Průvodce nákupem PC - 8/2010: Nejlepší počítačové sestavy v různých cenových hladinách Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 03 srpen 2010
Přejít na obsah
Průvodce nákupem PC - 8/2010: Nejlepší počítačové sestavy v různých cenových hladinách
Historické okénko - PC sestavy v Srpnu 2007
PC sestavy pro nenáročné - do kanceláře i domácnosti
PC sestavy pro multimédia - Výkon za rozumnou cenu
Výkonné a kvalitní PC - to NEJ za rozumné ceny
Závěry a doporučení
alt

 

 

 

 

 

 

Průvodce nákupem PC - 8/2010:

Nejlepší počítačové sestavy v různých cenových hladinách

Ceny se hýbou správným směrem, počítače zlevňují a tak je dobrý čas na koupi PC …

DDWorld.cz pro vás připravuje nekomplexnějšího průvodce výběrem PC sestav už několik let a další měsíc uběhl a je na čase se opět podívat na to, jak to zahýbalo s výběrem PC sestav v různých cenových hladinách a také samotnými komponenty.  Nemusíte tedy tápat v cenících a kupovat první, co vám přijde pod ruku bez rozmyslu. Už několik let každý měsíc, týden a den pro vás sledujeme situaci na trhu, stavíme sestavy, testujeme komponenty a díváme se také do budoucna, abychom vám mohli nabídnout ty nejlepší rady pro sestavení té nejlepší počítačové sestavy v daných cenových hladinách. Tradičně tak začneme přehledem novinek, které aktuálně ovlivňují výběr komponent a celých PC …

  • Aktuality a novinky na trhu …

První co mnohé zajímá je, zda se aktuálně vyplatí nový počítač pořídit. Jak víte, ceny hardwaru a počítačů obecně jsou vázány na americký dolar a protože v podstatě všechno dovážíme, je tedy velmi rozhodující aktuální kurz vůči dolaru. Od začátku letošního roku jsme neměli moc důvodů k úsměvu, protože dolar neustále posiloval a zamířil až k 21 korunám za dolar, což se na ceně každého PC velmi razantně projeví.

Máme ale dobré zprávy, kurz dolaru otočil a ceny v našich obchodech už na to stačily reagovat. Ceny klesají a díky tomu, že kurz se dnes pohybuje kolem 19 korun za dolar, je úspora proti minulému měsíci u dražších PC několik tisíc korun!

Vliv kurzu je hlavním důvodem pro klesající ceny komponent v našich obchodech. U některých druhů zboží ale nižší cenu umožnili i slevy výrobců a příchod novinek na trh. Podívejme se tedy na ty novinky …

  • Procesory a základní desky

Intel i AMD už zásadní novinky na desktopový trh letos uvádět nebudou, souboj novinek propukne naplno až od ledna příštího roku, kdy Intel po roce nahradí kompletně platformu LGA 1156 a H55/57 a P55 s 32nm procesory Core i3/5. Přijdou procesory na nové mikroarchitektuře, které budou pasovat do patice LGA1155 a desek s čipsetem H67/P67. Stávající modely a platforma není s tou novou kompatibilní a naopak!

Intel tedy jen mírně obměňuje své řady a slevy v podstatě žádné nenabízí, protože k nim nemá sebemenší důvod. Ceny jeho 32nm dvoujádrových CPU tak zůstávají velmi vysoko. Nejlevnějším čtyřjádrovým modelem, který byl Core i7-750 je nyní o 140MHz rychlejší 2,8GHz Core i7-760, který stojí ale téměř 5000 korun. Intel také uvedl konečně levnější šestijádrový model, bohužel ten není o moc levnější než stále král současných procesorů, model Core i7-980X. Nový Core i7-970 stojí 20 500 korun, což je jen o 3000-4000 korun méně než 980X a v této cenové hladině je to tedy sleva nepodstatná.

Na desktopu se tak dnes jeví výhodnější procesory AMD, které jsou obměňovány také jen, co se náhrady pomaleji taktovaný za rychleji taktované modely týká. AMD také nabízí velmi atraktivní čtyřjádrové procesory tam, kde čtyřjádrový Intel nekoupíte a to od 3000-4500 korun. Hlavní atrakcí AMD platformy jsou ale šestijádrový procesory, které koupíte za zlomek ceny šestijádrových procesorů Intel. Jsou sice také slabší, ale v optimalizovaných aplikacích jsou velmi silné a rozdíl výkonu zdaleka neodpovídá rozdílu ceny proti konkurenci, hlavně ale mají skvělé provozní vlastnosti, které jsou lepší než Core i7 procesory do LGA1366. Tím nejlepším je ale cena, kdy velice slušný šestijádrový Phenom II X6 1055T pořídíte za méně než 5000 korun! Pokud vám jde ale čistě o výkon bez ohledu na cenu, pak vám AMD dnes nemá proti 32nm procesorům Intel, co nabídnout. Příští rok ale nastupuje zcela revoluční zbrusu nová architektura 32nm procesorů AMD Bulldozer a souboj s Intelem začne nanovo.

