Strana 5 z 7
Výkonné a kvalitní herní a multimediální PC
– to nejlepší za rozumné ceny
Samozřejmě není problém utratit za počítač 100 000 i 250 000 korun, ale u nás víme, že i high end, TOP výkon a TOP kvalita se dá nakupovat rozumně. Nejdražší neznamená vždy nejlepší a často o mnoho tisíc dražší produkt nenabízí nic, čím by cenu dokázal obhájit. Na DDWorld.cz vám tedy poradíme, jak nakupovat výkon a kvalitu a přitom neházet peníze vyloženě z okna …
- Výkonný herní a multimediální základ
Hodně luxusu a výkonu můžete mít se vším všudy už za 35 000 korun s daní. A takhle by to nějak mohlo vypadat:
Výběr platformy je zde už zajímavější. Intel dnes ve vyšším segmentu dominuje a AMD tam přeci jen už ztrácí, ale pořád se v cenových relacích do 5000 korun jedná o vyrovnané konkurenty, ale Intel je prostě výkonnější a o něco úspornější, ale také není nejlevnější. Na grafickém poli není dnes moc co řešit v segmentu kolem 8000 korun je dnes volba jedna jediná.
- Výkonný a kvalitní základ za slušnou cenu
Tím nejlepším, co v našich přehledech najdete, jsou sestavy kolem 60 000 korun. Zde najdou využití ty nejlepší komponenty, které dnes můžete mít.
Zde můžeme prohlásit, že AMD a Intel platformy nejsou úplně vyrovnané. AMD totiž vlastně ve vyšších cenových relacích dnes už nic nenabízí a Intel je zde jedinou volbou, pokud koukáte výše, než na 5000 za CPU. Samozřejmě pokud jdete po maximálním výkonu, pak si pořiďte Intel a Core i7-980X/990X – protože zde není nic, čím by AMD mohlo konkurovat (zatím, za 3 měsíce může být všechno jinak), bavíme se ale o procesoru s cenovkou přes 20 tisíc. Pokud vám jde o cenu, pak není co řešit. Velmi dobrou volbou by ale byly Core i7-2600 procesory (a trhu jsou dva modely, ten s K má jen odemčení pro taktování). Na grafickém poli už je také vše rozhodnuto a máme o výběru jasno a už na nic nečekáme.
- O komponentách podrobněji
Pokud jde o výběr procesorů, tak už vlastně bylo všechno řečeno. Pokud koukáte na peníze, tak nemá smysl u Intelu řešit nic než Sandy Bridge, bohužel nejsou základní desky, takže není co řešit. X58 platformu dnes pořizujte, jen pokud vám nejde o peníze a chcete výkon za každou cenu. Pak je docela zajímavý 32nm šestijádrový procesor Core i7-970 za 12 000 korun. Upozorňuji, že v druhé polovině roku ale přijde nástupce této platformy. Obří 8-10 jádrové procesory se čtyřkanálovým řadičem pamětí do obřího socketu LGA 2011.
U AMD bych upozornil na to, že X6 mají v podstatě stejné provozní vlastnosti jako X4 AMD, navíc 1055T se začíná kromě 125W verze prodávat i 95W. také slevy jsou hodně zajímavé a nejdražší modely 1100T stojí jen 5000. Pokud pokukujete po vyšším výkonu, tak v červnu dorazí AMD Bulldozer do AM3+ až s 8 jádry. Cenu vám ale neřeknu, neznám ji, pochybuji ale, že bude pod 7000 vzhledem k předpokládanému výkonu nad úrovní Core i7-980X. Nicméně dobrou zprávou je, že tyto procesory budou kompatibilní s většinou stávajících aktuálních desek AM3!
Zde si také můžete užít při výběru základních desek. AMD i Intel platformy nabízejí mnoho luxusních modelů. U X58 bych případně upozornil i na mATX desky! Stejně tak tu najdete i super výkonné a vybavené desky, jejichž ceny ale atakují 10 tisíc. Nicméně nic lepší nekoupíte. AMD platforma nemá tak extrémní ceny, ale přeci jen ceny luxusních, výkonných a vybavených nových edic AMD 800 desek stojí na poměry AMD poněkud více, než na co jsme byli zvyklí. Ale jsou vynikající. Doporučujeme tedy modely Gigabyte, ASUS a MSI a předvádíme vám je pravidelně v recenzích. SATA 6G a USB3.0 je zde standard, i když SATA6G mají nativně jen AMD 800 desky, USB3.0 je pak přes řadiče u obou platforem stejně jako je SATA6G přes přídavný řadič u Intel platformy. Intel už také vyřešil problém své LGA 1155 platformy u čipsetů a na trhu jsou nové B3 revize, kterým určitě věnujte pozornost. Brzy jich několik uvidíte v recenzích.
