Strana 3 z 6
- PC sestavy pro méně náročné – do kanceláře i do domácnosti
Tradičně začneme u sestav s nejnižšími pořizovacími náklady, ale také výkonem. I Když nutno poznamenat, že na všechno, s výjimkou her a hodně náročných výpočetních aplikací, mají výkonu vrchovatě. Zejména vy, kteří pokukujete po sestavách v TESCO a různých marketech a v letácích všeho druhu a podobně, kde se řada sestav prodává kolem 15 000 korun, bystě měly této kapitole věnovat pozornost!
- Solidní PC základ za 10 000 korun
Už za 10 000 včetně OS můžete mít PC, který výkonově i kvalitativně překoná většinou těch sestav v Tesco atd. V solidním PC obchodě vám z vybraných komponent udělají sestavu. Mnoho počítačů nabízených kolem 15 000 korun má v sobě výprodejové komponenty, přitom už dávno se za stejné peníze dají pořídit nové, lepší, kvalitnější a výkonnější.
Pokud vybíráte mezi platformou AMD a Intel, pak jednoznačně vyšším výkon, lepší cenou, kvalitou i lepšími vlastnostmi vítězí dnes v této relaci AMD. Kromě výkonného a úsporného CPU za nižší cenu, než za co koupíte srovnatelný výkonu u Intelu, nabízí i mnohem lepší integrovanou grafickou kartu ATI Radeon. Na nové náročné hry to není, ale na rozdíl od integrované desky Intel většinu starších her bez problémů rozjedete, nabízí ale i lepší funkčnost pro video včetně akcelerace HD videa. Pozor si dávejte jen na výběr skříně, abyste náhodou nevybrali desku velikosti ATX a nesnažili se jí dát do mATX skříně. Doporučený OS je Windows 7 HP OEM a samozřejmě 64bit verze.
- Multimediální základ kolem 14 000 korun
Za 15 000 korun včetně OS můžete mít výkonný multimediální základ, ke kterému se mnohé hotové sestavy v TESCU apod. ani nepřiblíží. Opravdu nevyhazujte peníze a nechte si poradit a sestavu poskládat od informovaných. Za 15 000 korun můžete mít doma základ PC, který zvládne i moderní hry a všechny aplikace. Samozřejmě periferie, to jsou další náklady, ale základ PC je to nejdůležitější.
Rozhodování mezi AMD a Intel platformou, nám Intel usnadňuje svou šílenou cenovou politikou předražených 32nm CPU s integrovanou 45nm grafikou. Kdyby alespoň o to byly levnější základní desky, které nově tedy u Intelu integrovanou grafiku nenesou, ale to nejsou. Intel dnes z pohledu, poměru ceny a výkonu v tomto segmentu prohrává s AMD a zkrátka nenabízí za vyšší cenu nic. I zde je tak AMD jasná volba. Tříjádrový CPU (dokonce i čtyřjádrový) nabízí AMD levněji, než Intel nejlevnější aktuální dvoujádro! Na poli grafik nouzi o výkon také nemáme, zejména po slevách GTX 460 768MB modelů s příchodem HD 6800. Doporučeným OS je Windows 7 HP 64bit.
- O výběru komponent podrobněji
Intel na začátku roku nahradil socket 775 novou patici LGA1156 a 32nm procesory s integrovanými grafikami. Jenže ty jsou jen dvoujádrové a integrovaná grafika je stále 45nm a nedosahuje výkonu konkurence. Tyhle procesory jsou také velmi drahé, přičemž výkonově v moderních multijádrových aplikacích zrovna neoslní – ale rozhodně to výkonová ořezávátka nejsou. Abyste integrovanou grafiku mohli využít, musíte mít stejně základní desku s výstupy, tedy s H55/57 čipsetem, ale ty jsou pořád drahé a v podstatě tak proti staršímu řešení s integrovanou grafikou v čipsetu, nepřineslo nové uspořádání s grafikou v CPU u Intelu, nic. Ceny jsou snad ještě vyšší.