Na poli základních desek se objevují jen stále lepší a lepší modely, ale nic zásadního se do nástupu nových generací CPU v příštím roce, neděje.

  • Grafické karty

Hodně se ale děje na poli grafických karet. Poslední měsíce jsou ve znamení čekání na konkurenční grafiky od NVIDIA, které by konkurovaly grafickým kartám AMD-ATI Radeon HD 5000, které už jsou tu s námi od října loňského roku. První modely grafik NVIDIA FERMI ale ukázaly velké problémy a nekonkurenceschopnost. NVIDIA velmi rychle ztratila svůj náskok a postavení před AMD-ATI a dokonce se v uplynulých měsících výrazně propadla až za AMD-ATI, pokud jde o podíl na celkovém grafickém trhu. Přitom to ještě loni bylo naopak. ATI dnes dominuje zcela zaslouženě technologicky, výkonově, efektivitou i poměrem cena-výkon u svých grafik. To je to to zajímavější, že FERMI je zbrusu nová architektura NVIDIA, které tu bude dalších pár let a ATI stále používá upravenou architekturu starých grafik HD 2000/3000. Ta se navíc už za pár týdnů dočká dalšího vylepšení do podoby HD 6000 generace.

NVIDIA ale konečně v červenci na trh vydala mainstreamové grafické karty s mainstreamovým derivátem jádra GF100. GTS 460 modely s GF104 se napasovaly do jediné skulinky, kterou ATI na trhu nechala – do cen kolem 5000-6000 korun. Snadno tak porazily nepovedený Radeon HD 5830 a nabízejí konečně to, co tu už mělo být dávno. Bohužel nějaký zázrak se i kvůli tomu zpoždění nekoná, dobrý poměr cena-výkon je zajímavý, ale grafický segment kolem 5000 korun přestává být zajímavý sám o sobě. Pokud jste občasný hráč, tak si na plné detaily starší hry a na omezené detaily novější hry, zahrajete na grafikách mnohem levnějších a provozně úspornějších. A naopak, pokud jste náročný hráč, tak vám GTX 460 stačit nebude, protože už dnes nemá na to pustit hratelně nové DX11 hry na plné detaily a nenabízí žádný rezervní výkon do budoucna.

Nadšení z GTX 460 tak panuje proto, že je to po mnoha měsících konečně grafická karta od NVIDIA, kterou lze plně srovnávat s konkurencí, ale většina si od ní slibovala hlavně pohyb ceny stávajících modelů grafik dolů. To se ale příliš nestalo. GTX 460 zamířily do cenového vakua, kolem 5000 korun, které souvisí s výše uvedenou herní situací. AMD-ATI na ně reagovala pouze zlevněním nepříliš zajímavého HD 5830 na 199 dolarů, který tak stojí stejně, jako stejně výkonná GTX 460 768MB. HD 5850 pak je stále výkonnější s větším výkonovým potenciálem a drží se na své ceně při uvedení, na kterou ji srazili samotní prodejci, protože ti dlouho drželi ceny této karty nad oficiální cenou. Další slevy postihly jen velmi prodejně neúspěšné modely, GTX 465/470, které se sice dnes už jeví zajímavěji, na druhou stranu jejich provozní vlastnosti jsou stále stejně špatné a jejich výkon můžete mít s OC verzí levnější GTX 460 1GB také. Stále bez konkurence jsou grafické karty ATI HD 5700/5600 pod 4000. Navíc uvedení GTX 460 dokonce podpořilo prodeje HD 5700 modelů, které jsou levné, velmi nenáročné a stačí s přehledem každému, kdo si čas od času chce zahrát nějakou tu hru ve vysokých detailech. Konkurenci k těmto modelům NVIDIA odložila na polovinu září a bude to mít proti nim s FERMI architekturou hodně těžké.

NVIDIA má tak značné zpoždění za ATI, navíc jí trápí ztráta i na dalších trzích, což se odrazí v jejich příjmech i možnostech dalšího vývoje HW i SW. ATI navíc v následujících měsících na trh vydá HD 6000 grafiky, vylepšené HD 5000, což bude pro NVIDIA další tvrdá rána, protože se ještě nedokázala vyrovnat s HD 5000, které zcela ovládly DX11 trh a zajistily ATI převahu na grafickém trhu. A už tu brzy bude jejich nástupce. O dalším vývoji do dalších let ale rozhodne až nástup 28nm generace grafik v druhé polovině roku, který znovu rozdá karty a to nejen mezi ATI a NVIDIA. I na poli samotné výroby čipů, kdy dnes čipy ATI i NVIDIA vyrábí výhradně TSMC ve svých továrnách. Na 28nm ale získá velmi nebezpečného protivníka, GlobalFoundries+IBM. Na konci roku 2011 se tak konečně dočkáme skutečné konkurence na grafickém trhu a nikdo dnes neumí předpovědět, jak to dopadne. ATI i NVIDIA nemohou se stávajícími grafikami mnoho dělat, jsou odkázány na 40nm výrobu TSMC. NVIDIA má tak čas dohnat ve vývoji ztrátu na ATI, která ale rozhodně nesedí a nečeká, až se tak stane. Současná situace tak může znamenat mnoho, ale také vůbec nic. Pro nás v současnosti ale znamená větší výběr zajímavých grafik, i když se od září loňského roku na poli nejvýkonnější a nejvýhodnější grafiky stále vůbec nic nezměnilo.

