Strana 7 z 9
- Nic než výkon a kvalita – jak koupit výkonné ale ne předražené?
Samozřejmě můžete za počítač utratit klidně 100 i 150 tisíc, ale osobně si myslíme, že je to hloupost, protože ten výkon prostě není potřeba a nárůst výkonu proti třeba sestavě za 65 000 korun, nebude takový, aby se to vyplatilo. Připravili jsme tedy opět 2 varianty od obou platforem tak, abyste skutečně měli to nejkvalitnější a nejvýkonnější na trhu a zároveň zbytečně nepřipláceli na předražené modely, čímž už nic nezískáte a vyhodíte za to zbytečné tisíce navrch.
Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy, tak jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!
- Maximální výkon a kvalita za rozumné ceny
Podle našeho názoru je takovým rozumným maximem, které vám nabídne to nejlepší, tohle:
AMD platformu nemá smysl řešit, je tam uvedeno víceméně jen do počtu, protože v téhle cenové kategorii už dávno nemá AMD, co nabídnout a dokonce ani nabízet oficiálně nehodlá. Teoreticky byste mohli vyzkoušet 16jádrový Opteron do G34, ale to je už serverová záležitost. I když nadšenci si to mohou koupit a zkusit štěstí při taktování. Proč ne. Ale lepší volba je zde ve všech ohledech určitě Intel. A to jednoznačně X79 platforma, což je ale také jediný skuteční desktopový high end.
- O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!
Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.
- Procesory a základní desky
Jednoznačně, pokud chcete výkon, doporučujeme X79 platformu a nový procesor Intel Core i7-3930K. Je o 4% slabší než nejvýkonnější model Core i7-3960X, ale polovinu levnější. Je to 6jádro/12vláken, 4kanálový řadič pamětí a má i integrovaný PCIe řadič. Prostě král procesorů s výkonem deklasujícím všechno okolo. Za 14 000 rozhodně stojí. Pokud chcete ušetřit, je tu hodně zajímavý Core i7-3820, což je ale jen 4jádrový model, i když zase stojí polovinu toho co 6jádrový Core i7-3930K a rozhodně není o polovinu pomalejší ;).
Výběr X79 desek je velmi slušný a na trhu už jsou i modely kolem 5000 korun, které rozhodně stojí za to. Třeba Gigabyte UD3 je velmi atraktivní! Samozřejmě jsou zde i mnohem dražší modely, třeba supervybavený ASUS X79 DELUXE nebo nejlepší deska na trhu, ASUS ROG Rampage IV Extreme (pro méně nadšené taktovače doporučím Formula verzi). Ale stojí opravdu hodně. Existují i mATX X79 desky, takže můžete zkusit postavit i velmi malý počítač, který ale výkonem rozcupuje všechno okolo.
Tohle je jediná kategorie, kde skutečně máme souboj o naši přízeň a výběr. Jenže GTX 680 trochu vypadává vydáním GTX 670 ze hry, i když GTX 680 nabízí kvalitu, kterou GTX 670 modely nemají, u nich se totiž šetří (i na chlazení) a hlavně používá čip horší kvality a s méně jednotkami. Těch kvalitních čipů pro GTX 680 je ale málo, takže s touhle kartou se zjevně v současné době zatím už moc nepočítá, protože OC verze GTX 670 nabízejí za nižší cenu výkon ref. GTX 680 (ale také se spotřebou GTX 680). Jenže ani GTX 670 už není v této cenové kategorii ve hře.
HD 7950/7970 už dost zlevňovaly a také zrychlovaly. Novinkou je HD 7970 GHz s novou revizí čipu, který je výrazně výkonnější. Poměr cena-výkon je tedy dnes jasně na jejich straně a to samé se dá říci i o výkonu ve skutečně náročných úlohách, nemluvě o výpočetním výkonu. Navíc nereferenční kvalitní edice HD 7900 jsou i levnější a často i dostupnější.