Výběr grafické karty je konečně bez otázek a čekání. Bitva titánů je za námi. AMD Radeon HD 6990 4Gb je nejvýkonnější grafickou kartou na trhu a navíc je i o něco levnější a úspornější než GTX 590, která na něj nejvíce ztrácí bohužel ve vyšších rozlišeních a DX11 hrách. Jedinou výhodou GTX 590 je nakonec tišší chlazení, které se ale pár dní poté ukázalo, jako že až taková výhoda není, když vám karta klidně hoří. Zatímco o spálené HD 6990 nikde neslyšíte, spálených GTX 590 už pár je a stačí k tomu málo. Trochu kartu nataktovat. NV sice vydala opravu ovladačů i BIOSU, ale podle všeho je problém prostě v tom, že karta je příliš malá a příliš mnoho žere:
V každém případě, konkurence to je, je to jediná NV grafika na kterou připojíte tři monitory, ale osobně bych ji v žádném případě nezkoušel taktovat. Pokud ale hledáte nejvýkonnější grafickou kartu na trhu, kterou ještě můžete bez obav taktovat tak Radeon HD 6990 je jasná volba. I zlevnil HD 6970 2GB a vychází teď dvojice HD 6970 stejně a ty není problém chladit tiše, ale zase žerou o dost více. A právě sleva HD 6970 2Gb pod 8000 znamená, že GTX 570 je zcela mimo hru (nemluvě o tom, že výkonově tahle karta soupeří v moderních hrách spíše s HD 6950 2GB). Mimo hru je i GTX 580, která díky povedeným ovladačům u AMD má jen o málo vyšší výkon než HD 6970 2GB a stojí o dost více. Výběr na grafickém trhu je tak konečně jasný a aktuálně už nemusíte na nic čekat, protože nové modely budou pravděpodobně až na začátku příštího roku - nejdříve.
Ale dál. Při výběru pamětí nezapomeňte, že X58 platforma je (na rozdíl od AM3 či LGA 1155) tříkanálová a tedy osazujete paměti po trojicích. U AMD jsme zvolili variantu 4x 2GB a tedy 8GB celkem, u Intel LGA 1155 pak to samé. Obojí jsou samozřejmě DDR3 2000MHz moduly. Pokud plánujete masivní OC, můžete uvažovat i o nějakých kvalitních modulech s certifikací pro 2500MHz, ale pro ostatní je to zbytečné. O něco zajímavější je to při výběru pevných disků. Samozřejmě klasický HDD osadíme kvůli kapacitě. Podporu SATA6G u něj řešit nemusíte, nevyužije ji, ale pro výkon sáhneme po SSD.
Kdo si jednou výkonné SSD vyzkoušel, ví, že ten rozdíl je ohromující. Nemluvíme o levných SSD, ale o kvalitních, které sice nabízejí jen zhruba 64-128GB za cenu 5000-8000 korun, ale jejich výkon je výrazně vyšší než u nejrychlejších běžných HDD. Do sestavy jsem doporučil OCZ Vertex2, který se v našem nedávném testu opravdu osvědčil.. Je to 2,5“ disk, tak na to při osazení do skříně pamatujte. Samozřejmě SSD disků je na trhu celá řada a jsou i mnohem výkonnější. Králem z běžných modelů jsou však OCZ a Intel, ale také podle toho stojí. Nově se na trhu objevují Intel 510 série, které za to opravdu umí vzít, a do výkonné sestavy bych o nich opravdu uvažoval. Investovat také můžete desítky tisíc až 250 000 korun do SSD pole ve formě PCIe Karty. Čtveřice SSD v RAID nabízí pak fenomenální přenosové rychlosti kolem 1000MB/s, ale ceny jsou rovněž extrémní. V oblasti SSD je ale určitě do čeho investovat a také je ten nárůst výkonu opravdu hodně znát. V případě optické mechaniky můžeme u dražších sestav sáhnout po Blu ray vypalovačce, jejichž ceny notně poklesly. Nicméně záleží na tom, zda jste BR formátu schopni využít, jinak nemá její pořízení samozřejmě žádný význam a stojí o 2000 více než DVD vypalovačka.
Diskutovat o použití kvalitního zdroje, bedny a chladičů nemá v této cenové relaci žádný smysl. Je to samozřejmost. U všech kategorií máme z čeho vybírat. Udělal jsem výběr za vás a u každé platformy doporučil ideální chladič vzhledem k rozložení komponent. U zdrojů je tu hodně modelů od SEASONIC, TAGAN a ENERMAX. U skříní doporučuji nejen kvůli montáži, ale i kvůli chlazení sáhnout po bigtower skříních a i zde jsou desítky modelů od značek, jako jsou třeba CoolerMaster, Thermaltake, Lian-li apod. Pokud jde o již zmíněné chlazení procesorů, tak vybíráme nejlepší chladiče. Jak víte z našich testů, jedny z nejlepších chladičů dělá firma NOCTUA a její model NH-D14 vám na základně našich zkušeností můžeme jen vřele doporučit, jako nejlepší chladič na světě, který je kategorií sám pro sebe. Jsou samozřejmě i jiné modely, ale tenhle je opravdu absolutní špička a vaší sestavě zajistí tichý chod a účinné chlazení. O nutnosti a využitelnosti kvalitní zvukové karty se také nemá smysl přít. Jednak jsou to FPS navíc, ale hlavně je to vysoce kvalitní zvuk, který oceníte u her i filmů, kdy uslyšíte jasně zřetelně i ten příslovečný špendlík spadnout na zem.
U těchto sestav můžete investovat i do DVD verze Windows 7 včetně drahé Ultimate edice 64bit verze, ale klidně si vystačíte i se 64bit W7 HP verzí a klidně jen OEM. Záleží na vás.
|