  • Ostatní

Posilující koruna ovlivňuje i ceny ostatních komponent. Zlevnily nám operační paměti, které se navíc dočkaly nového standardu. Schváleny byly DDR3L, které si při standardní rychlosti 1333MHz vystačí pouze s 1,35V. Na trhu by se tak brzy měly objevovat.

Snížení cen se dotklo i pevných a SSD disků. U HDD navíc jdou seny dolů i s očekávaným příchodem nových větších modelů. Velmi brzy dorazí 3TB a 3,5TB modely. U SSD pak na konci roku čekáme další krok, který provede Intel, kdy 34nm proces nahradí 22nm a nové SSD budou zase levnější a rychlejší. SSD se stávající stále přístupnější a solidně rychlý model s trochu ucházející kapacitou už se dá koupit za rozumné peníze, byť poměrem cena-kapacita se klasickým HDD disků nemohou SSD v dohledné době ani náhodou vyrovnat.

Zajímavostí je i fakt, že Windows 7 se aktuálně staly druhým nejpoužívanějším systémem na světě a překonaly Windows Vista. V současnosti už W7 mají 20% a rychle dotahují neustále oslabující XP, které už brzy padne pod 50% hranici. Přibližně na konci letošního roku by dokonce mohly W7 překonat Windows XP.  W7 dostaly také první SP, tejně tak k nám do běžného prodeje zamíří nová verze kancelářské balíku Office.

  • Jak na PC sestavy

K dobrému přehledu musí patřit i skvělý přehled o skutečných schopnostech, výkonu a kvalitách různých komponent, z kterých jsou PC složeny. Na internetu najdete různé články s doporučením PC na nákup, ale většinou mají společného jmenovatele, kterým je, že autor sestav většinu doporučených komponent, nezná, netestoval a tak těžko může vědět vše a udělat nejlepší doporučení. Na DDWorld.cz s tím ale problém nemáme. Testujeme hodně komponent a doporučujeme tak věci, které skutečně známe, máme otestované, nebo s nimi máme zkušenosti a víme, jak se v dané sestavě budou chovat.

PC sestavy na našich stránkách jsou tedy složeny a doporučeny na základě skutečné znalosti jednotlivých komponent, žádné skládání sestav jen podle ceníků se nekoná. Víme a známe schopnosti, výkon, kvalitu i kompatibilitu všeho, co doporučujeme a téměř vše jsme měli v ruce. Dáváme i nějaké ty alternativy. Při výběru a doporučení se soustředíme na několik věci:

1, nesnažíme se vejít do dané ceny za každou cenu

Typickým nešvarem je snaha vejít se pevně stanovené hladiny, přičemž ale musíte udělat řadu kompromisů, které ve výsledku nejsou nutné, protože lepší, kvalitnější i výkonnější komponenty ve výsledku vyjdou třeba jen o pár set korun víc. Naše sestavy tedy netlačíme do striktně omezených cenových hranic, ale snažíme se na každé cenové relaci doporučit zkrátka to nejlepší a ideální, co se vyplatí pořídit. Nešetřete tedy pár korun za každou cenu!

2, Poměr cena-výkon a cena-kvalita jako základ

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Kvalitní komponenty nestojí o moc více než ty nekvalitní, přitom provozní vlastnosti mají výrazně lepší. Nešetřete za každou cenu. Neméně důležitý je poměr cena-výkon. Nenakupujte podle značky procesor ani grafiku, nekupujete nic, než logo. Žádnou prémiovou kvalitu, výkon ani jiné bonusy. Vždy kupujte to nejlepší, za vaše peníze. Jinými slovy to, co vám poskytne nejvyšší výkon s moderními technologiemi v dobré kvalitě a dobrými provozními vlastnostmi, a to vše za co nejnižší cenu. Cokoliv jiného je prostě hloupost.

3, Doporučujeme PC sestavu jako základ

V našich doporučeních nenajdete periferie, jejichž výběr je značně individuální a nelze tak doporučit objektivně, jako to lze u HW v PC. Proto výběr periferií necháváme jen na vás a snažíme se vám vyjít vstříc nějakým tím testem, kterým na nějakou tu zajímavou periferii upozorníme. V tabulkách ale uvádíme cenu potřebného OS (a vhodné verze k dané sestavě).

Pojďme se tedy společně podívat na to, co nám jednotlivé cenové relace nabízejí …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 439x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 285x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 851x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1157x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1473x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6