Strana 1 z 6 Nejlepší průvodce nákup PC sestav na českém internetu je zde s aktuálními informacemi.
Průvodce nákupem a výběrem PC 11/2010
- Aktuální rady a typy na nákup nejvýhodnější PC sestavy
Pravidelné rady a návody na výběr aktuálních PC sestav uvádíme na našich stránkách už od začátku roku 2006. Na rozdíl od některých pokusů o podobné články jinde, není toto jen teoretický výběr komponent podle aktuálního ceníku. DDWorld.cz totiž drtivou většinu doporučeného HW skutečně otestoval a často i v kombinacích, ve kterých to v našich sestavách uvádíme. A to je věc více než podstatná.
Aktuálně po pár týdnech přinášíme aktuální typy a doporučení na výběr PC sestav pro měsíc Listopad 2010. Tradičně bychom měly začít tím, zda je vůbec vhodná doba na nákup PC.
- Vyplatí se teď kupovat PC?
Máme na mysli z hlediska ceny, kdy PC komponenty a vše kolem nich je vázáno na kurz dolaru. Sledujeme pro vás průměrný kurz dolaru každý měsíc a přepočítáváme to na cenu sestav ve stejných cenových relacích. A takto to vypadá za celý rok zpětně:
Mnozí si myslí, že cena počítačů je nejvyšší před Vánoci. Graf ale jasně ukazuje, že minimálně v uplynulém roce to tak rozhodně nebylo. Momentálně jsou naopak počítače nejlevnější od listopadu loňského roku. Nejdražší byly naopak kolem června letošního roku, kdy jen vlivem kurzu byla cena některých sestav o tisíce korun vyšší.
Takže pokud se ptáte, zda je vhodná doba na nákup PC, tak čistě z hlediska ceny a vývoje kurzu musíme říci, že ano a možná nejlepší za poslední rok. Otázkou je, zda to vydrží i do budoucna. Tyto věci je samozřejmě s ohledem na události v posledních 2 letech těžké předvídat, ale současné ukazatele naznačují, že kurz zůstane stabilní kolem 18 korun za dolar minimálně do konce letošního roku. A upřímně řečeno, i díky slevám některých komponent a příchodu novinek jsme nikdy za tyto ceny neměli více výkonu.
- Aktuality a novinky na poli HW, ovlivňující výběr PC
Další co by výběr PC sestavy mělo ovlivňovat je situace na poli HW. Ten se totiž mění a uvádí se nový místo starého. A pokud nechcete za aktuální cenu nového kupovat starý, měly byste tomu věnovat nějakou tu pozornost. Nebojte, nepotřebujete tomu vyšší výpočetní školu, ani dlouhé hodiny a dny studování článků a informací. Od tohoto zde máte DDWorld.cz, který vám jako jediný v ČR servíruje vše podstatné jednoduchým a přehledným způsobem v potřebných souvislostech. Mnozí tak jistě sledujete naše pravidelné aktuality:
Pokud ne, nevadí, podívejme se ve stručnosti na aktuální vývoj u nejdůležitějších součástí každého PC …
- Procesory a základní desky
Mezi Intel a AMD se situace ke konci roku moc nemění. Poměr cena-výkon v cenových kategoriích do 4000 korun je na straně AMD. Intel však dominuje výkonem bez i s OC, ale za to si samozřejmě připlatíte. Stejné ej to i u základních desek, kde při stejné kvalitě stojí desky pro Intel více než stejně kvalitní desky pro AMD. To se pak odrazí v konečné ceně celých platforem.
U AMD ani u Intelu se do konce roku mnoho novinek nečeká. AMD častěji upravuje svou nabídku procesorů a uvádí nové a rychlejší modely za cenu starých. Intel až na pár výjimek letos v podstatě do své nabídky nezasáhl. Má k tomu ale dobrý důvod, protože už na začátku ledna bude celá jeho platforma P55 a všechny LGA1156 Core i3/5/7 procesory nahrazeny novou P67 platformou a LGA1155 procesory Core i3/5/7. Nabízí se tedy otázka, zda vůbec teď, pokud chcete Intel platformu, stávající modely kupovat a nepočkat si tu chvíli. U AMD nemáte na co čekat, ceny jsou nízko a stávající CPU i desky už se vlastně měnit až do poloviny příštího roku nebudou. AMD chystá výměnu generací Cpu i Desek na polovinu příštího roku.
Více o aktuálních novinkách najdete v našich aktualitách
Další právem sledovanou záležitostí jsou grafické karty. Zejména pro domácí uživatele a herní vyžití je grafická karta alfa a omega. V současnosti dominuje technologicky, výkonem i provozními vlastnostmi společnost AMD se svými Radeon. AMD začala s uváděním HD 6000 grafické generace. Jako první dorazili HD 6850/6870 grafiky, které nabízejí výkon bezmála starších HD 5850/5870 s mnoha vylepšeními, za mnohem nižší cenu a s lepšími provozními vlastnostmi. Cenově konkurují v létě uváděným NVIDIA GTX 460. Ty ale zaostávají ve všech ohledech a tak se snaží konkurovat cenou, ale stejný výkon můžete mít s lepšími vlastnostmi v podobě HD 6800 modelů, takže neexistuje rozumný důvod, proč si stejně drahé GTX 460 pořizovat.
