Průvodce aktuálním nákupem a výběrem Počítače a komponent (03/2012) – co se vyplatí a co ne Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 30 březen 2012
Přejít na obsah
Průvodce aktuálním nákupem a výběrem Počítače a komponent (03/2012) – co se vyplatí a co ne
Jak vybírat počítač a historické okénko - ohlédnutí do roku 2009
PC sestavy pro méně náročné - do kanceláře i domácnosti za 10 tisíc
PC sestavy pro multimediální využití - výkon za rozumnou cenu kolem 15 tisíc
Solidní výkon a kvalitní herní PC za rozumné ceny kolem 20 tisíc
Výkon a kvalita pro náročnějsí - multimediální PC za ceny kolem 30 tisíc
Nic než výkon a kvalita pro nejnáročnějsí - jak koupit nepředražený výkon?
Závěry a doporučení ohledně monitorů

 

 

  •  PC sestavy pro širší multimediální využití

                                      – výkon za rozumnou cenu kolem 15 000 korun

 Pokud hledáte dostatek výkonu za rozumnou cenu a použitelnost pro všechno, včetně aktuálních náročných her a aplikací, pak vás budou zajímat sestavy kolem 15 000 korun. Připravili jsme pro vás hned 2 varianty od každé platformy, kde první varianta je podle nás ta zajímavější, i když o něco dražší a druhá je zaměřena na co nejnižší cenu.

 Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy tak, jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!

 

  • Levný a výkonný multimediální základ

Za zhruba 15 000 korun včetně OS můžete dnes mít opravdu hodně. Tedy za předpokladu, že si necháte poradit a dobře vyberete. Jinak můžete také 15 000 vyhodit z okna a koupit nějaký výběhový hardware a uvolnit tak místo ve skladu mnohem novějším a lepším komponentám, které si vybere někdo chytřejší. S DDWorld.cz ale budete vy ti chytřejší. Takhle by to mělo vypadat:

Pokud chcete od Intelu slušné čtyřjádro (Core i5), musíte si poměrně dost připlatit. Ale výkon má slušný. Vzhledem k tomu, že po PC za 15tis chceme hlavně ten výkon, trochu to komplikuje výběr.  Pokud nemáte alespoň 3700 na čtyřjádrový procesor, o platformě Intel LGA 1155 bych dnes v této cenové kategorii nepřemýšlel. Problém je, že AMD nemá o nic moc lepší nabídku. I když výkon je ve výsledku o něco málo nižší, ale zase je k dispozici jako platforma se srovnatelně kvalitní deskou o něco levněji. Celkově nejsme s nabídkou CPU kolem 2500-3000 korun vůbec spokojeni a moc na výběr tedy není. Solidní grafickou kartou, která vám zajistí slušný grafický výkon za nízkou cenu, je úsporný a slušně výkonný Radeon HD 7770 GHz.

 

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

 

  • Procesory a základní desky:

U Intelu je situace už nějakou dobu beze změn. Ceny se hýbou jen vlivem kurzu. Každopádně u Intelu je asi první slušný procesor, o kterém bych přemýšlel do slušného domácího multimediální stroje, čtyřjádrový Core i5-2310, ale jeho cena je opravdu dost vysoko. Jenže konkurence na tom není po ukončení Phenom II modelů o nic lépe. Takže opravdu celkem bída. U základních desek LGA 1155 máme ale jasno, určitě berte Z68 modely, které nabízejí dokonalé spojení výhod P67 a H67 a tedy i grafické výstupy. Hodně zajímavý a cenově přístupný model má aktuálně Gigabyte – na trh už ale míří nové Z77/H77 modely, ty ale budou ještě nějakou dobu dražší a tady nám jde o každou stokorunu.

U AMD je situace složitější. Pokud chcete vysoký výkon a integrovanou grafiku k tomu, tak AMD FM1 platforma, kde už ale zároveň mít tu integrovanou rafiku nemusíte a pak je tu zajímavý Athlon II X4 651 za velmi zajímavou cenu. Bohužel na AM3+ už definitivně skončily Phenom II X4/X6 procesory, takže máme na výběr z vyšších modelů už jen nové FX procesory, kde je hodně zajímavá novinka FX-4170, což je první procesor na trhu s taktem přes 4GHz. Konkrétně má 4,2-4,3GHz! Doporučujeme vybírat už jen AMD 900 desky, které jsou připraveny pro nové procesory Bulldozer a budou tu s námi ještě dlouho, a v roce 2012 (Q3/Q4) se dočkáme i nové půl generace procesorů FX s architekturou PileDriver, které do AM3+ stále budou pasovat.

