Strana 5 z 7
- PC sestavy pro multimediální využití – výkon za rozumnou cenu
Pokud hledáte dostatek výkonu za rozumnou cenu a použitelnost pro všechno, včetně nejnáročnějších her a aplikací, pak vás budou zajímat sestavy kolem 20 000 korun. Připravili jsme pro vás dva základy, které vynikají skvělým poměrem cena-výkon i cena-kvalita.
- Levný a výkonný herní a multimediální základ
Za zhruba 18 000 korun včetně OS můžete dnes mít opravdu hodně. Tedy za předpokladu, že si necháte poradit a dobře vyberete. Jinak můžete také 18 000 vyhodit z okna a koupit nějaký výběhový hardware a uvolnit tak místo ve skladu mnohem novějším a lepším komponentám, které si vybere někdo chytřejší. S DDWorld.cz ale budete vy ti chytřejší …
Opět se asi budete rozhodovat mezi platformami AMD a Intel a opět platí, že Intel to s cenami dvoujádrových CPU Core i3-5 opravdu hodně přehání a ty se tak nedokáží v moderních multijádrových aplikacích vyrovnat nativně čtyřjádrovým konkurenčním procesorům AMD, ačkoliv v jiných aplikací to může být i naopak. Ve výkonu na jedno jádro je Intel jasně lepší, ale 4 jádra jsou více než 2 a to se počítá. Vzhledem k tomu, že po PC za 18tis chceme hlavně ten výkon, nemá tedy smysl o Intel platformě díky limitaci dvěma jádry v daných cenových hladinách, moc uvažovat. Navíc když už vlastně nejsou procesory do LGA1156 aktuální. Bohužel na nové modely do LGA 1155 si v této cenové kategorii ještě počkáme, stejně jako na desky s opravenými čipsety. Solidní grafickou kartou, která vám zajistí slušný grafický výkon za nízkou cenu, je Radeon HD 6850/6870.
- Domácí multimediální základ pro náročnější
Za 25 000 korun včetně OS toho už můžete mít ještě více. A tato sestava je u nás opravdu ta, kterou bychom vám nejvíce doporučili jako herní a multimediální základ.
A zde začíná u Intel platformy problém. Pokud chcete moderní čtyřjádrový procesor od Intelu, tak bychom vám velmi rádi doporučili nový Core i5-2400. I když je trochu předražený, jeho výkon a spotřeba jsou opravdu perfektní. Bohužel procesor mít sice můžete, ale nemáte jej kam osadit, protože všechny základní desky pro tyto procesory mají chybu v čipsetu a výrobci je stáhli z trhu. Jistou možností by bylo pořídit tedy starší Core i5-760 do LGA1156 za cenu téměř 4500 korun, ale tento CPU už byl vlastně ukončen a desky P55 také skončily. Takže výběr sestavy je velmi jednoduchý, protože Intel tedy nic nenabízí, je tu AMD. To ale i kdyby Intel nabízel, tak exceluje poměrem cena-výkon, kdy za méně než 4000 korun pořídíte šestijádrový procesor!
Pokud jde o grafický výkon, vybírat můžete z HD 6850/6870 nebo GTX 560 či HD 6950. Výběr je ale poměrně jednoduchý …
- O komponentách podrobněji
Jak už bylo řečeno, souboj mezi AMD a Intel byl vyřešen stažením základních desek P67/H67 z trhu, protože ten čipset obsahuje chybu. Intel zastavil výrobu a chystá novou verzi. Ta se ale teprve musí otestovat, dostat do výroby, následně výrobcům desek, kteří ji osadí na nové desky a ty teprve půjdou do obchodů. Dočkat bychom se měli na konci Dubna. Jinak by za 4000 korun byly nejlevnější čtyřjádrový procesory Intel Sandy Bridge dost zajímavé. I když AMD skutečně výrazně kontruje cenou a v některých ohledech pak mají X6 navrch i výkonově. Navíc tradiční taktování u nových Intelů je v podstatě nemožné, pokud si nekoupíte K edici. Ale už v základu mají nové CPU výkonu více než dost. Problém je, že je prostě díky chybě Intelu teď nikam neosadíte, takže to nemá smysl řešit a starší LGA 1156 platformu skutečně kupovat nebudeme.
