Strana 2 z 9
- Jak vybírat PC sestavy a historické okénko – ohlédnutí do r 2010
K dobrému přehledu musí patřit i skvělý přehled o skutečných schopnostech, výkonu a kvalitách různých komponent, z kterých jsou PC složeny. Na internetu najdete různé články s doporučením PC na nákup, ale většinou mají společného jmenovatele, kterým je, že autor sestav většinu doporučených komponent, nezná, netestoval a tak těžko může vědět vše a udělat nejlepší doporučení. Na DDWorld.cz s tím ale problém nemáme. Testujeme hodně komponent a doporučujeme tak věci, které skutečně známe, máme otestované, nebo s nimi máme zkušenosti a víme, jak se v dané sestavě budou chovat. Nejsou produktem jediného člověka, ale podílí se na nich několik lidí, kteří se stavbou PC přicházejí do styku každý den.
PC sestavy na našich stránkách jsou tedy složeny a doporučeny na základě skutečné znalosti jednotlivých komponent, žádné skládání sestav jen podle ceníků se nekoná. Víme a známe schopnosti, výkon, kvalitu i kompatibilitu všeho, co doporučujeme a téměř vše jsme měli v ruce. Dáváme i nějaké ty alternativy. Při výběru a doporučení se soustředíme na několik věci:
- 1, nesnažíme se vejít do dané ceny za každou cenu
Typickým nešvarem je snaha vejít se pevně stanovené hladiny, přičemž ale musíte udělat řadu kompromisů, které ve výsledku nejsou nutné, protože lepší, kvalitnější i výkonnější komponenty ve výsledku vyjdou třeba jen o pár set korun víc. Naše sestavy tedy netlačíme do striktně omezených cenových hranic, ale snažíme se na každé cenové relaci doporučit zkrátka to nejlepší a ideální, co se vyplatí pořídit. Nešetřete tedy pár korun za každou cenu!
- 2, Poměr cena-výkon a cena-kvalita je základ
Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Kvalitní komponenty nestojí o moc více než ty nekvalitní, přitom provozní vlastnosti mají výrazně lepší. Nešetřete za každou cenu. Neméně důležitý je poměr cena-výkon. Nenakupujte podle značky procesor ani grafiku, nekupujete nic, než logo. Žádnou prémiovou kvalitu, výkon ani jiné bonusy. Vždy kupujte to nejlepší, za vaše peníze (každý máme jiné limity). Jinými slovy to, co vám poskytne nejvyšší výkon s moderními technologiemi v nejlepší kvalitě a dobrými provozními vlastnostmi (tedy tiché a úsporné), a to vše za co nejnižší cenu (nutně tedy ne to nejlevnější – cena a kvalita musí být v rovnováze). Cokoliv jiného je prostě hloupost.
- 3, Doporučujeme PC sestavu jako základ
V našich doporučeních nenajdete periferie, jejichž výběr je značně individuální a nelze tak doporučit objektivně, jako to lze u HW v PC. Proto výběr periferií necháváme jen na vás a snažíme se vám vyjít vstříc nějakým tím testem, kterým na nějakou tu zajímavou periferii upozorníme. V tabulkách ale uvádíme cenu potřebného OS (a vhodné verze k dané sestavě).
Na toto téma jsme už před časem vydali velké zamyšlení, ve kterém shrnujeme výhody-nevýhody obou řešení. A platí vše dodnes:
Stručně řečeno si dnes spousta lidí kupuje mobilní PC, i když jej vůbec nepotřebují. Mobilní PC ale mají málo výhod (je to kompromisní řešení) a mnoho nevýhod. Mezi ty největší patří slabý výkon proti desktopu za podobnou cenu, mnohem větší pravděpodobnost poruchy, kvůli miniaturizaci a celkové nahuštěnosti nutných komponent. Obecně 20% notebooků selže do 2 let provozu, u desktopu je to mnohonásobně méně. Výhodou desktopu je i to, že díky vyššímu výkonu bude déle použitelný a je možné jej navíc kdykoliv rozšířit a pár komponent vyměnit, takže s menšími náklady můžete mít stále aktuální stroj, což u NB nejde. Zkrátka pečlivě zvažte, zda má smysl pořizovat si na doma notebook, když jej nikam nenosíte.
- Historické okénko – PC sestavy září 2010 (2 roky zpět)
Podívejme se krátce do minulosti, na sestavy, které jsme kupovali přesně před 3 lety, a které mnozí právě aktuálně nahrazují, nebo by chtěli nahradit novými:
Začněme u základů za 15 000 korun. Dnes už stará generace procesorů tehdy byla žádanými, ne zrovna levnými novinkami. K tomu vynikající grafická karta HD 5770, kterou mají mnozí dodnes, protože je stále technologicky aktuální.
U sestav kolem 22 tisíc už jsme si užívali výkonu čtyřjader a výkonu grafiky GTX 460 1GB, která tehdy byla slušný mainstream.
A u sestav za více než 30 tisíc už jsme měly u AMD dokonce šestijádro a v kombinaci s grafickou kartou HD 5850 OC, to tehdy byla velmi slušná herní sestava.
Špičku pak tvořila sestava Intel Core i7-950 a platforma X58, která ještě dnes není výkonem žádné béčko. Top grafickým modelem pak byl ještě ATI Radeon HD 5970 2GB a u tchto sestav jsme osazovali i první generaci SSD disků.
Tak to jsou například sestavy, které jsou v mnoha ohledech pro některé zralé i po těch 2 letech na výměnu a nyní se tedy podívejme, za co je vyměnit.
|