Průvodce nákupem: Nejlepší počítačové sestavy v různých cenových hladinách - PC pro každého
Tápete nad nákupem té správné počítačové sestavy? Již nemusíte, DDWorld vám poradí …
Poslední dobou jsme nějak zanevřeli na výběr aktuálních počítačových sestav. Naštěstí jsme si našeho opomenutí všimli včas, tak se k nim zase vrátíme a podíváme se na ty nejlepší počítačové sestavy, které se dají v různých cenových hladinách pořídit. Jak jistě víte, výběry sestav se u nás objevují už od samých počátků našeho magazínu. Máme tedy velmi dlouhou tradici a na rozdíl od jiných vám poradíme skutečně přesně, objektivně a přímo. Nenecháme vás tápat a řekneme vám na rovinu, jak se věci mají, bez vytáček, bez příkras a konkrétně. Zajímá nás jen to, zda je daný produkt to nejlepší za naše/vaše peníze a podle toho tedy na nezávislém uživatelském magazínu DDWorld.cz jednáme a konáme.
Výběr počítačových sestav z vhodných komponent ovlivňuje samozřejmě dění a novinky. Ty pro vás sledujeme každý den a tak máme skutečně vynikající přehled o tom, co se právě děje a co stojí za naše peníze a co nikoliv. Aktuální dění v oblasti počítačů, internetu a her můžete sledovat každý den na našich stránkách v našich aktualitách.
Pokud jde o aktuální dění, tak pro současnost ovlivňuje výběr komponent a nákupy sestav následující:
Kurz Koruny proti Dolaru
Ceny komponent a tedy celých sestav určují ceny komponent, které se nakupují v zahraničí v dolarech. Bohužel v současnosti není koruna v takové kondici, na kterou jsme byly převážně v uplynulých letech zvyklí, a aktuálně se pohybuje kurz kolem 21 korun za dolar.
Samozřejmě pokud nakupujete počítač za nějakých 30 000/40 000 korun, tedy zhruba 1500/2000 dolarů, tak to na celkové ceně v korunách udělá hodně, když stál v září 2009 dolar jen 17 korun a dnes skoro 21 korun. Bohužel toto jako uživatelé neovlivníme, tedy pokud nezačneme v ČR kolektivně makat a měnit zastaralé pořádky a nepřejdeme z montážní ekonomiky na ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou. Ale to je na delší povídání …
Novinky na poli Procesorů (CPU)
Pokud jde o jednotlivé komponenty, tak základem je samozřejmě platforma a ty dnes máme na PC víceméně dvě – AMD a Intel. Tvořeny jsou v základu procesorem. Zatímco v nižších cenových hladinách jsou karty rozdány už delší dobu beze změn, AMD zaútočilo vynikajícími šestijádry kolem 5000 korun. Intel vám 6jádrový CPU za tyto peníze, ještě dlouho nenabídne. Celkově na desktopu všeobecně nabízí AMD dnes jasně lepší poměr cena-výkon a to až do cenové hladiny 7000 korun v podstatě u všech modelů procesorů. Intel cílí na zájemce o absolutní výkon, kde zase výkonově ani jinak nemá jeho stávající model Core i7-980X se 6 jádry žádnou konkurenci, ale také stojí 25 tisíc.
Do konce roku až na drobné úpravy v modelových řadách a uvedení CPU s vyššími frekvencemi, nás žádné nové AMD nebo Intel procesory nečekají. Příští rok si to ale vynahradíme vrchovatě, protože AMD přinese zbrusu novou revoluční architekturu procesorů a 32nm výrobu a Intel představí také novou architekturu SandyBridge.
Novinky na poli grafik
I zde je situace víceméně konstantní už od konce loňského roku. Když bychom vzali jen technologické, výkonové, provozní a cenové hledisko a všichni bychom nakupovali jen podle toho, společnost NVIDIA by už dnes se svou nabídkou grafik prakticky neexistovala. Zaostává ve všech ohledech za AMD-ATI, jejíž HD 5000 grafiky jsou bez konkurence. Nic na tom nezměnilo ani vydání GTX 480/470/465 grafik NVIDIA, které nenabízejí zhola nic lepšího a to mají řádné zpoždění. Očekávaný mainstream GTX 460/GTS 450 atd., pak dopadne podobně. Nicméně protože čipy pro obě společnosti vyrábí TSMC a nikdo jiný, a tomu se nehodí i přes lepší čipy upřednostnit ATI před NVIDIA, protože AMD je vlastně díky vazbám na GlobalFoundries přímá konkurence TSMC, je situace taková, že TSMC vyrábí více čipů NVIDIA než ATI, i když by výrobci grafik a zákazníci raději ten poměr nabídky obráceně.
Bohužel tato situace neumožňuje skutečnou konkurenci a tlak na snižování cen, kdy ATI nemůže, protože nemá čipů dost a NVIDIA taky nemůže, protože její čipy jsou větší a dražší a v cenovém souboji by s efektivnějšími ATI neobstály. Jinými slovy, situace na poli grafik je tristní, ale ohledně výběru konstantní už půl roku. Bohužel konstantní jsou i ceny, které se mění jen v závislosti na kurzu dolaru. V dohledných několika měsících, se na tom nic nezmění a upřímně řečeno, do nástupu zcela nové generace 28nm GPU, se asi vůbec nic nezmění. Až druhá polovina roku 2011 bude ve znamení skutečné konkurence, protože TSMC již nebude jediným výrobcem velkých GPU a to slibuje nejen souboj ATI a NVIDIA, kde lepší čip bude mít konečně i váhu, ale i samotných výrobců čipů TSMC a GlobaF. Koukají z toho dobré ceny pro nás. Na to si ale ještě počkáme.
