Průvodce nákupem a výběrem Počítače, Hardwaru a LCD (09/2012) – PC pro žáky i studenty! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 31 August 2012
Přejít na obsah
Průvodce nákupem a výběrem Počítače, Hardwaru a LCD (09/2012) – PC pro žáky i studenty!
Jak vybírat PC sestavy a historické okénko - ohlednutí do roku 2010
PC pro méně náročné - do kanceláře i domácnosti za 10 tisíc
PC pro multimédia - výkon za rozumnou cenu kolem 15 tisíc
Výkon a kvalita za rozumnou cenu - PC kolem 20 tisíc
Výkon a kvalita pro náročné - PC kolem 30 tisíc
Výkon a kvalita - PC za 60 tisíc
Zajímavé monitory k PC sestavám - od levných po luxusní
Závěr

 

 

  • Slušný výkon a kvalitní herní a multimediální PC

                                                    – za rozumné ceny kolem 20 000 korun

Pokud jste náročnější a chcete více multimediálního výkonu, pak jako výkonný základ za rozumnou cenu považujeme sestavy kolem minimálně 20 000 korun. Opět jsme připravili hned dvě varianty od každé platformy. Ta první je zaměřená na poměr cena-výkon, ta druhá hlavně na výkon a taktování, rozdíly jsou tedy hlavně ve výkonu a možnostech OC procesorů a kvalitě základních desek. Za což si připlatíte zhruba 2000 korun na základech sestav.  

Znovu připomínám, že sestavy navrhujeme z vyzkoušených komponent a tak, aby byly co nejvýhodnější, bez ohledu na stav skladů, cenové akce apod. Prostě tohle jsou ideální sestavy, tak jak bychom si je sami pořídili. Jednoduše řečeno za co nejméně peněz, co nejvíce kvalitní muziky!

  • Výkonný a kvalita s vynikajícím poměrem cena-výkon

Za cenu kolem 20 000 korun už si můžete dovolit docela dost a nebál bych se tyto sestavy označit za vůbec ty nejzajímavější poměrem cena-výkon i jejich možnostmi:

V první řadě je tam varianta č.1, která se sestává z procesorů a desek s vynikajícím poměrem cena-výkon. Druhá varianta je o něco dražší, ale zato má už opravdu silné procesory, u AMD je to model FX-6200 a u Intelu pak Core i5-3000K modely, s velmi zajímavými možnostmi taktování. K tomu v obou případech doporučujeme i velmi kvalitní a vyladěné základní desky. U obou variant nechybí kvalitní ale cenově dostupné chlazení.

  • Doporučení DDWorld.cz:

V této cenové kategorii už z pohledu výkonu je atraktivnější platforma Intel. Problém je, že cena, kterou za to zaplatíte je výrazně vyšší než u platformy AMD. Ta tak o něco nižší procesorový výkon, který je ovšem stále více než dostatečně vysoký na všechno, co potřebujete, nabízí výrazně levněji. I srovnatelně kvalitní deska vyjde výrazně levněji na AMD platformě než na Intelu. Takže rozhodnutí je na vás a pokud šetříte každou korunu je AMD jasná volba. Pokud nešetříte, tak si připlatíte na Intel. Na nedostatek výkonu si jako běžný uživatel ovšem stěžovat nebudete u žádné z nabízených variant.   

  • O výběru komponent podrobněji – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Proč vybíráme, co vybíráme a jaké jsou alternativy. Něco už jsme naznačili v tabulce, ale teď pár jednoduchých dalších tipů.

Procesory a základní desky

V této cenové relaci už je Intel a jeho Core i5-3570K pro příznivce vysokého výkonu a taktování jedinou, i když velmi drahou volbou. AMD nabízí už jen FX modely a za nejzajímavější považujeme šestijádrový FX-6200 a osmijádrový FX-8150. Oba jsou v průměru o něco pomalejší, ale také dnes o dost levnější, takže to pro běžného uživatele výrazně komplikují. Nejsou špatnou volbou a výkonově rozhodně strádat nebudete, i když na rovinu, v současné době je Core i5 v této cenové kategorii výkonově nejlepší volba, jenže CPU nikdy nekupujete samotný a do ceny sestavy promlouvá i cena základní desky. Pokud jde o základní desky, většině uživatelů bude stačit slušný AMD 970 model, náročnější si ale mohou trochu připlatit na plně vybavený AMD 990FX. Gigabyte má hodně zajímavé modely poměrem-cena výkon, MSI není o moc pozadu a u ASUSu se nám hodně líbí hlavně Sabertooth 990FX R2.0, která výrazně zatraktivňuje AMD platformu, protože tahle superkvalitní deska stojí jen 3500, a stejně kvalitní deska na Intelu je k mání o skoro 1500 dráž. AMD je tedy slabší, ale se stejně kvalitní deskou vyjde jako platforma levněji než Intel, který je ale výkonnější. Ve výsledku se tak poměry cena-výkon vyrovnají navíc i ty ceny CPU se díky slevám u AMD dnes už docela dost liší.  