Celkově s tím výkonem u procesorů to bude podobné, Intel o trošičku celkově výkonem i proovzně lepší, na druhou stranu srovnatelně kvalitní základní desky u Intel platformy vyjdou o něco dráž, takže AMD pak jako celek vychází levněji a poměr cena-výkon to tedy srovnává. Tak si vyberte.

 

  • Grafické karty

Nabídka grafik kolem 4000 korun s dostatečným výkonem je zajímavá. NVIDIA i AMD se v této cenové relaci, ve které se toho prodá opravdu kvantum, hodně snaží.  Před měsícem ale vyšly nové 28nm grafiky AMD HD 7700, které s minimalistickou spotřebou nabízejí výkon na úrovni HD 6850/GTX 640 i lepší. Jejich cena je kvůli drahému výrobnímu procesu vyšší, takže poměrem cena-výkon mohou některé 40nm HD 6850 nebo GTX 460/560 vyjít o trošičku lépe, ale jakmile přijde na přetřes spotřeba, je HD 7770 o desítky Wattů úspornější (takže to rychle výhodnost 40nm grafik srazí i porazí), výbava je také mnohem lepší a jeho výkon samozřejmě poroste se zlepšováním ovladačů, což u starších model už nehrozí. Takže opravdu nemá smysl uvažovat nad jiným modelem než 28nm Radeon HD 7770. A jakou edici konkrétně?

TEST: Sapphire Radeon HD 7770 OC GHz edition – nový grafický etalon úspornosti a efektivity je zde!

V současné nabídce je skutečně zajímavá jen jedna jediná. Za minimální příplatek proti referenčním základům, nabízí Sapphire taktovaný model na 1150MHz s vynikajícím chlazením! Nikdo takto povedený komplet za takto nízkou cenu nenabízí, takže volba grafické karty kolem 3500,- je nyní hodně jednoduchá a jednoznačná.

 

  • Operační paměti, pevné disky a další

Výběr operačních pamětí je jednoduchý – DDR3 1600MHz. Díky cenám pamětí nemá smysl uvažovat o ničem jiném, než 8GB (2x4GB) paměti za pouhých 1000 korun. Pozor na ty okázalé hřebenové pasivy u některých RAM modelů, počítejte s tím, že ne pod každý chladič procesoru se dají bez problémů nacpat. U nové AMD Llano platformy bychom ale doporučili 1866MHz moduly a stejné to bude i u nových Bulldozer AMD procesorů, které je také nativně využijí. Samozřejmě využít se dají i u Intelu a ceny už jsou celkem příznivé, ale není to rozhodně nutné.  

 U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita. V současnosti je to jednoznačně 1TB model, který pořídíte za 2350 korun. U této cenové kategorie sestav je zatím investice do slušného SSD velkým finančním zásahem a 2700 korun za 60GB SSD se do 15tis zatím dost dobře nevejde, takže dejte pozor na výběr HDD, aby měl 7200ot/min a nebyl to jen odkládací disk. Určitě bych ale do budoucna o SSD pro systém pouvažoval. U výběru optické mechaniky, klasika: DVD-RW SATA to jistí. Zauvažovat můžete na čtečce paměťových karet pro svou sestavu do pozice 2,5“.

Rozhodně nepodceňuje výběr napájecího zdroje, který je určující pro stabilitu, chlazení a bezproblémový chod PC. Nepotřebujete u těchto sestav nějakou 500W, když vám stačí kvalitní 400W. Důrazně doporučuji pořízení alespoň modelu SEASONIC OEM, pokud vás zajímá co nejnižší cena. Nákup levného zdroje z hodně W není ušetřením. Vzhledem k tomu, že bude chladit i celou sestavu, je výběr účinného zdroje důležitý. Na procesor určitě doporučujeme obětovat pár korun na opravdu tichý chladič, protože BOX rozhodně tichem nevyniká – stačí, ale ty 2 stovky se na lepší rozhodně vyplatí, ovšem jen v případě, že nehodláte více taktovat. Pokud chcete taktovat, musíte pořídit lepší chladič, v sestavách verze 1, je pro tento případ jeden zajímavý a cenově dostupný navržen. Pokud jde o skříň – stačí i nějaká mATX, ale pozor na velikost vámi zvolené desky. Doporučujeme proto raději běžnou CoolerMaster Elite 31x řady. 

S výkonem, který nabízí tyto sestavy, bude řada méně náročných uživatelů v kanceláři i domácnosti, včetně hráčů, vrchovatě spokojena, ale jsou tu i náročnější uživatelé a tak se podívejme, co lze pořídit ve vyšších cenových hladinách …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 81x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1670x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1833x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3924x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1299x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1267x
Komentářů: 1