Strana 1 z 9
- Průvodce nákupem a výběrem Počítače,
Hardwaru a LCD (09/2012) – Nakupujte chytře!
Komplexní a kompletní průvodce výběrem komponent a celých PC na českém internetu, je opět aktualizován a zde pro váš nejlepší výběr počítače.
Na rozdíl od některých „průvodců“, které se občas objevují na některých webech, kde se autoři ani neobtěžují testovat a stavět doporučené kombinace a hardware a vybírají jen podle papíru a nejlépe ještě to, co se třeba některému obchodníkovi zrovna hodí, náš průvodce vychází již několik let, známe a testujeme většinu komponent, které doporučujeme!
Naše sestavy jsou navíc tvořeny několika lidmi, kteří se v oblasti prodeje komponent a stavění PC pohybují. Jediným hlediskem je doporučit to nejlepší, co v dané cenové relaci můžete pořídit jako nejvýhodnější sestavu, bez ohledu na značku, či se za každou cenu vejít do rozpočtu. Prostě tu mámě ty nejlepší možné PC sestavy ve všech zajímavých cenových hladinách pro Vás.
- Vyplatí se teď (11/2012) kupovat PC? Není to nejlepší, ale ani nejhorší
Kurz dolaru nám zásadním způsobem ovlivňuje ceny komponent, takž je dobré jej sledovat, což děláme dlouhodobě:
V tuto chvíli máme po mnoha týdnech důvod k mírnému optimismu, protože dolar konečně zamířil dolů a aktuálně se pohybuje zase pod 20ti korunami. Což dělá ceny a nákupy počítačů nejvýhodnější od Dubna letošního roku! Bohužel stále je to mnohem dražší, než před rokem, kdy jsme na jednotlivých sestavách mohli proti současnosti ušetřit i několik tisíc korun!
- Novinky na poli Hardwaru a PC - o čem je dobré vědět
Pokud jde o nový hardware, který má šanci zasáhnout do našich sestav, mnoho se od minula nezměnilo ...
- 1, Nové procesory FX a A10 od AMD pro AM3+ a FM2 platformy
Velkou změnu máme u AMD, kde máme novinky v obou platformách. Novinkou je FM2 s novými procesory Trinity, které nahrazují starou FM1 a LLano modely. U AM3+ platformy máme aktualizované základní desky AM3+ a k tomu nové Vishera FX procesory. Testy novinek jsme vám nabídli:
Samozřejmě jsme tyto novinky zohlednili v doporučených sestavách a doporučeném HW.
- 2, Nové 22nm Core i3 a Pentium G procesory pro LGA 1155
Taktéž společnost Intel zahájila dodávky nižších nových 22nm procesorů a ty jsme tedy také do sestav již začlenili. Samozřejmě pro ně výkonově platí to co pro vyšší modely, že se liší výkonem jen o 0-4% proti starším 32nm modelům. V podstatě ale také kopírují jejich ceny, takže je zbytečné je nebrat.
- 3, Grafické karty - Radeon HD 7000 v pozici "bez konkurence"
Ačkoliv máme na trhu dvě řady 28nm grafik, Radeon HD 7000 a GTX 600, bohužel se nedá o konkurenci příliš hovořit. Nelze si totiž nevšimnout, že GTX 600 grafiky absolutně nestíhají reagovat cenově na slevy a akce u Radeon HD 7000 grafik, které tak jsou ve všech segmentech trhu jednoznačně výhodnější a zajímavější. Za nižší cenu nabízejí dokonce i vyšší výkon a lepší parametry.
AMD navíc podstatným způsobem zvýšilo výkon u HD 7000 grafik posledními ovladači (v průměru 5-10% v mnoha titulech!), na což také nebyla u GTX 600 nalezena výkonová ani cenová odpověď. Marně jsme od posledního přehledu čekali na změnu a konkurenční cenovou politiku. V některých segmentech je situace skutečně tristní. Například GTX 680 s výkonem stěží dosahuje dnes na základní model HD 7970, ale klidně stojí i o 3000-4000 korun více a podobné je to v dalších segmentech. Nemluvě o nepříliš dobře hodnocených nových nižších a středních modelech, které ani nedohnaly náskok starší konkurence HD 7770/7870, jež jsou stále zajímavější i levnější. Situace s nákupem grafiky je opravdu nevídaná a asi i nejzarytější příznivci GTX grafik uznávají, že situace je opravdu prazvláštní. Žádné náznaky snahy o lepší konkurenceschopnost ze strany GTX 600 modelů není stále vidět a s blížícím se uvedením HD 8000 řady (Q1 2013) které přinesou odhadem o 20-30% vyšší výkon při stejné nebo jen mírně vyšší spotřebě a podobné ceně proti HD 7000, může situace dále eskalovat.
- 4, Ceny SSD dále klesají - doporučujeme 120GB jako minimum
Dobrou zprávou je, že ceny SSD stále klesají. Aktuálně už spadly natolik, že pokud jdete vybírat SSD, důrazně vám doporučujeme zbytečně nešetřit a vzít alespoň 120GB model. A to konkrétně Kingston Hyper X 3K se špičkovými NAND čipy. Je sice o 300 korun dražší než třeba také výborný V+ 200, ale ten má pomalejší čipy a ty peníze za to stojí. V podobně toho 120GB disku získáte slušnou kapacitu (64GB je málo i z důvodu toho, že disk zaplníte a tím více zpomalíte) systémového disku a skutečně velmi výkonný SSD.
Stále ale za 1TB HDD dáme o 1/3 více, než před krizí, tedy zhruba v polovině minulého roku. Nejlepší poměr cena-kapacita je pak u 2TB a 3TB modelů, z hlediska ceny ale asi pro většinu bude nejzajímavější právě 2TB model s cenou kolem 2400 korun vč. DPH (3,5", 7200ot/min, SATA6Gbps).
- 6, Windows 8 je zde - Pro desktop jsou ale nevhodné
Nový Windows 8 je zde, důrazně vám ovšem doporučujeme jej na desktopový počítač neinstalovat. Jsou ergonomicky výrazně hůře řešené než Windows 7, což se sice dá externími prográmky dohnat, ale problém je i s kompatibilitou a funkčností některých programů i her. Celkově navíc W8 nenabízejí nic skutečně lepšího než Windows 7. Pokud můžete, kupte si W7 pro svůj počítač, podporovány budou ještě dlouho a umí technologicky všechno, co W8, ale bez otravného METRO rozhraní a dalších "zjednodušení" funkčnosti a ergonomie, ale i co se vzhledu týká (absence Aero). W8 jsou vhodné tak maximálně na dotykový PC.
To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme na tradiční historické okénko, co jsme doporučovali a pořizovali před pár lety ....
|