Další komponenty
Na poli základních desek si na nedostatek konkurence stěžovat nemůžeme a moderní základní desky s vynikající výbavou i výkonem najdeme i v nižších cenových hladinách. Nové čipsety představila jen AMD a mají nativní podporu SATA6G standardu, čímž se Intel u svých čipsetů pochlubit nemůže. Nové čipsety Intel můžeme čekat v lednu, kdy se představí nová generace CPU. Bohužel nebude zpětně kompatibilní a to i přes to, že stávající socket LGA1156 nahradí LGA1155. Stávající CPU do desek nové generace, neosadíte. AMD pak představí upravenou patici AM3+ a nové čipsety zhruba za rok, nicméně nová generace CPU pravděpodobně bude kompatibilní se stávajícími AM3 deskami.
Na poli operačních pamětí se už formát DDR3 ujal definitivně vlády. Starší DDR2 už patří k minulosti. DDR3 nabízejí lepší ceny, vyšší výkon a lepší provozní vlastnosti. Samozřejmě ceny pamětí ovlivňuje opět kurz dolaru, ale konkurence na poli výrobců paměťových čipů je velká, takže ceny jdou dolů. Ceny pamětí tedy nejsou to, co by nás nějak výrazně trápilo. Je nutné ale podotknout, že zatímco frekvence DDR3 rychle roste a výjimkou nejsou ani 2500MHz modely, procesory využívají v základu jen 1066/1333MHz výjimečně 1600MHz. Nemá tedy pro drtivou většinu uživatelů kupovat něco lepšího než 1333/1600MHZ DDR3.
Zajímavé je to na poli pevných disků, kde se začínají prosazovat SSD. Ty nabízejí výrazně vyšší výkon (mluvíme-li o vyšších modelech). Dnes už lze sehnat 64GB modely za poměrně zajímavé ceny vzhledem k výkonu, který skutečně poznáte. HDD je poslední komponentou, která současné PC viditelně brzdí. SSD je jistě krok vpřed. Nicméně klasické HDD tu budou ještě dlouho, protože kapacitně se k nim SSD jen tak nepřiblíží a to nemluvíme ani o poměru cena-kapacita, kde dnes pořídíte 1,5TB disk kolem 2500 korun. V nabídce jsou i 2TB a na trh se brzy chystají 3TB.
Jak na PC sestavy
K dobrému přehledu musí patřit i skvělý přehled o skutečných schopnostech, výkonu a kvalitách různých komponent, z kterých jsou PC složeny. Na internetu najdete různé články s doporučením PC na nákup, ale většinou mají společného jmenovatele, kterým je, že autor sestav většinu doporučených komponent, nezná, netestoval a tak těžko může vědět vše a udělat nejlepší doporučení. Na DDWorld.cz s tím ale problém nemáme. Testujeme hodně komponent a doporučujeme tak věci, které skutečně známe, máme otestované, nebo s nimi máme zkušenosti a víme, jak se v dané sestavě budou chovat.
PC sestavy na našich stránkách jsou tedy složeny a doporučeny na základě skutečné znalosti jednotlivých komponent, žádné skládání sestav jen podle ceníků se nekoná. Víme a známe schopnosti, výkon, kvalitu i kompatibilitu všeho, co doporučujeme a téměř vše jsme měli v ruce. Dáváme i nějaké ty alternativy. Při výběru a doporučení se soustředíme na několik věci:
1, nesnažíme se vejít do dané ceny za každou cenu
Typickým nešvarem je snaha vejít se pevně stanovené hladiny, přičemž ale musíte udělat řadu kompromisů, které ve výsledku nejsou nutné, protože lepší, kvalitnější i výkonnější komponenty ve výsledku vyjdou třeba jen o pár set korun víc. Naše sestavy tedy netlačíme do striktně omezených cenových hranic, ale snažíme se na každé cenové relaci doporučit zkrátka to nejlepší a ideální, co se vyplatí pořídit. Nešetřete tedy pár korun za každou cenu!
2, Poměr cena-výkon a cena-kvalita je svatý
Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Kvalitní komponenty nestojí o moc více než ty nekvalitní, přitom provozní vlastnosti mají výrazně lepší. Nešetřete za každou cenu. Neméně důležitý je poměr cena-výkon. Nenakupujte podle značky procesor ani grafiku, nekupujete nic, než logo. Žádnou prémiovou kvalitu, výkon ani jiné bonusy. Vždy kupujte to nejlepší, za vaše peníze. Jinými slovy to, co vám poskytne nejvyšší výkon s moderními technologiemi v dobré kvalitě a dobrými provozními vlastnostmi, a to vše za co nejnižší cenu. Cokoliv jiného je prostě hloupost.
3, Doporučujeme PC sestavu jako základ
V našich doporučeních nenajdete periferie, jejichž výběr je značně individuální a nelze tak doporučit objektivně, jako to lze u HW v PC. Proto výběr periferií necháváme jen na vás a snažíme se vám vyjít vstříc nějakým tím testem, kterým na nějakou tu zajímavou periferii upozorníme. V tabulkách ale uvádíme cenu potřebného OS (a vhodné verze k dané sestavě).
Pojďme se tedy společně podívat na to, co nám jednotlivé cenové relace nabízejí …