Tento měsíc nás čeká uvedení výkonných HD 6950/6970 modelů. NVIDIA nás ale překvapila a přichystala uvedení GTX 580. Bohužel je to spíše jen GTX 485 nebo dokonce jen GTX 480, kterou měla být před rokem. Stojí jako HD 5970, na který ale v průměru výkonově nemá. Navíc HD 5970 dostane příští měsíc nástupce HD 6990. Pokud tedy chcete skutečně výkonnou grafiku, doporučuji nákup odložit až na konec listopadu a začátek prosince. Vůbec, pokud chcete grafiku s cenovkou nad 6000 korun, nemá smysl nyní nic pořizovat.
Vše o novinkách na poli grafických karet, najdete zde.
Ceny operačních pamětí se u nás svezly spolu s kurzem dolaru, i když dražší paměti zlevňují neustále. Dnes už není problém pořídit 2GHz a rychlejší moduly za cenu jen o pár set korun vyšší než běžné DDR3 1600MHz. Problém je využitelnost. Se současnou generací CPU je to téměř nemožné.
Ceny HDD klesají s uváděním nových modelů. Tentokrát už na trh konečně dorazily 2,5TB a 3TB modely. U těchto disků však pozor, nebudou chodit na Windows XP a 32bit systémech obecně. Pokud navíc nemáte počítač s novější technologií zaváděcího systému, nemůžete jej použít jako bootovací. Nicméně tyto věci se dají obejít a výrobci desek i disků na tom pracují. U novějších PC a 64bit Windows Vista/7 by neměl být žádný problém.
Stejně tak neustále klesají ceny SSD disků, které jsou stále rychlejší a výkonnější a některé už opravdu výrazně výkonově převyšují jakékoliv HDD. Jejich ceny ale stále jsou pro mnohé uživatele astronomické a ty menší, kolem 128-160GB stojí při slušném výkonu stále kolem 6000-9000 korun, což je pořád dost. Přesto do dražších sestav se o nich jednoznačně vyplatí uvažovat.
K dobrému přehledu musí patřit i skvělý přehled o skutečných schopnostech, výkonu a kvalitách různých komponent, z kterých jsou PC složeny. Na internetu najdete různé články s doporučením PC na nákup, ale většinou mají společného jmenovatele, kterým je, že autor sestav většinu doporučených komponent, nezná, netestoval a tak těžko může vědět vše a udělat nejlepší doporučení. Na DDWorld.cz s tím ale problém nemáme. Testujeme hodně komponent a doporučujeme tak věci, které skutečně známe, máme otestované, nebo s nimi máme zkušenosti a víme, jak se v dané sestavě budou chovat.
PC sestavy na našich stránkách jsou tedy složeny a doporučeny na základě skutečné znalosti jednotlivých komponent, žádné skládání sestav jen podle ceníků se nekoná. Víme a známe schopnosti, výkon, kvalitu i kompatibilitu všeho, co doporučujeme a téměř vše jsme měli v ruce. Dáváme i nějaké ty alternativy. Při výběru a doporučení se soustředíme na několik věci:
- 1, nesnažíme se vejít do dané ceny za každou cenu
Typickým nešvarem je snaha vejít se pevně stanovené hladiny, přičemž ale musíte udělat řadu kompromisů, které ve výsledku nejsou nutné, protože lepší, kvalitnější i výkonnější komponenty ve výsledku vyjdou třeba jen o pár set korun víc. Naše sestavy tedy netlačíme do striktně omezených cenových hranic, ale snažíme se na každé cenové relaci doporučit zkrátka to nejlepší a ideální, co se vyplatí pořídit. Nešetřete tedy pár korun za každou cenu!
- 2, Poměr cena-výkon a cena-kvalita je svatý
Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Kvalitní komponenty nestojí o moc více než ty nekvalitní, přitom provozní vlastnosti mají výrazně lepší. Nešetřete za každou cenu. Neméně důležitý je poměr cena-výkon. Nenakupujte podle značky procesor ani grafiku, nekupujete nic, než logo. Žádnou prémiovou kvalitu, výkon ani jiné bonusy. Vždy kupujte to nejlepší, za vaše peníze. Jinými slovy to, co vám poskytne nejvyšší výkon s moderními technologiemi v dobré kvalitě a dobrými provozními vlastnostmi, a to vše za co nejnižší cenu. Cokoliv jiného je prostě hloupost.
- 3, Doporučujeme PC sestavu jako základ
V našich doporučeních nenajdete periferie, jejichž výběr je značně individuální a nelze tak doporučit objektivně, jako to lze u HW v PC. Proto výběr periferií necháváme jen na vás a snažíme se vám vyjít vstříc nějakým tím testem, kterým na nějakou tu zajímavou periferii upozorníme. V tabulkách ale uvádíme cenu potřebného OS (a vhodné verze k dané sestavě).
Pojďme se tedy společně podívat na to, co nám jednotlivé cenové relace nabízejí …
|