AMD tak poměrem cena-výkon konkurenci dnes v tomto segmentu docela válcuje, dvoujádra AMD úřadují pod 2000 a výkonná 3-4jádra běžně kolem 3000. Samozřejmě v neoptimalizovaných aplikací je výkon Intel CPU vyšší, ale když přijde na nové aplikace, nebo nové verze optimalizované na využití většího počtu CPU jader, situace se výrazně obrátí. Jinými slovy neexistuje žádný rozumný důvod, proč nové 32nm dvoujádrové procesory Intel s integrovanou grafikou v těchto i vyšších cenových hladinách kupovat. Špatný poměr cena-výkon a nízký výkon v moderních multi-core aplikacích nevyvažuje žádná vyšší kvalita, lepší provozní vlastnosti ani nic jiného. Intel i AMD měnily ceny u svých CPU, ale u Intelu to s cenami moc nehnulo, za to u AMD se na cenu slabších modelů dostaly ty výkonnější, což je jistě fajn.
Pokud jde o základní desky, vybírejte mezi ASUS, Gigabyte a MSI modely. AMD platforma nabízí opět lepší poměr cena-výkon i cena-kvalita u svých základních desek. Takže další plus. U AMD dnes mají i nové čipsety AMD800, ale nemusíte je nutně pořizovat, nabízejí SATA6G nativně a přes řadiče i normálně USB3.0, ale ani jedno není nějak životně důležité a klidně se tak spokojte s levnými, ale stejně výkonnými a funkčními staršími AMD700 modely AM3.
Pokud jde o grafiky, tak jestli vám nestačí integrovaná a chcete si hrát hry nebo zapojit 3 monitory, tak ideální volbou je Radeon HD 5670 nebo 5570 v low profile verzi. HD 5670 ale doporučím spíše, jako takový základ. Má podporu všech moderních technologií, skoro nic nežere a výkonem na 1680x1050 monitoru vás hodně potěší, protože si budete moci hrát skutečně vše. Pokud byste chtěli více, tak Radeon HD 5750/5770 jsou dobrá volba za příplatek 800-1800 korun. Za to vám nabídnou až 2x tolik výkonu při skvělých provozních vlastnostech.
(Z nedávného testu GTS 450 na DDWorld.cz)
Konkurenční NVIDIA-Geforce uvedla na trh GTS 450 model, který však v souboji s HD 5750/5770 propadl na plné čáře. Výkonově na HD 5770 nemá, a provozními vlastnostmi je horší. Při srovnatelné ceně není co řešit a modelům GTS 450 se vyhněte. Navíc o málo výše už leží GTX 460 768MB grafiky, které po příchodu HD 6800 musely razantně zlevnit. Zajímavé modely této karty pořídíte kolem 3500 korun a jako základ pro hry je to více než slušné. Pokud ale chcete dát za grafiku 4000, není co řešit. GTX 460 zcela ignorujte a kupte Radeon HD 6850, který nabízí výkon HD 5850 podstatně levněji, spotřebu nižší než pomalejší GTX 460 a nejnovější technologie a standardy, které vůbec na poli grafik můžete najít.
Výběr operačních pamětí je jednoduchý – DDR3 1333MHz. Jako základ stačí 2GB, ale optimem a naším doporučením jsou 4GB. Ideálně při napětí 1,5V, což zaručuje i nízký odběr a spotřebu. U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita. Jinak nejmenším HDD, který se dnes vyplatí je 500GB, což je ale pro řadu uživatelů více než dostatečná kapacita. Pokud jde o optickou mechaniku, tak DVD-RW SATA to jistí. Zauvažovat můžete na čtečce paměťových karet pro svou sestavu do pozice 2,5“.
Rozhodně nepodceňuje výběr napájecího zdroje, který je určující pro stabilitu, chlazení a bezproblémový chod PC. Nepotřebujete u těchto sestav nějakou 500W, když vám stačí kvalitních 350W. Nákup levného zdroje z hodně W není ušetřením. Vzhledem k tomu, že bude chladit i celou sestavu, je výběr účinného zdroje důležitý. Na CPU pak doporučujeme obětovat pár korun na opravdu tichý chladič, protože BOX rozhodně nevyniká – stačí, ale ty 2 stovky se na lepší rozhodně vyplatí. Pokud jde o skříň – stačí nějaká mATX, ale pozor na velikost vámi zvolené desky.
S výkonem, který nabízí tyto sestavy, bude řada méně náročných uživatelů v kanceláři i domácnosti vrchovatě spokojena, ale jsou tu i náročnější uživatelé a tak se podívejme, co lze pořídit ve vyšších cenových hladinách …
|