeme stanovené limity a to i s osazenou HD 7950 s cenou pod 9tis.
Operační paměti, pevné disky a další
Při výběru operační paměti pro X79 pamatujte, že je to 4kanálová platforma, takže potřebujete ideálně 4 moduly, proto volíme hned 16GB DDR3 1600MHz paměti za 2400 korun, samozřejmě u LGA 1155/AM3+ si vystačíte s 8GB a dvěma moduly pro dvoukanálový řadič, takže můžete 1200 korun ušetřit, což vás u AMD varianty 1 dostane s celou sestavou na těch 30 000 korun. Jestli vám tedy jde výrazně o ten poměr cena-výkon a každou korunu. Opět pozor na RAM s vysokými chladiči kvůli chlazení CPU ...
U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita, ale víte jak to nyní je. 1TB model je rozumné maximum a vlastně i minimum. Mnohem důležitější je SSD, které do těchto sestav prostě už patří. Rozumný je výběr alespoň 120GB kapacity, pro systém a programy. Vybírejte hlavně z nabídky firem OCZ, Kingston a Intel. Kromě lsické DVD-RW optické mechaniky můžete zauvažovat ještě o čtečce paměťových karet pro svou sestavu do 2,5“ pozice ve skříni.
Diskutovat o použití kvalitního zdroje, bedny a chladičů nemá v této cenové relaci žádný smysl. Je to samozřejmost. U všech kategorií máme z čeho vybírat. Udělal jsem výběr za vás a u každé platformy doporučil ideální chladič vzhledem k rozložení komponent. U zdrojů je tu hodně modelů od SEASONIC, TAGAN a ENERMAX nebo vyšších FORTRON modelů. U skříní doporučuji nejen kvůli montáži, ale i kvůli chlazení sáhnout po bigtower skříních a i zde jsou desítky modelů od značek, jako jsou třeba CoolerMaster. Rozhodně osaďte i kvalitnější zvukovku, která výrazně přidá na zážitku z filmů, her i hudby. Samozřejmě s odpovídajícím 5.1 repro systémem.
Tyhle sestavy jsou tak nějak tím rozumným maximem, na co se běžnému i náročnému uživateli vyplatí připlácet. Nicméně je mezi námi i pár extrémistů, kteří prostě chtějí to nejlepší …
|