U Intelu je výběr tedy celkem jednoduchý. Minimálně čtyřádrový procesor Core i5 (nový 22nm Core i5-3450 vypadá fajn), ale pokud chcete normálně taktovat, tak musíte pořídit model s K, který už ale stojí hodně přes 5000. Jako základní desky doporučujeme rozhodně výhradně Z77 modely. Pro příznivce OC je hodně zajímavý model ASUS Maximus IV GENE-Z. Je to ale mATX formát, takže trochu chudší na výbavu, ale pořád dost bohatý.  

Grafické karty

Vykašlete se na značky čipů a kupujte podle výhodnosti výkonu, provozních vlastností a ceny. To je naše rada ohledně výběru grafiky!

 V kategorii kolem 5000 korun dnes není lepší (a dost dobře ani jiné) volby, než nový 28nm Radeon HD 7850. S minimalistickou spotřebou na úrovni mnohem slabších grafik, nabízí výkon na úrovni HD 6950/GTX 570! Opět jsou tu dvě vynikající edice. Pokud chcete ušetřit a stačí vám jen 1GB verze, už jsou na trhu a stojí kolem 4500 korun. 2GB verzi pořídíte za něco málo přes 5 tisíc. Bohužel konkurence k těmto 28nm grafikám zatím s jiným 28nm čipem není, takže výběr je i proto naprosto jednoznačný a není už na co čekat, nic opravdu lepšího už letos nedorazí.

Operační paměti, pevné disky a další

Výběr operačních pamětí je opět jednoduchý – DDR3 1600MHz. Díky cenám pamětí nemá smysl uvažovat o ničem jiném, než 8GB paměti za pouhých 1000 korun. Pozor na vyšší chladiče u některých modelů, počítejte s tím, že ne pod každý chladič CPU se dají bez problémů nacpat.

Tip DDWorld.cz: Pokud chcete vyšší výkon po pamětech, vykašlete se na rychlost. 2133MHz či 2,5GHz paměti sice rychlostně vypadají papírově super, jenže současné procesory je prostě nevyužijí a vyšší frekvence RAM tak žádný vyšší výkon nepřinese. Pokud chcete výkon po RAM, podívejte se po modelech s nižším časováním (CL). Nejlepší volbou jsou DDR3 1600MHz s CL7-8, teoreticky se podobného časování i snížením frekvence a úpravou těch 2GHz modulů, ale to se nedá zaručit.

 U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita – dnes tedy jen 1TB model. Nicméně u této cenové kategorie už si můžeme dovolit pro systém použít výkonný SSD, takže jsme do sestav osadili docela povedené OCZ AGILITY 3 SSD se 60GB (opravdu jen pro systém) za velmi solidních 1450 korun, další alternativy uvádíme také, osobně bychom doporučili spíše 120GB modely, které nejsou o tolik dražší. Pokud jde o optickou mechaniku, tak DVD-RW SATA to jistí. Zauvažovat můžete na čtečce paměťových karet pro svou sestavu do pozice 2,5“.

Tip DDWorld.cz: Pokud pořizujete SSD, ideálně platí, že čím kapacitně větší, tím lepší. Ačkoliv je kapacita třeba 60-90GB dostatečná pro systém, pamatujte na to, že čím více SSD naplníte, tím je pomalejší proti základu. Samozřejmě když přijde na finance je jasné, že si příliš vyskakovat nemůžeme a i 60GB moderní rychlé SSD je pořád SSD disk. Je ale jasné, že musíte mít v PC i klasický HDD na ostatní data (hry apod.) zde tak doporučujeme i rychlý HDD se 7200ot/min.

Rozhodně nepodceňuje výběr napájecího zdroje, který je určující pro stabilitu, chlazení a bezproblémový chod PC. Pro tu první variantu stačí v pohodě kvalitní 400W zdroj, pro tu druhou variantu s OC potenciálem bych doporučil kvalitní 500W zdroj. Nákup levného zdroje z hodně W není ušetřením. Vzhledem k tomu, že bude chladit i celou sestavu, je výběr účinného zdroje důležitý. Corsair nebo Seasonic, či Enermax se jeví celkem zajímavě.

Na CPU pak rozhodně doporučujeme obětovat pár korun na opravdu tichý a výkonný chladič (pozor některé procesory se prodávají i bez BOX chlazení, takže ani nemáte jinou možnost), protože BOX rozhodně tichem nevyniká a moc dobře ani nechladí. Celkem zajímavý je osvědčený model GELIDu s opravdu vynikajícím poměrem cena-výkon. Pokud jde o skříň, doporučujeme alespoň CoolerMaster Elite 33x řady, cokoliv lepšího je už na vašem zvážení, jako základ svou službu udělá dokonale, leč to samozřejmě není žádný přepych.  

S výkonem, který nabízí tyto sestavy, bude drtivá většina z vás více než spokojena, stačí s přehledem na všechny moderní hry i ve vysokých detailech. Samozřejmě ale může být ještě lépe, takže se podívejme, co si můžeme pořídit za dalších zhruba 10tis navrch.



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 473x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 309x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 869x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1480x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6