Jinak u základních desek doporučuji opět vybírat z trojice Gigabyte, ASUS, MSI, přičemž nemusíte nutně připlácet na TOP modely. Na AMD platformě máme i nové čipsety a opravdu hodně atraktivní deskou je GB GA-870A-UD3, která nabízí doslova všechno a za cenu pouze 2600 korun. Na platformě Intel pak máme už delší dobu P55 desky a výběr je víceméně beze změn.
Doporučujeme vám velký test 28 základních desek ve všech cenových kategoriích, kde jsou otestovány nejzajímavější modely.
Výběr grafických karet je v současnosti dost bohatý. Pokud chcete grafickou kartu s nejlepším poměrem cena-výkon, pak se podívejte po HD 6850/6870. Mají vyšší výkon než GTX 460 a o dost nižší spotřebu. Novinkou na trhu je GTX 560 1GB, což je vlastně GTX 460 vyrobená správně s plně funkčním jádrem. Bohužel stojí 6000 korun, nabízí jen o 10% výkon než levnější HD 6870 a o dost vyšší spotřebu a má jen 1GB paměti. A protože HD 6950 2GB stojí lehce přes 6000 je jasně výkonnější a má 2GB paměti, GTX 560 vám nedoporučuji. Stejně tak nekupujte 1GB HD 6950, je to sice lepší volba než GTX 560, ale pořád je dost drahá a má jen 1GB paměti a 2GB verze není o moc dražší. Takže pokud to s hraním nemyslíte tak vážně a jde vám hlavně o cenu, tak HD 6850/6870 jsou pro vás jasná volba. Pokud to s hraním myslíte vážně a chcete, aby vám ta grafika chvíli sloužila, tak HD 6950 2GB je minimum, co vás zajímá. Navíc referenční edice mají slušnou šanci na odemčení na HD 6970!
Operační paměť je záležitost DDR3 modulů a to minimálně 4GB ve 2x2GB. Vzhledem k současným cenám ale rovnou osadíme 8GB protože stojí jen 2000 korun. Kupte ideálně solidní 1600MHz moduly s CL9 časováním. Pokud jde o pevné disky, tak poměr cena-kapacita je dobrý sledovat. Jinak na trhu už jsou i SATA6G modely, které ale přináší jen minimální nárůst výkonu proti běžným SATA3 modelům, takže není nutné se do nich hnát. Jistou možností by byly SSD disky, ale pokud nenajdete v rozpočtu alespoň 3300 korun na nejlevnější smysluplný 60GB model, tak to neřešte. Ze značek disků dnes doporučuji upřednostňovat Western Digital a Samsung modely. U SSD pak OCZ a Intel. Pokud jde o optickou mechaniku, tak DVD-RW SATA to jistí. Zauvažovat můžete na čtečce paměťových karet pro svou sestavu do pozice 2,5“.
Velmi důležitou součástí sestav je napájecí zdroj, skříň a chlazení. Výběr kvalitního zdroje je v tomto ohledu určující. Nekupujte hodně W za málo peněz a dávejte přednost značkám jako Seasonic, Enermax, Tagan, Corsair. Tím vyřešíte i problém chlazení, protože kvalitní zdroj s vysokou účinností nespotřebovává zbytečně moc energie a tedy se zbytečně nezahřívá a pomáhá chladit i celou sestavu. Tichý chod a kvalitní chlazení ale zajistí i dobrá bedna. Nemusíme platit mnoho, CoolerMaster Elite 330 je prověřená kvalita, byť je to opravdu základní skříň, takže příplatek na kvalitní skříně kolem 2000 korun se vřele doporučuje. Na CPU nezapomeňte ale pořídit výkonnější a hlavně tišší chlazení, které vám umožní využít naplno i OC možností procesorů a desek. Taktování s nimi snad nikdy nebylo jednodušší. Pokud chcete nahnat nějaký ten FPS a také chcete opravdu kvalitní prostorový zvuk a hru, film, hudbu tedy nechcete jen vidět, ale i cítit, nesmíte zapomenout na kvalitní zvukovou kartu, která vám otevře nové obzory.
Jako doporučený OS uvádíme Windows 7 HP 64bit. Rozhodně dnes ani neuvažujte nad 32bit verzí, která má řadu omezení, hlavně co se týká množství využitelné RAM, kdy 32bit je limitováno 3,5GB maximálně. A teď už nás čeká výprava do cenových hladin, kde už vybírají skuteční nadšenci, hráči a lidi, kteří chtějí maximální výkon, kvalitu pro všechny myslitelné aplikace.
|