- Nejlepší doporučení, které můžeme dát dnes, je toto:
Radeon HD 7970 v nereferenční edici. Zatím je nejzajímavější Lightning od MSI, ale brzy dorazí HD 7970 GHz edice od Sapphire ve verzích TOXIC (6GB!) a Vapor-X, které budou možná o něco zajímavější. Očekáváme ale příchod i dalších HD 7970 GHz edic, třeba i nějaký "Lightning V2".
Jediným doporučením, kterým jsme si jisti, je doporučení ohledně nejvýkonnější grafické karty. Tou je zatím duální GTX 690, která má takty GTX 670 ale jedná se vlastně o plnohodnotné dvě GTX 680 na jednom PCB. Výkonově samozřejmě rozhodně nečekejte 2x takový výkon, co GTX 680 a je to SLI zapojení. Bohužel cena této karty je 23 000 - 25 000 korun, což je už i na high end dost přehnaná cena. Sice odpovídá cenám GTX 680 ale, ne cenám dvou výkonnějších HD 7900 a příliš velký zájem o ní právě proto ani není, i když to je jen velmi početně limitovaná edice s nejkvalitnějšími GK104 jádry vůbec. Nemyslíme si, že je nutné tolik peněz dnes za grafiku vyhazovat. Také je pravdou, že konkurence (HD 7990/7970 X2) s vyšším výkonem a nižší cenou dorazí brzy, i když s tou nižší cenou moc nedoufáme. Každopádně pokud chcete nejvýkonnější grafické řešení, je duální GTX 690 dnes jediná volba v podobně jedné jediné grafiky, ale vypadá to, že už ne na dlouho a ještě tento měsíc má dorazit konkurence od AMD.
- Operační paměti, pevné disky a další
U těchto sestav už rovnou doporučíme výkonné 1600MHz moduly ideálně s časováním CL8/7. Pozor na vyšší hřebeny chlazení některých modulů, které by se vám nemusely vejít pod chlazení. Sestavy jsme ale podle toho uzpůsobily.
U pevných disků je samozřejmě základem slušný velký SSD s 256GB minimálně – nový Intel SSD 520 je myslím hodně zajímavá volba – jen pozor OEM verze je bez 3,5“ kitu pro přimontování do PC skříně, takže buď koupit o něco draží verzi s Kitem, nebo si poradit jinak. Můžete také zainventovat do dvojice takto rychlých SSD a vytvořit si opravdu hooodně rychlé diskové pole. Pro skladování dat se hodí 2TB disky. Zvážit můžete investici do Blu ray vypalovačky, která dnes stojí kolem 2100 korun a samozřejmě zvládá i DVD.
Diskutovat o použití kvalitního zdroje, bedny a chladičů nemá v této cenové relaci žádný smysl. Je to samozřejmost. Takže kvalitní zdroj, pokud plánujete dvojici grafik, tak se nebojte 1000W zdroje (i když není nutný a zvolené sestavy si vystačí i se zdrojem výrazně skromnějším, třeba 600-700W), ale výše bych nechodil, protože výkonnější zdroje často dělají problémy s domácí elektrikou a vyhazují pojistky. U počítačové skříně rozhodně berte velký a prostorný Bigtower. Stejně tak je samozřejmostí kvalitní zvuková karta a pořádné chlazení. Celkem zajímavým chladičem na procesor je instantní vodník od Corsair H100 - musíte ale myslet při jeho výběru i na výběr vhodné skříně a ideálně bychom vám doporučili rovnou k němu přikoupit i 120mm ventilátory NOCTUA.
Tyhle sestavy jsou podle nás úplně tím nejvyšším maximem, co se vůbec vyplatí pořizovat. Samozřejmě můžete utratit klidně dvakrát tolik, ale v procesorovém ani grafickém výkonu už toho mnoho navíc nezískáte. U kategorie SSD lze investovat třeba 20 000 do PCIe SSD instantních RAID polí, které nabízejí rychlosti čtení-zápis kolem 1GB/s! Ale je to dost drahé a nemyslím, že je to až tak akutně potřebné. V současné době je X79 jediná platforma, u které nemáme moc proč a nad čím váhat.
Podívejme se na závěrečná hodnocení a doporučení …
|